یکشنبه 04 اسفند 1398

بیست و دومین جلسه کمیته راهبردی (صنفی) انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

بیست و دومین جلسه کمیته راهبردی (صنفی)
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

(98/06/15)


 
بیست و دومین جلسه کمیته راهبردی (صنفی) انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در تاریخ 15/06/98 با حضور: دکتر باقر شهنی زاده، دکتر شکوفه شیراندشت، دکتر مارال قربان زاده، دکتر آیرج کی پور، دکتر تکتم جلایر، دکتر علی سیدین و دکتر سارا رمضانیان تشکیل شد.
در این جلسه مبانی جامع و اساسی موضوع پایانه فروشگاهی مورد بررسی، تحلیل و آنالیز قرار گرفت.
در این میان چگونگی و نحوه تنظیم آئین نامه تبصره 2 ماده 169 هیأت دولت و چگونگی اضافه شدن بند "ی" تبصره "6" به قانون بودجه سال 1398 و مراحل امضاء تفاهم نامه مالیاتی بین سازمان نظام پزشکی، سازمان دامپزشکی و سازمان امور مالیاتی مورد بررسی قرار گرفت.
خصوصیات پایانه فروشگاهی که علاوه بر ثبت کد پایانه در سامانه دارایی، دسترسی به حساب بانکی را فراهم می کند و بر اساس نرخ نامه (که معلوم نیست منظور تعرفه است یا غیر) مبلغ 10% به عنوان علی الحساب مالیات از هر تراکنش کسر می شود. اگر چنین خصوصیتی نداشته باشد، کارتخوان معمولی که اکثریت مطلق مطب ها دارند که قطعا به حساب بانکی هم وصل است. در هنگام پرداخت مالیات سالیانه، هر مؤدی موظف است شماره حساب بانکی خود را در اظهارنامه مالیاتی درج کند. پس مشکل چیست؟
نامه رئیس سازمان نظام پزشکی به رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، شماره 298/100/10/19259 تاریخ 98/05/26 حاوی این موارد بود که گروه پزشکی در مرخصی هستند! ثبت نام در سامانه را آموزش ندیده اند! زیرساخت آماده نیست! در نهایت یعنی سازمان نظام پزشکی با اصل پایانه فروشگاهی موافق بوده و مشکلی ندارد. اکثریت سازمان های نظام پزشکی سراسر کشور مواضع شان با نامه رئیس سازمان نظام پزشکی متفاوت بوده است. آنها با نصب کارتخوان موافق بوده ولی با ماهیت پایانه فروشگاهی و ثبت آن در سامانه دارایی مشکل داشته اند البته موج فیلم های نامناسب و هجمه ها نیز بعد از علنی شدن این نامه شدت گرفت.
در متن تفاهم نامه سازمان نظام پزشکی قید شده که پایانه فروشگاهی نصب و ثبت می شود و از دارایی شناسه اخذ گردد، پس تفاهم نامه بوده نه اطلاع رسانی.
ایرادات شورای نگهبان نه به عنوان بهانه ای برای حمایت از نظرات گروه پزشکی بلکه ادله مستدلی در حفظ حریم هر شهروند چه پزشک و چه بیمار استناد قانون اساسی و شرع دارد.
ضرب الاجل اعلام شده سازمان امور مالیاتی در آئین نامه تبصره 2 ماده 169 هیأت دولت وجود ندارد. گروه پزشکی هر ساله بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی با همکاری سازمان نظام پزشکی در پایان خردادماه هر سال بر اساس نرخ تعیین شده مالیات خود را پرداخت کرده است و بر اساس مصاحبه رئیس سازمان امور مالیاتی از مؤدیان بسیار خوش حساب هستند. اکنون این روش تهاجمی چه ضرورتی داشته است؟
گروه پزشکی کشور در مورد نصب کارتخوان هیچگونه مشکلی نداشته و ندارد. اما پایانه فروشگاهی را با هدف تراکنش متکی بر بارکد مشخص کننده کلیه اطلاعات بیمار و بدون محاسبه هزینه ها و درآمدها، کسر 10% مالیات از کل درآمد و تبدیل خدمات پزشکی به فروشگاه تجاری با حقوق اجتماعی بیمار و پزشک تطابق ندارد. برای این منظور از اهرم های حقوقی و قانونی بهره گرفته خواهد شد.
کلیه موارد قانونی، آئین نامه ها، اعلام مواضع ها را در لینک ذیل مطالعه فرمائید:

https://igda.ir/_6658.html

 

   1398/6/20 14:57


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )