دوشنبه 18 اسفند 1399

ماسک اجباری، دیرهنگام ولی ضروری!


ماسک اجبـاری، دیرهنگام ولی ضـروری!

 
از ابتدای شیوع بحران بیماری ویروس کرونا (Covid-19)، زمانی که اولین راه انتقال بیماری، سرفه یا عطسه اعلام شد، به عنوان یک  دندانپزشک حساسیت حرفه‌ای نسبت به آن پیدا کردیم. می دانستیم که در آینده نگاه نسبت به درمان های دندان پزشکی مشکلات خاصی بروز خواهد کرد.
دندان پزشک در کار درمانی با موارد بسیار شدیدتر از سرفه یا عطسه از بیمار مواجه می شود و در واقع همیشه در معرض پاتوژن های متفاوتی بوده است ولی بشدت ویروس کرونا نبوده است.
انجمن دندان پزشکان عمومی ایران معتقد بوده و هست که وقتی با سرفه یا عطسه، ویروس کرونا بشدت قابل انتقال است، تلاش کرد این  توصیه کند فرد سالم لازم نیست ماسک بزند بزرگترین ریسک و خطاست. دلیل تلاش روش فاصله گذاری و ایجاد محدودیت ها از تعطیل شدن مشاغل گرفته تا قرنطینه خانگی این است که سالم ها را سالم نگهداریم و بیماران را ایزوله و مداوا کنیم.پس چرا در فضای عمومی فرد سالم را در معرض خطر قرار دهیم، حداقل باید ماسک بزند!
چالش ماسک نزدن! شاید بدلایل خاص بوده مثل: نبودن ماسک به تعداد کافی، ایجاد فضای نگرانی در جامعه ، طرح این موضوع عجیب فرد سالم چرا ماسک بزند؟
افرادی که به هر دلیل در جامعه بطور روزمره اجبارا با هم ارتباط پیدا می کنند حدود چهار تیپ هستند1- سالم 2- ناقل بدون علامت 3- ناقل با علائم خفیف 4- بیمار قطعی ناقل و یا بهبود یافته با ضریب انتقال .
هدف طرح پروژه خود ارزیابی و غربالگری این است که بیماران را جدا کرد و معالجه و قرنطینه نمود، پس بهتر است همه ماسک بزنند تا سالم ها حفاظت شوند و ناقلینی امکان انتقال آنها کاهش یابد. با تمام این تفاسیر اگر انتقال هم انجام شود آمار مبتلا شدگان را کنترل و کاهش داد.
شعاری که در ابتدای اپیدمی ویروس کرونا فراگیر شد این بود که چون تو را دوست دارم با تو دست نمی دهم حالا باید به این توصیه محافظتی، شعار دیگری را اضافه کرد که با استفاده از ماسک من تو را محافظت می کنم و تو مرا محافظت کن.
# ماسک – برای -  همه
#هرخانه_یک_پایگاه_سلامت
#کرونا_را_شکست_میدهیم

 
   1399/1/18 09:41


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.5/10 (تعداد آرا 31 نفر )

Curl error: Recv failure: Connection reset by peer
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما