دوشنبه 03 آبان 1400

سازمان امور مالیاتی چگونه به رقم 6700 میلیارد تومان فرار مالیاتی رسیده است؟

آسیب شناسی و بازخوانی پرونده پایانه فروشگاهی (4)
سازمان امور مالیاتی چگونه به رقم 6700 میلیارد تومان فرار مالیاتی رسیده است؟

در مورد روند چگونگی تصویب، نصب و ثبت پایانه فروشگاهی از دولت تا مجلس و سازمان نظام پزشکی ظاهراً یک روند هدفمند اجرا شده است. زمان بررسی بودجه سال 1398، مرکز پژوهش های مجلس به هر دلیلی ناگهان شروع به تحقیق در حوزه درآمد گروه پزشکی می کند و به تنظیم یک فرار مالیاتی می پردازد که از انتها به ابتدایی که میخواسته است، برسد.
براساس این تحقیق، آمار پزشکان عمومی فعال را بین 80.000 تا 85.000 هزار نفر اعلام می کند و تعداد را ضربدر تعداد معاینات و هزینه ویزیت و ... می کنند و در صفحه 32 گزارش مرکز پژوهش مجلس به رقم مالیاتی 6700 میلیارد تومان رسیدند که با برنامه های از قبل طراحی شده در صداوسیما رسانه ای کردند. بدین طریق افکار عمومی بناگهان حساس و تحریک می شود. هرچند خود مرکز پژوهش ها بعداً این رقم را رد کرد.
این مطالعات مرکز پژوهش های مجلس در کمیسیون های مختلف مجلس قبل از تصویب برنامه بودجه سال 1398 در بهمن ماه 1397 بازتاب وسیعی پیدا کرد و عوامل مختلف حتی در کف خیابان نیز به آن دامن زدند. بخصوص کسانی که از مطالعات مرکز پژوهش های مجلس زودتر مطلع شده بودند، پس از بررسی کارشناسی معلوم شد که تعداد پزشکان عمومی فعال 80 یا  85 هزار نفر نیستند و آمار غلط است. پزشکان عمومی برخی در خارج از کشور، عده ای رزیدنت، گروهی از کارافتاده مضافاً بر آن طرحی های شاغل هستند که بیشتر از دو میلیون تومان در ماه درآمد ندارند و تعداد زیادی پزشک هم در مراکز درمانی دولتی کار می کنند که مالیات شان از حقوق شان کسر می شود و عده ای هم در بازار کار غیرپزشکی شاغل هستند. نهایتاً به رقم 35 تا 39 هزار پزشک فعال در سراسر کشور رسیدند.
ضمن آنکه براساس آمار اعلام شده سازمان امور مالیاتی در سال 1395 از کل اصناف 4500 میلیارد تومان مالیات اخذ کرده است چگونه یکمرتبه به رقم فرار مالیاتی 6700 میلیارد تومان برای گروه پزشکی می رسند!؟ مراکز مختلف آمار مرکز پژوهش های مجلس را تایید نکردند.
این اختلاف رقم ادعایی 6700میلیارد تومان باعث ایجاد فضایی در مجلس شد که نصب سامانه فروشگاهی با بند "ی" تبصره 6 به قانون بودجه سال 1398 الحاق کردند و عدم نصب و ثبت پایانه فروشگاهی در تعارض با کارتخوان عامداً دامن زده شد و نتیجه آن حرمت شکنی ها و جوسازی های بسیاری بود که آغاز گردید.
سازمان نظام پزشکی با امضای توافق نامه با سازمان امور مالیاتی این مصوبه را پذیرفت یک مرتبه شوک عظیمی به گروه پزشکی کشور وارد کرد و دست آویزی برای کسانی شد که منتظر فرصت تخریب بودند، دارد. سازمان نظام پزشکی باید از هر طریق بخصوص رسانه ملی، افکار عمومی را روشن می کرد و از صدمات اعمال شده اجتماعی علیه گروه پزشکی جلوگیری می کرد. رئیس سازمان نظام پزشکی و موظفان آن چنین اقدامی را انجام ندادند و فاصله عظیمی با بدنه گروه پزشکی پیدا کرد. متاسفانه این ناکارآمدی باعث شد، سازمان امور مالیاتی برخلاف تمام عرف اجتماعی با تهدید، اولتیماتوم و ابهام آفرینی پایانه نصب و ثبت فروشگاهی را با جو بسیار سنگین علیه گروه پزشکی مطرح کند. عدم نصب و ثبت پایانه فروشگاهی نه کارت خوان توسط 70درصد از گروه پزشکی زنگ خطری بود که باید رئیس جمهور، هیات دولت ، مجلس و سازمان امور مالیاتی را به این صرافت می انداخت که یکی از بزرگترین و ارزشمندترین گروه های متخصص مومن، موظف و کارآمد کشور را مورد توجه جدی و عاجل قرار میداد و اجازه نمی داد که این نتیجه بدست آید. حتی اگر لازم بود با یک طرح دوفوریتی در مجلس یا به تعویق انداختن اجرای تبصره 2 ماده 169 آئین نامه اجرایی هیات دولت یا بررسی مجدد تفاهم نامه با سازمان امور مالیاتی، و ... راه برون رفت از این بحران را فراهم کرد. اکنون فرایند حفظ وحدت ملی و توجه اساسی به حقوق پزشکان می طلبد که مطالبات اجتماعی گروه پزشکی را با احترام به حقوق حقه ی مدنی و شهروندی آنها هر چه زودتر تامین کرد.
"آمار متخذه از مصوبات مجلس، سازمان امور مالیاتی، مصاحبه های رئیس سازمان نظام پزشکی"   1398/7/24 15:05


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )