دوشنبه 03 آبان 1400

مصوبه پایانه فروشگاهی و نقش گم شده سازمان مدافع حقوق گروه پزشکی !!!


مصوبه پایانه فروشگاهی و نقش گم شده سازمان مدافع حقوق گروه پزشکی !!!

 
سازمان نظام پزشکی بر اساس حوزه قانونی اختیارات خود می توانست در تعیین تعرفه خدمات و مالیات، تصمیم‌گیری‌ یا دخالت کند. گرچه این اختیارات عملاً از او سلب شده است، اما به عنوان سازمان صنفی گروه پزشکی مورد مشاوره و گاهی تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد . در تاریخ 1398/05/07 طی نامه شماره 8194/200/ص  تفاهم نامه‌ای بین سازمان نظام پزشکی کشور ، سازمان دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران  و سازمان امور مالیاتی کشور  امضاء شد که صراحتاً در آن اجرای با ضرب الاجل تبصره ۲ ماده ۱۶۹ یعنی "نصب و ثبت پایانه فروشگاهی" با اشاره قطعی و مستقیم به عنوان "سامانه فروش" الزامی شده است. در این تفاهم نامه، نصب و ثبت نام پایانه فروشگاهی در سایت امور مالیاتی و دریافت شناسه نیز مستقیم مورد تاکید و تایید قرار گرفته است.
 پس از انتشار این تفاهم نامه، موج وسیعی از مخالفت های گروه پزشکی با این اقدام آغاز گردید و بدنه بزرگ گروه پزشکی در مقابل این تفاهم نامه کارشناسی نشده موضع گیری کرد . سازمان نظام پزشکی تلویحاً اعلام کرد که این اطلاع‌رسانی است نه تفاهم نامه؛ که عذر بدتر از گناه است! سازمان نظام پزشکی با این اقدام کارشناسی نشده گروه پزشکی را دقیقا در معرض هجمه رسانه ملی، سازمان امور مالیاتی و تعابیر و تفاسیر گوناگون و حتی نمایش های تحقیر آمیز و هوچی گری های افراد فرصت طلب قرار داد . به علت اعتراض گسترده سراسری و شجاعانه سازمان نظام پزشکی شهرستان ها سازمان نظام پزشکی مجبور به صدور بیانیه ای مبنی بر تاخیر در اجرای تفاهم نامه به علت آماده نبودن زیرساخت نصب! و ثبت پایانه فروشگاهی! - بهانه ای که در حقیقت سازمان امور مالیاتی مسئولیت قانونی اظهار آن را داشت -  شد . در حالی که این بیانیه فاقد بیان روشنی به منظور تفاوت یا مخالفت ماهیتی بین کارت خوان و سامانه فروشگاهی میباشد .
 سازمان نظام پزشکی مکلف است به دفاع از هم حقوق حقه بیماران و مردم و همچنین گروه پزشکی و لذا نحوه اخذ مالیات به صورت مذکور ، ورود به حریم و هویت گروه پزشکی و بیماران ، مغایرت با اصول حقوقی و اخلاقی دارد . بدیهی است که در مسیر مصوبه بند "ی" تبصره 6 قانون بودجه، مجلس، هیات دولت و سازمان نظام پزشکی با هم هماهنگ بوده اند . بهر حال شیوه انفعالی سازمان نظام پزشکی کل در تقابل با فعالیت های تبلیغاتی و پرهیاهو امری بسیار نکوهیده است.
 متاسفانه این بزرگترین سازمان صنفی کشور -نظام پزشکی- در عوض پیشگیری در تدوین این مصوبه در بودجه سال 1398 ، در مقابل اتهامات ناروای "فرار مالیاتی گروه پزشکی" ناکارآمد عمل کرد . اتهامی که کاملا خلاف گزارشات سالهای قبل رئیس سازمان امور مالیاتی در رسانه ملی (برنامه گفتگوی خبری شبکه 2) بود !!!
 اکنون اگر سازمان نظام پزشکی همان اجرای تبصره 2 ماده 169 را با توجه به اصلاحیه دوم شهریور ماه 1398 مجلس شورای اسلامی پس از ایرادات شورای نگهبان را درخواست کند. اولاً ضرب الاجل ثبت نام طبق همان آئین نامه اجرایی هیات دولت قانونی نیست و تا دی ماه مهلت دارد ثانیاً اجرای قانون در مهرماه نبوده بلکه از اول فروردین 99 می باشد. سوم ماهیت پایانه فروشگاهی با کارت خوان متفاوت است و لاغیر. درچنین شرایطی، سازمان نظام پزشکی با لغو توافق نامه، فقط نصب کارت خوان را پذیرفته و نهائی کند، دست کم، قدمی به سوی اصلاحات! بردارد و برای بازگشت به صحنه هزینه های آن را بپردازد.


enlightenedکلیه موارد قانونی، آئین نامه ها، اعلام مواضع ها را در لینک ذیل مطالعه فرمائید:
https://igda.ir/_6658.html

enlightenedپایگاه خبری انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
https://t.me/igdanews

 


 
   1398/6/22 14:40


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.5/10 (تعداد آرا 55 نفر )