جمعه 04 مهر 1399

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر خوشنویسان

در حدود ۹۰ درصد کودکان ۶ ساله ایرانی دچار پوسیدگی دندان بوده و به طور متوسط ۵ دندان شیری پوسیده دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: در حدود ۹۰ درصد کودکان ۶ ساله ایرانی دچار پوسیدگی دندان بوده و به طور متوسط ۵ دندان شیری پوسیده دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر خوشنویسان، در آستانه برگزاری همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اظهار داشت: موضوع سلامت دهان و دندان ابعاد وسیعی دارد. در تعریف سازمان بهداشت جهانی، فردی کاملا سالم تلقی می شود که از نظر فیزیکی، روحی، اجتماعی و…، در سلامت کامل باشد. به عبارت دیگر، اگر فردی از تمام جهات سالم باشد اما دهان و دندان های سالمی نداشته باشد، این شخص طبق تعریف، فرد سالمی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: میزان شیوع پوسیدگی دندان در کشور ما بسیار بالا بوده و به یک اپیدمی تبدیل شده است. در حدود ۹۰ درصد کودکان ۶ ساله دچار پوسیدگی دندان های شیری هستند. در این گروه سنی کودکانی که هیچ مشکلی در دهان خود ندارند فقط حدود ۱۲ درصد بوده و بقیه افراد از سلامت کامل دندان ها برخوردار نیستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: اگر شاخص بین‌المللی سلامت دهان برای کودکان ۱۲ساله را در نظر بگیریم، آمار پیمایش کشوری ما در سال ۹۱ نشان می دهد که ۲۷.۴ درصد از این کودکان فاقد دندان های پوسیده هستند. اما با گذشت سه سال، حدود ۲۷ درصد از این دندان های سالم دچار پوسیدگی می شود، به نحوی که فقط ۰.۴ درصد از نوجوانان ۱۵ ساله دارای دندان های سالم هستند. این آمار همچنین نشان می‌ دهد که با افزایش سن، به دلیل کمبود آگاهی و عدم انجام مراقبت های فردی لازم، اغلب دندان ها یکی پس از دیگری دچار پوسیدگی می شود.

خوشنویسان گفت: آمار ملی نشان می دهد که وضعیت سلامت دهان در افراد سالمند به مراتب بدتر شده به نحوی که به طور متوسط از ۳۲ دندان، حدود ۲۵ دندان سالمندان کشور پوسیده و یا کشیده شده، به نحوی که بیش از ٥٠ درصد افراد سالمندان کشورمان دچار بی دندانی کامل می باشند. او همچنین تصریح کرد: اگر ما هیچ مداخله ایی انجام ندهیم، این مشکلات پیوسته در سطح جامعه افزایش خواهد یافت و شاخص بی دندانی کامل را بیش از پیش افزایش خواهد داد. البته مسئله به اینجا هم ختم نمی‌شود، زیرا بیماری های دهان دارای ارتباط مستقیم با بیماری های سیستمیک بوده و از این طریق بار بیماری های دهان را تا ۲۰ برابر افزایش می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: بر اساس پژوهش های انجام شده اگر فردی دچار بیماری ‌های دهان به خصوص بیماری های لثه شود، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی، ارتریت روماتویید و در خانم های باردار خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد کم‌وزن میتواند افزایش یابد. بنابراین با اهمیت دادن به سلامت دهان و انجام مراقبت های فردی لازم میتوان بخش قابل توجهی از تخت بیمارستان ها را خالی نمود. به عبارت دیگر سرمایه گذاری در بخش ارتقاء سلامت دهان بسیار با ارزش و مقرون به صرفه بوده اما متاسفانه برخی از بخش های مهم ان تا کنون مقفول مانده است.

وی گفت: حدود دو سال است که در کشور ما طرح تحول سلامت دهان در حال اجراست و امیدواریم از این طریق بتوانیم خدمات مناسبی را در راستای ارتقاء سلامت دهان و دندان و به تبع آن ارتقاء سلامت عمومی جامعه فراهم نماییم.

همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ۲۷ تا ۲۹ تیر ماه ۹۷ در هتل المپیک تهران برگزار می شود.
لینک خبر:
mehrnews.com/news/4288628

   1397/2/24 16:05


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما