یکشنبه 04 اسفند 1398

برخورد دوگانه بیمه های تکمیلی با هزینه درمان ایمپلنت بیماران دندانپزشکان عمومی


برخـورد دوگانه بیمـه های تکمیلی با هزینـه درمـان  ایمپـلنت بیمـاران دندانپـزشکان عمـومی
 
 
موضوع حوزه فعالیت بالینی تخصصی و عمومی در گروه پزشکی دیر زمانی است که مورد مناقشه بوده است.
این موضوع هرازگاهی با یک سوژه « انحصاری» مطرح می شود و این روش گاه باعث بروز مشکلات قضایی یا حتی واکنش مراکز ناظر دستگاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی می گردد.
اکنون متاسفانه منافع مادی برخی بیمه ها حتی بدون ریشه علمی باعث آغاز بروز بحران تکراری دیگر گردیده است.
در اکثریت مطلق دانشکده های دندان پزشکی دانشگاه های جهان  ایمپلنت دندانی از  سال های آغازین رواج این شیوه درمان، جزء آموزش دندان پزشکان عمومی بوده، همانطور که در کشورمان نیز اخیراً این اقدام صورت  گرفته است.  دراکثریت کنگره های تخصصی در رشته های جراحی ، پروتز ، پریو و ایمپلنت آموزش تئوری و عملی ایمپلنت از مبحث های اصلی برای آموزش و ارتقای دانش دندان پزشکان عمومی که شرکت کنندگان اصلی در این کنگره ها هستند، می باشد. ضمن آن که دانشکده های دندان پزشکی ، انجمن ها و شرکت های تجاری سال ها آموزش های پیچیده ایمپلنت ویژه را برای دندان پزشکان عمومی انجام داده اند.
باید توجه داشت در سال های اخیر دروس تئوری و عملی ایمپلنت در دوره آموزشی دندان پزشک عمومی گنجانده شده است با این مقدمه چرا هزینه درمان ایمپلنت بیماران دندان پزشک عمومی  نباید در لیست خدمات برخی از  بیمه های تکمیلی قرار گیرد؟ و در کمیسیون های تخصصی بیمه، پرداخت هزینه درمان ایمپلنت در بیمه تکمیلی را به دندان پزشک عمومی حذف کرده اند.
در حوزه دندان پزشکی مدت‌هااست در بعضی زمینه ها، چالش های جدی را دامن می زنند و باعث می شوند نه تنها در حوزه درمان بلکه در حوزه آموزش دندان پزشک عمومی در برخی رشته های دندان پزشکی تقابل و تناقص ایجاد شود. در علوم نه چندان جدید مانند ایمپلنت که اکثریت مطلق همکاران متخصص در دوران دانشگاهی از دوره دندان پزشکی عمومی تا دوره تخصصی در کوریکولم آموزشی واحد یا دوره ایمپلنت نداشته اند ، الزاماً این آموزش را خودشان بیرون از دانشگاه فرا گرفته اند. البته اکنون فلوشیپ ایمپلنت در اکثر دانشکده های دندان پزشکی کشور جزء مراحل تکمیلی دانشگاهی آموزش داده می شود.
بهرحال برخی حتی در این زمینه یک سونگری می کنند. این نگاه دیگر بحث علم ایمپلنت نیست، بلکه عده ای برخلاف اکثریت مطلق متخصصین تصمیم هایی را در بیمه ها اتخاذ می کنند که صرفاً انحصار منافع مالی را رقم می زند .
در خاتمه به صراحت اعلام می گردد درمان جراحی و پروتز ایمپلنت در حوزه فعالیت دندان‌پزشکان عمومی نیز می باشد. بیمه هایی که هزینه ایمپلنت دندان پزشک عمومی را پرداخت نمی کنند معرفی نمائید تا با گفتمان اصولی و راه کارهای حقوقی موضوع پی گیری و حل و فصل شود. امیدواریم بالاخره روزی وحدت رویه نسبت به فعالیت گروه دندان‌پزشکی در همه سطوح با تعریف های مشخص برنامه ریزی می شود و مدام این گونه حاشیه ها به بدنه جامعه پزشکی و دندان پزشکی و نهایتا خدمت رسانی به مردم دچار اختلال نشود.
دکتر باقر شهنی زاده
رییس هیات مدیره انجمن دندان پزشکان عمومی ایران

انجمن دندان پزشکان عمومی ایران همین روی کرد را در سال 1392تجربه کرده‌است. همکاران می توانند اطلاعیه که در این مورد در آن زمان صادرشده، در لینک ذیل مشاهده کنند.   1398/5/22 09:09


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )