چهارشنبه 01 خرداد 1398

دکتر عبدالحمید ظفرمند


 سخنـرانی دکتـر عبـدالحمیـد ظفـرمند

دبیـر کمیتـه علمـی سـلامت دهـان و هیئـت علمـی دانشـگاه شهیـد بهشتـی

 

دکتر عبدالحمید ظفرمند:  باسلام ! از انجمن دندانپزشکان عمومی ایران و از آقای دکتر شهنی زاده تشکر میکنم که این همایش صنفی را با پیگیری و صرف وقت بسیار زیاد با همکاری دوستان هیات مدیره و کادر دبیرخانه برگزار کردند . و این یک نماد واقعی حرکت مردمی در کشور است . آقای دکتر شهنی زاده بخشی از مطالب را خوشبختانه گفتند و یک مقدار کار من را سبک کردند . ولی بحث حوزه سلامت دهان بحث بسیار مفصلی است . ما هنوز نتوانسته ایم حوزه  سلامت دهان را بطور کامل تعریف کنیم . همایش سلامت دهان فقط یک اشاره ای به مباحثی که در حوزه سلامت دهان وجود دارد ، بود . و امروز دور هم جمع شدیم یک موضوع صنفی وابسته به مواد و تجهیزات که بخشی از مسائل حوزه سلامت دهان است ، را چاره جویی کنیم .
مناسب می دانم تبریک بگویم به همکاران روز پزشک را که هنوز یک روز بیشتر فاصله نگرفته ایم . ولی مایل هستم که بگویم که در این چند روز که صحبت از روز پزشک شده دوستانی که از جاهای مختلف مصاحبه کردند وقتی به حوزه سلامت اشاره شد ، فقط به حرفه و آموزش رشته پزشکی اشاره کردند . مگر حوزه سلامت فقط مربوط پزشکی است و سایر رشته های سلامت هیچ نقشی ندارند ؟ این بخصوص مظلومیت دندانپزشکی است که مسئولیت درمان هم در کشور دارد . خاطرتان را مکدر نکنم .
واقعیت این است که جایگاه ما در نظام سلامت یک جایگاه بسیار ضعیفی است. حوزه دندانپزشکی در نظام سلامت یک حوزه ای است بسیار کمرنگ و در جای جای وزارتخانه این مسئله عیان است . الان برادر عزیزمان که مسئولیت اداره کل تجهیزات را دارد ، یک دندانپزشک است ، ولی شرایط فعلی علیرغم آنکه دندانپزشکی در مجموع حوزه سلامت دندانپزشکی بیشترین وابستگی به مواد و تجهیزات را دارد ، با مشکلات مواجه شده ایم . احتمالا ایشان تحت بیشترین فشار است . ولی چرا باید این اتفاق بیافتد؟ خیلی حرف راجع به نیروهای حد واسط است . به خصوص با تصمیمات که اخیراً از طرف وزارتخانه مطرح شده و البته بحثهای حاشیه ای نیروهای حد واسط هم داریم . ولی من قصد ندارم راجع به نیروی حد واسط صحبت کنم . چون انشاا.. آقای دکتر خوشنویسان صحبت خواهند کرد . ولی در مورد مواد و تجهیزات ، ما چرا به اینجا رسیده ایم؟ آیا ممکن است این اتفاقات یک شبه واقع شود ؟ من بعنوان عضو کوچک جامعه دندانپزشکی کشور از همه همکاران تشکر می کنم که علی رغم تمام این فشارهایی که در مواد و تجهیزات به ما وارد می شود واقعا در نرخ خدماتی که ارائه می شود حداقل دستکاری و حتی میدانم بعضی ها تغییری در نرخ های درمانی شان نداده اند . یعنی عملا ما این فشار را تحمل می کنیم ، برای آنکه خدمات سلامت دهان را به مردم برسانیم . و به جرآت می شود گفت این تغییر و تحولات ارزی در ابتدا به همکاران دندانپزشک فشار وارد می آورد و بعد به مردم . چون مردم با مسائل مختلف اقتصادی دیگری نیز مواجه هستند .
چرا باید این اتفاق بیافتد ؟ دوستان اتحادیه اینجا تشریف دارند . بالاخره من هم در سال هایی که در وزارتخانه درگیر بودم شاهد بودم که یک پتانسیل عظیمی داخل کشور داریم که آقای دکتر شهنی زاده هم اعلام کردند ما می توانیم از تولیدات داخل استفاده کنیم . ما امروز اگر برنامه کلان سیاست گذاری در حوزه سلامت دهان داشتیم  نباید این اتفاقات در کشور می افتاد که حالا یک قسمتش بحث مواد و تجهیزات است. یکی از گران ترین وسایلی که ما استفاده می کنیم یونیت دندانپزشکی است که همکاران و عزیزان ما در حوزه مواد و تجهیزات با توانمندی بسیار زیادی که دارند صادر هم می کنند. خاطرم هست سال 75  که مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور بودند ما تنها همایش دندانپزشکی را  داشتیم در نمایشگاه بین المللی، ایشان دعوت شدند برای افتتاح همایش . معمولا رسم بر این بود مهمانی که دعوت می کردیم برای سخنرانی افتتاحیه همایش ، بعد میرفتیم برای افتتاح نمایشگاه . ایشان نمایشگاه را افتتاح کردند . اقای هاشمی جمله مهمی گفتند که "من خوشحالم غرفه های عرضه کننده تولید داخل کشور فراوان تر از غرفه هایی است که جنس وارداتی عرضه می کنند" . بالاخره قطعات بعضی اقلام تا 80% وارداتی بود ، ولی برای آن مقطع خیلی خوب بود . ولی الان در سالهای اخیر اکثر تولیدکنندگان وارد کننده شدند ! چرا این اتفاق افتاده است ؟ حتما شما هم می شناسید .
گفتند برای آنکه یک تولید اتفاق بیافتد نزدیک 25-26 امضاء باید گرفته شود تا یک تولید در کشور انجام شود !  25-26 امضا یعنی یک روز سراغ من می آید و من آن روز حال ندارم ! یا دیر آمدم ! یا میگویم برو فردا بیا ! حالا حواشی آن بماند . این امضا را من باید به این طرف بدهم تا تولیدش را انجام دهد . بعد از تولید هم سازمانهای دیگری هستند که هر سال به بهانه های مختلف یقه طرف را میگیرند . یعنی با خون دل اینکار را انجام می دهد . تولیداتی که الان در داخل کشور است به کشورهای CIS  صادر میشود ، به منطقه اروپا صادر میشود ، ولی Rebranding می شود .
این در چنین شرایط سخت یعنی چی؟ یعنی توانمندی !! بهر حال کسانی که در حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشکی سرمایه گذاری کرده اند میخواهد تجارت کنند و منافعشان باید تامین شود . ساختار اقتصادی ما نه ساختار اقتصادی غربی است و نه ساختار شرقی سابق . لذا اگر سیاستهای ما صحیح باشد وارد کننده دیگر داعیه ای برای واردات نخواهد داشت ! و شما ببینید که یکی از ثمرات آن اشتغال زایی است ، چیزی الان که مشکل جدی کشور است !  
چرا یک برنامه کلان اقتصادی زمان بندی شده در کشور در حوزه سلامت تا بحال نداشته ایم ؟ بهرحال اگر امروز این مشکل را مدیریت نکنیم ، باز هم بدتر میشود . وزارت بهداشت و درمان در حوزه اداره کل تجهیزات ، تجهیزاتی که لیست کرده ، 362 قلم درخت کالایی است . جالب اینجاست که اینطور که گفتند لوازم و دستگاههای لابراتواری جزوش نیست ! تولید که هیچ ، در واردات چقدر خوب عمل کرده ایم ؟ کدام برنامه صادرات و واردات هدفمند در بخش مواد و تجهیزات وجود دارد ؟
در وزارتخانه کمیته ای داشتیم  با عنوان حمایت از تولید مواد و تجهیزات داخلی . در سال 91 مدیر کل تجهیزات پزشکی که عضو کمیته بود ، بعد از انجام کارشناسی بخشنامه ای به تمامی معاونت های پشتیبانی دانشگاه های کشور فرستاد . براساس این بخشنامه که منضم به لیست تولیدات داخلی بود اعلام شد که هیچ گونه ارزی به این اقلام برای واردات تعلق نخواهد گرفت . وقتی صحبت از یک برنامه کلان کشوری می شود ، معنایش این نیست باید پولی خرج شود ، نه یک بخشنامه کار می کند ، این نمونه ای از آن بود .
یک بخشنامه با یک امضا به شرط رعایت حقوق همه ذینفعان تاثیر گذار است . اگر کارشناسی باشد ، خیلی کارها راحت و بدون هزینه در نظام اجرایی کشور قابل انجام است ، تا مشکلات کشور به حداقل برسد . چرا مسئله ارزی ؟! حالا بحث بر سر اینست که الان ارز اختصاص پیدا کرده به دندانپزشکی کم هست یا خیر ؟ و اینکه آیا عدالت برای همه اقلامی که اداره کل تجهیزات روی آن نظر دارد ، رعایت شده است یا خیر ؟ همانطور که گفتم ، تاکید میکنم عرض من کلان تر از این هاست .
الان با همین امکانات محدود و موانع متعدد که شرکت ها دارند کار صادرات انجام میشود ، اگرچه بسیار کم . ولی این یک پیام مهم دارد ، که کالای ما متقاضی دارد !! ولی اگر کمی حمایت شود ؟ . . . حمایت هم حتما مالی نیست ! این خبر خوبی نیست که دوستان شرکتهای تولیدی گفتند ما بعضی از سالن هایمان را بستیم و الان با حداقل ظرفیت تولید انجام میشود .
متاسفانه نگاه بسیار ضعیفی در وزارتخانه در حوزه سلامت دهان وجود دارد . وقتی راجع به بیمه صحبت میکنی میگویند هزینه اش چطور ! بیمه سلامت صنعتی است در دنیا است و برای شرکت های بیمه درآمد زا است ! چه روشی را اعمال میکنند ؟ امروز این حضور شما یک نگاه خیلی مهم اجتماعی دارد . ما دلمان برای مردم می تپد و برای حرفه مان دغدغه داریم . یک حرکت کاملا خودجوش و مردمی است ، و بلکه تازه مشکلاتی هم داشته است.
ما در حوزه آموزش علیرغم بعضی مشکلات یکی از توانمندترین کشورها  هستیم . شاید خیلی از شماها دانشگاه عجمان را دیده اید . توانمندی هیات علمی دانشگاه عجمان به مراتب کمتر از توانمندی هیات علمی دانشگاه های کشور جمهوری اسلامی ایران است . دانشگاه عجمان دو تا Campus کوچک در امارات داشت . با پول بنده و شما که رفتیم بچه هایمان را آنجا بردیم تبدیل شد به سه Campus . برای اینکه قانون گذاشتیم اگر می خواهی بچه ات را بیاری داخل کشور ما یک بدهی به اماراتی ها داریم شما برو دو سال پول به آنها بده ،  بعد انتقالش می دهیم ، بدون تعارف !
من امیدوارم که یک نگاه عمیق تر و گسترده تری در حوزه اجرایی نظام سلامت اتفاق بیفتد تا یک جایگاه تعریف شده ای با توجه به پتانسیل عظیم رشته دندانپزشکی تحت عنوان "حوزه سلامت دهان" در وزارتخانه تعریف شود تا ما بتوانیم یک برنامه کلان هماهنگ را در کشور داشته باشیم تا هیچ یک از لرزش های سیاسی و اقتصادی در حوزه ما تاثیرگذار نباشند .
به امید موفقیت و  با تشکر !!!   1397/7/1 10:20


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )