دوشنبه 03 آبان 1400

پایانه فروشگاهی یا سامانه فروش از کجا آغاز شد؟

آسیب شناسی و بازخوانی پرونده پایانه فروشگاهی (6)
پایانه فروشگاهی یا سامانه فروش از کجا آغاز شد؟
چگونکی دعوت سازمان نظام پزشکی برای ثبت نام در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروش

 اغلب جریانات صنفی در کشور دارای سازمان مردم نهاد حرفه ای هستند که نقش موثر در حیات اجتماعی، مدنی و اقتصادی اعضاء خود در چارچوب منافع ملی، دارد. امروز موسسه های تجاری با تشکیل اتاق اصناف در دفاع از مجموعه خود به نرخ گذاری، تولید، صادرات و حتی نوع رابطه با کشورهای خارجی در حوزه اختیارات صنف شان، نقش دارند و اتاق های مشترک بازرگانی را اداره می کنند. سازمان نظام پزشکی با برگزاری یک انتخابات مبهم با 2% آراء اعضاء نظام پزشکی و خروج اکثریت صنف از صحنه و تفکرات خطی در مدیریت نمی تواند مدافع و تعیین کننده منافع صنفی باشد، تعیین تعرفه و نقش اساسی در تعیین مالیات از نظام پزشکی سلب شده است. در طول مدت زمان باقی مانده دولت تدبیر و امید باید تاکنون لایحه ای را با حمایت گروه پزشکی کشور در اعاده حقوق حذف شده تقدیم مجلس کرد.

در تاریخ 1398/05/07 طی توافق نامه شماره 8194/200/ص  تفاهم نامه‌ای بین سازمان های نظام پزشکی کشور، سازمان دام پزشکی و سازمان امور مالیاتی کشور امضاء شد که صراحتاً در آن اجرای با ضرب الاجل تبصره ۲ ماده ۱۶۹ یعنی نصب و ثبت پایانه فروشگاهی با اشاره قطعی و مستقیم به عنوان "سامانه فروش" الزامی شده است. در این تفاهم نامه ثبت پایانه فروش در سایت امور مالیاتی و دریافت شناسه نیز مستقیم مورد تایید قرار گرفته است.

 پس از انتشار این تفاهم نامه، موج وسیعی از مخالفت گروه های پزشکی به خصوص از سوی سازمان نظام پزشکی سراسر کشور با این اقدام آغاز گردید و بدنه بزرگ گروه پزشکی در مقابل این تفاهم نامه کارشناسی نشده سازمان نظام پزشکی به ریاست دکتر محمدرضا ظفرقندی موضع گیری کرد. براساس آمار منتشره بیش از 70% گروه پزشکی ثبت پایانه فروشگاهی را انجام ندادند.

سازمان نظام پزشکی تلویحاً اعلام کرد که این اطلاع‌رسانی است نه تفاهم نامه؛ که عذر بدتر از گناه است! سازمان نظام پزشکی با این اظهارنظر، گروه پزشکی را در مقابل هجمه صدا و سیما، مسئولان سازمان امور مالیاتی و تعابیر و تفاسیر گوناگون و حتی نمایش های تحقیر آمیز افکار عمومی رها کرد. در مصاحبه های مسئولان سازمان نظام پزشکی فقط به آماده نبودن زیرساخت نصب و ثبت پایانه فروشگاهی! اشاره شده است. این یعنی عدم توجه به افکار عمومی و حقوق صنفی گروه پزشکی و رهاکردن آن ها در چالش مقابل سازمان امور مالیاتی بوده است. سازمان نظام پزشکی باید به ماهیت پایانه فروشگاهی در تقابل با کارت خوان پافشاری می کرد و با نگاه تخصصی مغایرت آن را با حرفه پزشکی اعلام می نمود.

سازمان نظام پزشکی مکلف است به افکار عمومی گروه پزشکی و نحوه اخذ مالیات و خدمات و حرمت گروه پزشکی وفادار و متعهد باشد. در مسیر مصوبه بند "ی" تبصره 6 قانون بودجه، مجلس، هیات دولت و سازمان نظام پزشکی در جریان قانون نصب پایانه فروشگاهی برای گروه پزشکی بوده اند، به خصوص با تنشی که زمان تصویب بودجه در بهمن 1397 رسانه ای شد.

سازمان نظام پزشکی باید قبل از تصویب بند "ی" تبصره 6 و الحاق آن به قانون بودجه سال 1398، با دوراندیشی از طریق حقوق دانان پارلمانی با مجلس رایزنی می کرد و در مقابل افکار عمومی هم، از القاء تفکر نادرست فرار مالیاتی روشنگری وسیع و بیشتری می کرد.

امروز برخی سازمان های نظام پزشکی شهرستان ها و همکاران مستقل از گروه پزشکی با لغو توافق نامه 98/5/07 یعنی نصب و ثبت پایانه فروشگاهی و پذیرش نصب کارت خوان  اعلام مواضع کرده اند، حتی چندین گروه هم به دیوان عدالت اداری  شکایت کرده اند. موضع سازمان نظام پزشکی  مرکز در قبال نصب و ثبت پایانه فروشگاهی و دفاع از مجموعه گروه پزشکی چیست؟
 دکتر باقر شهنی زاده


   1398/7/28 14:25


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )