شنبه 09 مرداد 1400

دستگاه ضدعفونی کننده هوا ( UVC)

دستگاه تصفیه هوا UVC Base

برخی از دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس مجهز به لامپ UV ( از بین برنده انواع ویروس و باکتری ) و همچنین اوزن ساز ( پاک و استرلیزه کننده بسیاری از محیط ها از جمله بیمارستان ها ) می باشند. علاوه بر این فیلتر هپا موجود در دستگاه تا حد زیادی به جذب رطوبت موجود در هوا که ممکن است حاوی ویروس باشد کمک می کند، هرچند کافی نبوده چرا که اگر ویروس روی فیلتر از بین نرود، خود فیلتر به عنوان منشا” پخش ویروس تبدیل خواهد بود.

توصیه می شود جهت از بین بردن ویروس حتما” از دستگاه تصفیه هوا با لامپ uv استفاده شود که در کنار دارا بودن فیلتر های مناسب مانند هپا و کربن فعال ، از راهکاری های مطمئن دیگر تصفیه مانند اشعه ماوراء بنفش UV و همچنین گاز اوزن، استفاده کند.

آیا دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس مجهز به لامپ UV در مقابله با ویروس کرونا موثر است ؟

در خصوص تاثیر اشعه uv بر ویروس ، بر اساس یک مطالعه جدید در مرکز تحقیقات رادیولوژی در دانشگاه کلمبیا، دوز های پایین اشعه ماورابنفش C ( مانند UVC) می تواند ویروس آنفولانزا موجود در هوا را بدون آسیب رساندن به بافت های انسانی بکشد. این یافته ها حاکی از آن است که استفاده از لامپ UV در بیمارستان ها، مطب پزشکان، مدارس، فرودگاه، هواپیما و سایر اماکن عمومی می تواند از بیماری های آنفولانزای فصلی جلوگیری کند.

دانشمندان دهه هاست که می دانند، اشعه فرابنفش که طول موجی بین 200 تا 400 نانومتر دارد، در از بین بردن میکروب ها، ویروس ها، باکتری ها، و پیوند های مولکولی که DNA آن ها را در خود نگه می دارد، موثر می باشد. این اشعه و هم چنین لامپ UV معمولا برای ضد عفونی کردن تجهیزات جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربرد های مهم لامپ UV استفاده از آن در دستگاه های هواساز به خصوص جهت مصارف بیمارستانی است.

چند سال پیش برنر و همکارانش بر انگاشتند که طیف باریکی از اشعه فرابنفش به نام UV می تواند میکروب ها را بدون آسیب رساندن به بافت انسان؛ بکشد. نور UVC دامنه بسیار محدودی دارد و نمی تواند به سلول های مرده ی پوست و هم چنین لایه ی اشکی انسان نفوذ کند. بنابراین برای سلامتی انسان هیچ خطری نخواهد داشت. ضمن اینکه اگر قصد استفاده از لامپ UV در دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس باشد بهتر است آن را درون دستگاه قرار داد که به شکل مستقیم تنها با هوای عبوری از درون دستگاه در ارتباط باشد و به پوست انسان تابیده نشود.

آمار ویروس کرونا در ایران و جهان

به دلیل اینکه ویروس ها و باکتری ها بسیار کوچکتر از سلول های انسان هستند، نور UV می تواند به DNA های آن ها برسد و آن ها را بکشد. این موارد به گفته استاد برنر ( استاد علوم بهداشت محیط در دانشکده بهداشت عمومی کلمبیا) می باشد.

در مطالعات قبلی، تیم برنر نشان داد نور و یا لامپ UVC در کشتن بیماری MRSA ( و یا methicillin-resistant S. aureus) که عامل شایع عفونت های زخم جراحی می باشد اما به پوست انسان و یا موش های آزمایشگاهی آسیب نمی رساند، موثر می باشد.

استفاده از یک دستگاه ویروس کش هوا، آن هم در شرایطی که نمی توان از ابتلای یا عدم ابتلای سایر افراد در یک محل مطمئن بود، راهکاری مناسب به نظر می رسد.
ویروس آنفولانزا ( یا ویروس کرونا) از شخصی به شخص دیگر و یا از طریق قطرات ریز مایع در هوا توسط عطسه کردن توسط افراد مبتلا و هم چنین تماس با چنین افرادی منتقل می شود. این مطالعه جدید برای آزمایش این بود که آیا لامپ UV موجود در انواع دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس، می تواند به طور موثری ویروس کرونا و یا ویروس آنفولانزا در هوا را بکشد؟

در این مطالعه ویروس H1N1 ( که نوع مشترک ویروس آنفولانزا می باشد) در محفظه آزمایش قرار گرفت و در معرص دوز های پایین اشغه ماورابنفش یا همان UV قرار گرفت. نور UVC و یا همان لامپ UV ویروس های آنفولانزا را غیر فعال می کند.

طبق گفته برنر: ” اگر نتایج ما در سایر تنظیمات تایید شود، می توان نتیجه گرفت که استفاده از لامپ UV در اماکن عمومی روشی کارآمد و موثر برای جلوگیری از انتفال و شیوع بیماری های میکروبی و ویروسی از هوا مانند آنفولانزا و کرونا می باشد. ”

هم چنین برنر افزود: ” بر خلاف واکسن های آنفولانزا ، لامپ های UVC علیه همه میکروب های موجود در هوا و هم چنین نژاد های نوظهور (کرونا) بسیار موثر می باشد. در نتیجه بسیار مناسب است که در لامپ های معمولی خانگی نیز از آن استفاده شود.”

در رابطه با مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا باید گفت که این مرکز بزرگترین شرکت تحقیقات پزشکی در نیویورک و یکی از بزرگترین و بهترین آزمایشگاه و آزمایشات پرشکی در دنیا می باشد.

لذا به طور کلی می توان نتیجه گرفت اگرچه رعایت بهداشت فردی و عمومی و راهکار های معرفی شده در خصوص پیشگیری از این ویروس باید همواره رعایت شود، اما استفاده از دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس که با اشع

ه UV مجهز شده است تاثیر بسزایی در از بین رفتن این مهمان ناخوانده در منازل شود

مورد استفاده اصلی :

برای کشتن یا غیر فعال کردن باکتری، ویروس و دیگر موجودات زنده بسیار ریز ساده و غیر پیچیده

موارد استفاده :

ضدعفونی هوا، آب و سطوح در مکان هایی مانند بیمارستان ها، مراکز تحقیقات میکروب شناس بخش باکتریولوژی

دیگر موارد استفاده:

ضدعفونی هوا، آب و سطوح در مکان هایی مانند موسسات دارو سازی

دیگر موارد استفاده :

ضدعفونی هوا، آب و سطوح در مکان هایی مانند صنایع فرآوردهای غذایی از قبیل لبنیاتی ها، صنایع پخت نان

دیگر موارد استفاده :

ضدعفونی هوا، آب آشامیدنی ، فاضلاب، استخرهای شنا، سیستم های تهویه مطبوع ، سردخانه ها، مواد بسته بندی

دیگر موارد استفاده :

در Eprom Eraser


دستگاه ضدعفونی کننده هوا

دستگاه ضدعفونی کننده هوا (آرکومهر)، در مرکز توزیع محصولات کرونایی

مهمترین دغدغه ادامه بازگشایی مطب های دندانپزشکی هوای آلوده ویروس کرونا (ایروسل) در صورت حضور بیمار کرونایی در مطب و معالجه آن توسط دندانپزشک و استفاده از دستگاه های آب فشان (توربین، آنگل، اسپری آب و هوا) می باشد.

در این میان باید دستگاهی باشد که بتواند هوای محیط (مطب) را ضدعفونی کند. در این میان ضرورت هایی مطرح شده است که لازم است با دقت به آنها توجه کرد:

1- حجم و مساحت محیط مطب

2- سرعت چرخش هوا در محیط توسط تهویه های معمولی

3- سرعت تهویه هوا توسط دستگاه ضدعفونی کننده هوا

4-نوع واکنش شیمیایی یا فیزیکی درتصفیه هوا

5-تکنیک ضدعفونی کننده هوا(پلاسما، لامپ اولتراویوله، …)

در میان تکنیک های بسیار موثر است که برخی هزینه‌ بسیار زیاد دارد و برخی میزان اثرگذاری تعیین کننده نیست و برخی هم در حین کارکرد مواد آسیب زننده ای مانند اوزون تولید می کنند.

لامپ اولتراویوله(UV) اگر مستقیم روی سطوح بتابد بسته به فاصله تا منبع اشعه در زمان طولانی خاصیت ضدعفونی (خاصیت میکروب زدایی و ویروس کشی) دارد که البته اثر رنگ بری داشته و برای انسان مضر است. اگر این لامپ در درون دستگاه قرار گیرد که امکان نشت اشعه آن حذف گردد نوع و ولتاژ لامپ مصرفی اوزون تولید نکند، می تواند استفاده شود.

به همین دلیل یک کارشناس ایرانی لامپ‌های اولتراویوله (UVC) را در دستگاه اسپلیت جاسازی کرده و با ایجاد تونل هوا که از یک طرف تهویه (مکنده) و از طرف دیگر (دمنده) نصب شده است، تا امکان ضدعفونی کننده هوا را فراهم کند.

این دستگاه با لامپ ۱۵ وات UVC به مدت 6 ساعت یک فضای 50 مترمربع را ضدعفونی میکند. این دستگاه فعلا دو نوع دارد: یک نوع اسپلیت دیواری با تاثیرگذاری در مساحت 40 یا 50 مترمربع با یک لامپ UVC 15 وات که در 6 ساعت هوای مطب را ضدعفونی می کند که البته در پروژه های بعدی سرعت باید افزایش یابد. نوع دیگر دستگاه متحرک دارای چهار چرخ با یک لامپ یا دو لامپ UVC بسته به تقاضای درخواست کننده و تاثیرگذاری بیشتر نیز تولید شده است. این دستگاه ها درصدی از هوای محیط را ضدعفونی می کنند و بهیچ وجه نه تنها صد در صد نبوده بلکه باید مراقبت های ویژه را حتما مانند پوشیدن کلیه لباس های حفاظتی را رعایت کرد. در عین حال در یک اتاق بستگی به مساحت آن می توان از تعداد بیشتر دستگاه مثلا در نوع دیواری در دو ضلع مقابل هم استفاده کرد ضمن آنکه باید چرخش هوا را نیز فراهم کرد.

انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با تولید کننده این دستگاه و نوع مشابه آنها همکاری کرده در در مرکز توزیع محصولات کرونایی https://irangda.com را اطلاع رسانی کرده است.

امیدواریم دستگاه هایی تولید شود که سرعت چرخش هوا و ضدعفونی کردن آن مانند انواع دیگر تولید خارجی که 12 بار در ساعت دربعضی نوع هاست فراهم گردد.
-------------------------

بی شک یکی از متداولترین روش های غیرفعال کردن میکروب ها بویژه ویروس ها، استفاده از اثرتابش اشعه ماورا بنفش (نوعC) برروی آنها است. اشعه UV_Cقادر است با تخریب سریع RNAو DNAمیکرو اورگانیسم ها، از تکثیر آنها جلوگیری کند. اما استفاده از این اشعه پرتوان، برای انسان محدودیت ها وخطراتی دارد. ایجاد آب مروارید وکانسر پوست در اثر تابش اشعه UVاثبات شده است. چنانچه از این پدیده در شرایط کنترل شده و با حفاظت دقیق استفاده شود، میتوان از آن بهره کافی برد. دستگاه های ضد عفونی کننده هوا بر پایه اولترویوله شرکت اروکومهر ایستاتیس باحفاظت کامل در برابر نشت اشعه به خارج از بدنه ساخته شده است. در این روش جدید هوای فضاهای مورد نظر (مطب دندانپزشکی) را بعد از تصفیه ابتدایی توسط فیلترهای سلولزی، بداخل یک کابین فلزی هدایت، و باعبور آرام هوا بروی لامپ های مولد اشعهUV-Cبا دامنه 250نانومتر، ویروس زدایی کرده وسپس از طرف دیگر دستگاه ضدعفونی شده وارد محیط می نماید. این روش مدام وبی وقفه قادر است حتی زمانیکه پرسنل در اطراف دستگاه حضور دارند بکار خود ادامه دهد زیرا بجای تابش مستقیم اشعه به محیط که خطرات زیستی زیادی ایجاد میکند، با مکش هوای آلوده بداخل دستگاه وتاباندن این اشعه به هوای وارد شده، بطور مستمر هوای در نهایت محیط پیرامون را ضد عفونی میکند. دراین روش از هیچ نوع ماده ضدعفونی کننده شیمیایی یا فیلتر های گران قیمت استفاده نمیشود وسیستم قادر است بطور خودکار ودائم هوا را از ویروس ها بخصوص کوئید19، سارس، مرس، انفولونزا وسایر میکرواورگانیسم های پراکنده در هوا کاملاً پاکسازی و ضدعفونی کند. شرایط محیطی مانند دما بالا یا پایین، رطوبت بالا یا خشکی هوا، برروی دستگاه تاثیری ندارد. این سامانه نگهداری بسیار ساده ی دارد، تعویض دوعدد فیلتر ارزان قیمت در طول یکسال و تعویض لامپ که از نوع فیلیپس است در مدت سه سال یا9000ساعت کار شرایط نگهداری آن است. از مزایای استفاده از این سیستم عدم ایجاد گاز اوزن ویا گازهای خطرناک دیگر، عدم ایجاد بوی نامطبوع وآزار دهنده می باشد. مصرف بسیار ناچیز الکتریسته.که حداکثر در حد50وات ساعت، تولید صدای کم در حد27دی سی بل است. نصب آسان در نوع دیواری یکی دیگر از مزایای این دستگاه است. نوع پرتابل نیز نیاز به نصب ندارد. این سیستم در چهار مدل برای فضاهای به ابعاد: 40مترمربع(مدلAR40)،50مترمربع(AR50)، 60مترمربع(AR60پرتابل)، 80مترمربع(AR80پرتابل دولامپ) تولید میگردد. دستگاه های فوق به مدت18ماه گارانتی تعویض وده سال خدمات پشتیبانی بعد از تولید را داراست..
 

جهت مشاهده نسخه PDF محصولات اینجا کلیک نمائید
جهت خرید دستگاه اینجا کلیک نمائید

 


 


https://irangda.com/shop/wp-content/uploads/2020/06/AR40.jpg
https://irangda.com/shop/wp-content/uploads/2020/06/AR50.jpg
https://irangda.com/shop/wp-content/uploads/2020/07/ar60.jpg


https://irangda.com/shop/wp-content/uploads/2020/06/AR80-port1.jpg

https://irangda.com/shop/wp-content/uploads/2020/07/WhatsApp-Image-2020-07-07-at-11.06.53.jpeg

   1399/4/23 12:05


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.1/10 (تعداد آرا 33 نفر )

Curl error: Could not resolve host: pipes.yahoo.com
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما