دوشنبه 23 فروردین 1400

کمپین حمایت و تسریع در واکسیناسیون و اقدام سازمان نظام پزشکی


کمپین حمایت و تسریع در واکـسیناسیون
و اقـدام سازمان نظام پزشکی
1399/12/25


- انجمن دندان پزشکان عمومی ایران، برای حمایت و تسریع در واکسیناسیون کادر نظام سلامت، مردم میهن مان؛ دندان پزشکان و کارکنان آن ها اقدام به جمع‌آوری امضاء از داوطلبان شرکت و یاری رسانی در امر واکسیناسیون عمومی کرد.
-طبیعی بود که با کثرت مخاطبین این تشکیلات مستقل و مردم نهاد، همکاران از همان روزهای اول این حرکت و این درخواست را با بیش از چهارهزار امضاء تایید کنند.
-سازمان نظام پزشکی به عنوان یک نهاد تأثیرگذار صنفی، می بایست از اعضای دندان پزشک خود و طبعا از طومار جمع آوری شده انجمن عمومی حمایت می کرد، به یک باره به بهانه جمع آوری آمار، واکسیناسیون پزشک، همسر، منشی و ... تا ده نفر موکول به ثبت نام در سامانه نظام پزشکی کرد. این در حالی رقم خورد که سازمان نظام پزشکی خود تنها مرکز اصلی آمار جامعه پزشکی است.
اینکه به هر بهانه‌ای آمار جامعه پزشکی را درخواست می کند بیش تر تبلیغات است تا کار صنفی. آمار حق عضویت و صدور پروانه مطب، واکسن‌آنفولانزا، اخذ شماره اتومبیل تردد در شرایط کرونایی، اکنون نیز ثبت نام برای واکسن خانوادگی!
-واکسیناسیون کادر پزشکی هرچند به کندی در حال انجام است جمع‌آوری آمار چه مفهومی دارد! انجمن دندان پزشکان عمومی ایران در فراخوان خود تسریع ضروری امر واکسیناسیون را برای همه مردم از جمله کادر پزشکی، دندان پزشکان و کارکنان آن ها را درخواست کرده است.  
 نقدهای جدی به این روش کار سازمان نظام پزشکی وجود دارد:
آیا در اولویت قرار دادن واکسیناسیون خانواده گروه پزشکی یک نوع سهم خواهی غیراصولی نیست؟ آیا اعتبار سربازان نظام سلامت جامعه پزشکی با این درخواست خدشه دار نمی شود؟ کدام گروه از جامعه پزشکی به خصوص همکاران متخصص عفونی، طب اورژانس، کارکنان ICU خواستار واکسیناسیون خانواده خودشان شده اند؟
 -شگفت آور این که در پایان فرم سازمان نظام پزشکی نوشته شده آیا با پرداخت هزینه واکسن موافقید؟ وقتی دولت به صراحت اعلام می‌کند واکسن برای همه مردم رایگان است، به چه دلیل موضوع واکسیناسیون عمومی را با پرداخت هزینه مخدوش می کنند؟ آیا این شائبه دامن زده نمی شود که جامعه پزشکی حاضر است برای تامین واکسن کرونای خود و خانواده و وابستگان! با پرداخت وجه خارج از برنامه واکسیناسیون به اولویت ها خدشه وارد کند؟
- در اطلاعیه سازمان نظام پزشکی اشاره شده که این حرکت برای نیازسنجی لازم در خصوص میزان واکسن مورد نیاز کادر درمان و کارکنان مراکز درمانی صورت می پذیرد! و به همین دلیل سامانه راه اندازی شده است. در صورتی که معاونت بهداشت، مرکز مدیریت بیماری های واگیر، (اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن) در سند "برنامه ملی استقرار و گسترش واکسیناسیون کرونا 99/10/30" در لیست اولویت های فاز یک، تمام جامعه پزشکی و غیرپزشکی ازجمله دندان پزشکان و کارکنان آن ها و اولویت های غیرپزشکی را فهرست کرده است. در این مرحله انجمن قاطعانه خواستار تسریع در واکسیناسیون که اصل مهم و حیاتی است، شده است.
- به هر حال توصیه حرفه ای ما این است، همچنان که در سایر کشورها اولویت کادر نظام سلامت در مواجهه با ویروس کرونا، شامل خانواده این گروه علی‌رغم تمام دلبستگی ها و فداکاری‌ها نمی‌شود و ورود به این عرصه تبعات مناسبی ندارد و همین طور طرح واکسن پولی از سوی سازمان نظام پزشکی، فاقد وجاهت حرفه‌ای است. همکاران دندان پزشک و پزشک به جای ورود به چنین ورطه ای به کمپین حیاتی حمایت و تسریع قاطعانه در واکسیناسیون که از طریق انجمن دندان پزشکان عمومی ایران برپا شده است، بپیوندند و تسریع در واکسیناسیون ملی را از مسئولین محترم درخواست کنند.

دکتر باقر شهنی زاده
رئیس هیأت مدیره
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

 

*لینک حمایت و تسریع در واکسیناسیون
کادر و کارکنان نظام سلامت، مردم میهن مان و همکاران دندانپزشک و کارکنان ایشان

https://www.karzar.net/vaccine-for-dentists

   1399/12/25 16:42


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )

Curl error: Recv failure: Connection reset by peer
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما