چهارشنبه 02 تیر 1400

بیست و یکمین جلسه کمیته راهبردی (صنفی) انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

 
بیست و یکمین جلسه کمیته راهبردی (صنفی)
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
(98/05/25)


 
بیست و یکمین جلسه کمیته راهبردی(صنفی)انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در تاریخ 25/05/98 با حضور:دکتر باقر شهنی زاده،دکتر آیرج کی پور،دکتر علی کاظمی،دکتر علی سیدین،دکتر میرجبار ارجمند و دکتر سارا رمضانیان تشکیل شد.
در جلسه 25 مردادماه 98 ابتدا مبانی قانونی و حقوقی چالش های مالیاتی که به جامعه پزشکی عارض شده، با استناد به قوانین بودجه سال 98 و قوانین مالیاتی مورد بررسی قرار گرفت. در مرحله اول بررسی ماده 169 تبصره 1و2 طرح شد. پس از این مقدمه دکتر شهنی زاده متن کامل قوانین را با همکاری حضار قرائت کردند و در مورد قانون بودجه سال 98 نیز بخش ناظر بر مالیات گروه پزشکی را شرح دادند. سپس در مورد ماهیت حقوقی دستگاه پایانه فروشگاهی و مشکلات آن صحبت شد و پس از آن نحوه محاسبه مالیات از اشخاص حقیقی را توضیح دادند.ایشان در مورد بازتاب نامه به جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول محترم ریاست جمهور صحبت کردند و اظهار داشتند که هرگونه اظهارنظر و مصاحبه رادیو و تلویزیون را برای جلوگیری از حاشیه به وقت دیگری موکول گردید.در ادامه خواستند که برای برون رفت از شرایط فعلی کمیته راهبردی به بررسی نامه جدید کمیته حقوقی بپردازند.این نامه قرائت و مورد بررسی قرار گرفت.
همکاران در این جلسه پیرامون مباحث دستورجلسه به بحث پرداختند، که خلاصه ای از آن بشرح ذیل است:

دکتر آیرج کی پور:نظام پزشكي يك سازمان چندوجهي با مسئوليت گسترده است و مديريت آن مي بايست كاردان و آگاه به چالش هاي گوناگوني باشد كه جامعه پزشكي با آن دست به گريبان  است.
امضاي سندي كه جامعه پزشكي محتواي آن را با فرهنگ و جاي گاهش در اجتماع و غيركالايي بودن حرفه اش هم خوان نديد،نشان داد كه شوربختانه مديريت سازمان نظام پزشكي سستي جدي معرفتي و مديريتي دارد.
براي تغيير چگونگي پرداخت ماليات احتياجي به آفرينش چنين فضاي سنگين و اتهام هاي  ناروا به جامعه پزشكي نبود،آمارها نشان مي دهند كه جامعه پزشكي از قشرهايي است كه ماليات خود را منظم پرداخته اند و انتظار اين بود هر تصميم و توافق نامه اي هم جايگاه علمي و اجتماعي پزشك را در نظر بگيرد و هم تسهيل بيشتري را براي ادامه پرداخت ماليات سازمان دهي كند.الكترونيكي شدن پرداخت ماليات جدا از تغييراتي كه در رقم ها پيش مي آيد گام مثبتي است كه پي آمد آن شفايت رياضي و افزايش اعتماد به شيوه درآمد زايي و كردار گروه بزرگي از پزشكان در اجتماع است.

دکتر علی کاظمی:بخشی از کار ما هنر است و براى قیمت گذاری بهتر است از نظرات كارشناسى انجمن ها استفاده كرد. بیمه ها مي توانند با استفاده از نظرات كارشناسان در واقعى كردن تعرفه ها نقش داشته باشند و قسمتى از هزينه هاى پيشگيرى و درمان را بعهده بگيرند.در صورتيكه بيمه ها بتوانند نقش مؤثرترى بعهده بگيرندتعرفه آزاد بخش خصوصی نيز تحت تأثير تعرفه بيمه خواهد بود.
چند برابر شدن هزينه ها و افزايش قيمت كالا و تجهيزات دندانپزشكى و وجود كالاهاى بى كيفيت در شرايط ثابت ماندن تعرفه درمان،مي تواند نقش مؤثرى در كاهش كيفيت درمان و سلامت بيماران داشته باشد.

دکتر علی سیدین: مخارج و هزینه های مطب بشدت بالا رفته است و در پرداخت مالیات باید به آن توجه شود.وقتی کسی برای مطب هزینه می کند این باعث بالا رفتن کیفیت در درمان می شود و این هزینه ها باید در نظر گرفته شود.
نظام پزشکی و انجمن ها باید توسط وکلای خودشون از افرادی که با تهمت و افترا در جامعه باعث وهن جامعه پزشکی و اخلال در امر درمان(از طریق بی اعتمادی بیماران و ارجاع به چندین پزشک و بالاتر رفتن هزینه های درمان) می شوند شکایت کنند.این افراد( مانند حسینی) باید ثابت کنند کدام پزشک و دندانپزشک ماهیانه یک میلیارد تومان درآمد دارند و باید ثابت کنند که ما مالیات نمی دهیم.

دکترمیرجبار ارجمند:با سلام و تشکر فراوان از زحمات عزیزان که این جلسات را با تشکیل  می دهند که با نیت اعتلای حرفه دندانپزشکی می باشد و به خصوص برای رسیدن به حقوق قانونی دندانپزشکان که از ارکان اصلی حمایت از حرفه بوده و خواهد بود. تقدیر و تشکر از هیأت مدیره که وظیفه خود را در قبال دندانپزشکان در این برهه حساس انجام می دهند. جلسات کما فی السابق مفید و سازنده می باشد مخصوصا که تمام عملکردها ها بدون پرده پوشی اطلاع رسانی می گردد. همه چیز مخصوصا مدیریت در حد اعلاست با آرزوی موفقیت روز افزون

دکتر سارا رمضانیان: موضوع اصلى جلسه در مورد اجبار نصب صندوق فروشگاهى توسط گروه پزشكى بود؛ مفاد قانونى و نامه هاى تنظيم شده و نظر برخى صاحبنظران در اين مورد خوانده شد.
به نظر اينجانب،به دليل ارائه خدمات مختلف و نه خريد و فروش و همچنين نوسان قيمت مواد و تجهيزات دندانپزشكى،استفاده از صندوق فروشگاهى توسط دندانپزشكان غيرمنطقى است و در نهايت به ضرر سلامت مردم مى باشد.
پيشنهادات در زمينه موضوع ماليات:1-تحقيق در مورد هزينه ها و درآمدها در كشورهاى موفق از نظر مالياتى 2-واقعى كردن و شفافيت هزينه ها در رشته هاى مختلف دندانپزشكى كه البته به كار كارشناسى حرفه اى نياز دارد و به نظر مى آيد انجمن هاى تخصصى در اين مورد مي توانند كمك كننده باشند.  
موضوع بعدى، تفويض اختيار برخورد با اخلاق غير حرفه اى ازسوى سازمان نظام پزشكى به انجمن ها بود كه از پايه ايراد دارد؛ چون انجمن ها بايد نسبت به اعضاء نقش حمايتى داشته باشند.ضمن اينكه چنين كارى نياز به كارشناسان آموزش ديده و حرفه اى دارد كه بهتر است نظام پزشكى سعى در آموزش چنين افرادى در نظام پزشكى تمامى استان ها داشته باشد. 
   1398/5/27 15:28


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.7/10 (تعداد آرا 22 نفر )

Curl error: Could not resolve host: pipes.yahoo.com
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما