سه شنبه 13 خرداد 1399

انواع قرنطینه خانگی و عمومی، تاثیر گذاری آن در طیف انتقال ویروس ازبیمار به سالم در چالش‌های متفاوت جمعیتی؛


 انواع قرنطینه خانگی و عمومی،
تاثیر گذاری آن در طیف انتقال ویروس ازبیمار به سالم در چالش‌های متفاوت جمعیتی؛

(چرا شیوه هایی مانند کرونا ویروس به صورت تصاعدی گسترش می یابد، و چگونه "منحنی را صاف کنیم"؟
در واشنگتن پست در تاریخ 17 مارچ 2020 مقاله ای با عنوان چرا شیوع ویروس‌هایی مانندکرونا ویروس Covid19 به صورت تصاعدی گسترش می‌یابد و چگونه منحنی آن را صاف کنیم؟ درج گردید. هری استیونز)


باید به یک موضوع مهم ابتدا واقف بود که کرونا ویروس (Covid-19 ) یک ویروس از یک مجموعه ویروس هایی با همین نام کرونا می‌باشد که با جهش های ژنتیک با بیماری زایی های متفاوت تهاجمی تر می شود و وارد گردونه سلامت انسان ها می گردند.
دربررسی اپیدمیولوژی کرونا ویروس(Covid-19)بحث فاصله‌گذاری‌یا فاصله اجتماعی یکی از موارد مهم کنترل بیماری یاکندکردن سیرانتشار ویروس می باشد.
در این میان هدف اول باید ابتدا کاهش  شیوع ویروس و در نتیجه بیماری باشد. این امر بلافاصله باحذف اجتماعات بزرگ درسالن‌های اجتماعات و حضور خیابانی، مسابقات ورزشی، مراکز آموزشی درکلیه سطوح، بازارهای بزرگ، تفریحگاه های گروهی، مراکز زیارتی و سیاحتی، مراکز خرید بزرگ و ... شروع می شود.
فاصله گذاری به روند کند شدن انتقال بیماری در مرحله اول می پردازد تا بحران کنترل شود و همه گیری شدیدومرگ و میرهای تصاعدی عارض نشود. اگر همه افراد سالم یک جامعه با افراد ناسالم ارتباط پیدا کنند همه بسرعت مبتلا می شوند و بحران شدید با پیک بالای مرگ و میر حادث می شود.
در مقاله ذکر شده چهار الگوی انتشار را شبیه سازی کرده است.
این چهار مدل فاصله اجتماعی مردم:1-آزاد برای همه 2- فاصله متعادل  3- قرنطینه امتحان شده  4- فاصله اجتماعی گسترده، تعریف شده است.
باتحلیل و آنالیز این رویکردتمام تصمیم گیری ها، واکنش های اجتماعی، فاصله گذاری، نوع و میزان قرنطینه ها مشخص و نحوه خروج از بحران با کنترل صورت می گیردتاجامعه بتواند از بیماری ناشی از ویروس کرونا(Covid-19) خلاصی یابد.

(با این وجود،از یک جنبه بسیار مهم، این شبیه‌سازی‌ها همانند واقعیت نیستند: برخلاف ویروس شبیه‌سازی شده، کووید-۱۹ می‌تواند بکشد. اگرچه میزان مرگ‌و‌میر دقیقاً مشخص نیست، اما واضح است که افراد مسن جامعه ما بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹هستند. هری استیونز)

 #هرخانه_یک_پایگاه_سلامت
#کرونا_را_شکست_میدهیم

 لطفا در لینک پیوست مدل های شبیه سازی شده را ملاحظه کنید.
https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/health/corona-simulation-persian/

   1399/1/18 09:04


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.4/10 (تعداد آرا 18 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


Curl error: Could not resolve host: pipes.yahoo.com
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما