پنجشنبه 30 خرداد 1398

لیزر دایود وکاربرد آن‌ در دندانپزشکی

 
برگزاری دوره  دو روزه جامع فشرده لیـزر دایود وکاربرد آن‌ در دندانپـزشکی
با سخنـرانی دکتـر آرش رحیـمی

انجمـن دندانپـزشکان عمـومی ایران
مـورخ
29 و 30 آذر 97اخذ حداکثر امتیاز نظرسنجی سخنران توسط  شرکت کنندگان از لحاظ  تسلط علمی و بیان شیوا و روان
لیزر محصول جدیدی از تکنولوژی پزشکی است که در سالیان اخیر نقش تعیین کننده خود را در درمان به اثبات رسانده است.
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، پیشرو در ارائه دوره های کوتاه مدت با تمرکز بر مفاهیم علمی کاربردی و آکادمیک طبق برنامه به موازات دوره های جامع مطالب روز دندانپزشکی را در درمان در حوزه های مختلف با تجهیزات جدید و پیشرفته آموزش می دهد. معرفی لیزر دایود در دو روز با حضور جناب آقای دکتر آرش رحیمی دندانپزشک، از مدرسین توانمند کشورمان که دارای درجه ماستر در لیزر و دکترای بیوفیزیک  هستند ،آغاز شد.
ایشان‌ در ابتدای سخنرانی مبحث فیزیک و بیوفیزیک لیزر و اثرات بافتی آن را به تفصیل تدریس نمودند. نور متمرکز با طول موج و فرکانس ثابت توانایی انجام کار بیشتری پیدا می کند و اثر درمانی آن در دامنه های مختلف انواع لیزر کم توان و پرتوان را تعریف کردند. قدر مسلم‌ اثر درمانی لیزر در محدوده نور مرئی و مادون قرمز است که امن می باشد.
دکتر آرش رحیمی در مورد اثرات بافتی لیزر در بافت نرم‌، التیام سریع محل لیزر تراپی شده و درد کمتر و التهاب بسیار اندک بعد از عمل را از مزایای لیزر پرتوان ‌دایود برشمرد. از جمله‌ کاربردهای لیزر دایود در دندانپزشکی، افزایش طول تاج کلینیکی دندان، فرنکتومی، اکسپوز دندان نهفته، ژنژیوکتومی، برداشتن هایپرپلازی لثه، آمالگام تتو، ژنژیوپلاستی، افزایش لثه چسبنده، دپیگمانتاسیون لثه (کار عملی روی بیمار) است که آقای دکتر رحیمی اصول جراحی را بر اساس نوع درمان با اسلایدهای کاربردی و فیلم های آموزشی تدریس نمودند.
بعدازظهر پنجشنبه مورخ 29/09/97 آقای دکتر آرش رحیمی کابرد لیزر دایود در اندو، دندانپزشکی اطفال، بلیچینگ و رفع حساسیت عاجی، جراحی دیستال وج، پری کرونایتیس، فیبروما، پاپیلوما، لکوپلاکیا، لیکن پلان، درمان Pocket های لثه، وستیبولوپلاستی، حذف فلاپی ریج، پروستتیک فایبروما و در پروتز را براساس انتخاب کیس توضیح دادند.
 با این تفاسیر گستره درمان های دندانپزشکی با لیزر بسیار حائز اهمیت است چه در مواقعی که بیماران اطفال نسبت به درمان های دیگر مقاومت بیشتری نشان می دهند و ممکن است عوارض و درد بعد از درمان های دندانپزشکی آنها را به سمت درمان هایی که می تواند از امکانات لیزر استفاده کنند، ترغیب نماید.
روز دوم از آموزش لیزر، آقای دکتر آرش رحیمی در مورد اصول کار با لیزر کم توان موارد تجویز و عدم تجویز، مطالب مهمی را  تدریس کردند. یکی از موارد کار عملی در درمان های لیزر بی حسی با کمک لیزر در دندانپزشکی اطفال است. حساسیت های عاجی که برای بیماران یکی از چالش های دندانپزشکی است می تواند در این حوزه درمانی قرار گیرد. درمان آسیب اعصاب محیطی یا (پارستیزی)، کنترل اختلالات TMJ، کنترل درد در ایمپلنتولوژی، کنترل خونریزی از دیگر مزایای درمان با لیزر کم توان است که آقای دکتر رحیمی با اشراف کامل و با تشریح مثال های کاربردی و اسلایدهای مستند آنها را تدریس نمودند.
در ادامه سخنرانی در بخش کارگاهی روی مدل حیوانی برش های بافت نرم با لیزر کم توان با تغییر در فرکانس های مختلف نشان داده شد. دکتر آرش رحیمی در پایان در جدول نظرسنجی شرکت کنندگان اولین مدرسی بودند که در زمینه تسلط علمی، بیان شیوا و روان و توانایی در ایجاد علاقه امتیاز صد را از شرکت کنندگان دریافت کردند، که تاکنون سابقه نداشته است.
در دوره دو روزه جامع لیزر  دو شرکت تولیدکننده داخلی  لیزر دایود: شرکت  نوید آسایش پارسیان و شرکت  صنایع الکترونیک هامرز راد حضور داشتند. این شرکت ها در مورد کاربرد فنی دستگاه های خود اطلاعات لازم را به شرکت کنندگان ارائه نمودند.
همکارانی که مایل هستند در دوره دو روز بعدی لیزر دایود (کم توان - پرتوان) و کاربرد آن در دندانپزشکی شرکت کنند می توانند با انجمن دندانپزشکان عمومی ایران تماس حاصل و پیش ثبت نام خود را اعلام کنند.

دکتر شکوفه شیراندشت


  

   1397/10/8 14:29


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )