دوشنبه 03 آبان 1400

گروه پزشکی کشور و روند سامانه فروشگاهی، چرا این چنین شد؟

آسیب شناسی و بازخوانی پرونده پایانه فروشگاهی (5)
 گروه پزشکی کشور و روند سامانه فروشگاهی، چرا این چنین شد؟ ما هشدار داده بودیم!

جامعه پزشکی کشور، پس از صدور تفاهم نامه مورخ 1398/05/07 بعلت مخالفت با نصب پایانه فروشگاهی در تنش و چالش فرو رفت. این تفاهم نامه بین سازمان امور مالیاتی، سازمان نظام دامپزشکی و سازمان نظام پزشکی منعقد شده بود. ادعای اطلاع رسانی در مورد آن بهیچ وجه پذیرفتنی نیست. اینکه این تفاهم نامه چرا براحتی توسط سازمان نظام پزشکی امضاء شد؟ چرا بعد از آن فرافکنی هایی در نامه 1398/05/26 رئیس سازمان نظام پزشکی (در اشاره به مسائلی مانند زیرساخت پایانه فروشگاهی، آموزش نصب پایانه فروشگاهی برای گروه پزشکی و ثبت نکردن در سامانه دارایی بعلت مرخصی گروه پزشکی و غیره) رهاکردن گروه پزشکی در صحنه بوده است؟
در واقع سازمان نظام پزشکی با نصب سامانه فروش مشکلی نداشت و ندارد.

 بدنبال این موضع گیری، موج وسیع مخالفت سازمان های نظام پزشکی کشور و انجمن ها با نصب و ثبت پایانه فروشگاهی ناشی از تصویب بند "ی" تبصره 6 قانون بودجه سال 1398 متصل به آئین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 169  آغاز شد.

 انجمن دندانپزشکان عمومی ایران  در تاریخ 97/11/06 (سال گذشته) طی نامه شماره 10501/م/97 به شماره ثبت 98144 در دبیرخانه مجلس در تاریخ 97/11/10 یک طومار با امضاء الکترونیک 4574 نفره در 135 برگ حضوراً تسلیم جناب آقای دکتر غلامرضا تاجگردون (ریاست محترم کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی) ارائه نمود و طی ملاقات حضوری موکد در مورد جلوگیری از تصویب نصب و ثبت سامانه فروشگاهی در قانون بودجه سال 1398 گفتگو کرد. این طومار جهت پیگیری و تاکید بر حساسیت آن طی نامه شماره 10503/ب/97 مورخ 97/11/08 برای رئیس وقت کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی ایران و طی نامه شماره 105025/ظ/97 مورخ 97/11/27 به شماره ثبت 992/39/10/100/397 برای آقای دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی و طی نامه شماره 10513/ک/97  مورخ 97/11/10 به شماره ثبت 212587 برای مدیر کل محترم دفتر امور سیاسی وزارت کشور هم ارسال گردید.

امروز عده ای انگشت اشاره شان را به سوی صداوسیما نشانه رفتند تا فشار از روی سازمان نظام پزشکی کاسته شود. این خیال باطل است که صداوسیما بهردلیلی عذرخواهی کند. چنانچه فشارها به مجلس شورای اسلامی، دولت و سازمان نظام پزشکی همسو وارد میشد، یقیناً نتایج دیگری برای حل مشکل پایانه فروشگاهی حاصل شده بود. حالا به صداوسیما هرچقدر فشار افکار عمومی بیشتر می شد، اشکالی نداشت.  

 هفت روز بعد از ملاقات (تاریخ 1397/11/13 ) هیات اعزامی انجمن عمومی با آقای دکتر تاجگردون، وی در شبکه 2 صدا و سیما، موکداً در مورد نصب کارتخوان و یا پایانه فروشگاهی مصاحبه کرد. ایشان همان موقع هیچ تاکیدی بر افتراق بین پایانه فروشگاهی و کارتخوان در مطب های گروه پزشکی نداشتند و حتی در مذمت و نکوهش عدم نصب کارتخوان گروه پزشکی صحبت کردند.

اولا انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در بزنگاه مصوبه قانون بودجه سال 1398 هشدار خود را قبل از تصویب قانون بودجه کتباً، حضوراً و موکداً به قانون گزاران مجلس و مسئول نظام پزشکی با طومار تسلیم نمود، همان روز نیز با آقای دکتر نوبخت در کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موضوع را مطرح نمود.

ثانیاً چگونه می شود در این مسیر آقایان: دکتر نوبخت، دکتر تاجگردون، دکترظفرقندی با این همه اطلاع رسانی در تمام رسانه های کشور، منسجم و مدلل در مقابل این مصوبه غافلگیر شده باشند!؟ پس چه کسانی تصویب بند "ی" تبصره 6 را در قانون بودجه سال 98 رأی دادند و تصویب کردند؟

 طبیعی است نماینده سازمان نظام پزشکی تفاهم نامه با دارایی را امضاء کنند. چون تصویب این تبصره مورد تایید یک طیف خاص بوده است. چرا انگشت اشاره به سوی شبکه 3 صداوسیما است و به سمت عوامل اصلی نمی رود؟
فرض محال صداوسیما عذرخواهی میکرد. تکلیف نظام پزشکی و پایانه فروشگاهی چیست؟
عملکرد صداوسیما در تخریب جامعه پزشکی مورد تایید نمی باشد. نظام پزشکی در مورد نصب پایانه تهدید  کرده است، اینکه بدتر از صداوسیما عمل می کند.

اکنون این چالش و تنش وسیع در گروه پزشکی را چه جریانی  باید در دستگاه دولتی، مجلس شورای اسلامی، سازمان نظام پزشکی، راهبردی و ساماندهی کند؟ راهکارهای مقابله با این تنش  مشخص است. مهم این است که به جای آدرس اشتباه دادن مسئولان اصلی در این مورد آستین بالا بزنند و فضا را برای احترام به گروه پزشکی و آنچه همه ساله در پرداخت مالیات گروه پزشکی با همکاری موثر و موفق با سازمان امور دارایی انجام می شده است، فراهم کنند.


   1398/7/28 14:33


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )