دوشنبه 03 آبان 1400

اطلاعیه شماره 51

اطلاعیه شماره 51

پایگاه خبری انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


 اخباری که از آموزش در دانشگاه های علوم پزشکی کشور از چگونگی پذیرش افراد خاص در رشته های پزشکی و دندانپزشکی انتشار می یابد موجب نگرانی بسیاری شده است. متولی و مسئول آموزش پزشکی در وزارت بهداشت مشخص است، در این مورد مدیریت آموزشی باید پاسخگو باشد.
 
گزیده ای از اخبار منتشره:
 
امینی‌فرد، عضو کمیسیون_بهداشت: بر اساس گزارشی ظرف ۲ سال حدود  یک هزار نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها از خدمات بهره بردند و [فرزندانشان] از دانشگاهی به دانشگاه دیگر منتقل شدند همچنین تعداد محدودی از خدمات دریافتی به شکل تغییر رشته بوده است. قانون پذیرش داوطلبان با سهمیه به ویژه در رشته‌های پزشکی باید مورد بررسی مجدد قرار گیرد. بیشتر اعتراض‌ها به سهمیه ایثارگران و جانبازان بوده است. سهمیه مناطق محروم برای آن ایجاد شده است تا نیروی مورد نیاز در مناطق محروم را از داوطلبان همین مناطق جذب کنیم. در نخستین جلسه کمیسیون بهداشت پس از تعطیلات معاون آموزشی وزارت_بهداشت برای توضیح در مورد صندلی فروشی و بررسی مسائل سهمیه‌های پزشکی به کمیسیون خواهد آمد.
ماجرای صندلی فروشی در رشته‌های پزشکی
#فرارو:  همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، موضوع عجیبی از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد که سیستم آموزش عالی کشور را کامل زیر سؤال برد؛ موضوع فروش صندلی در برخی دانشگاه‌های معتبر کشور، موضوعی نبود که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. گزارشی در این باره را به تماشا بنشینید.
 
لاریجانی، معاون آموزشی وزارت_بهداشت: آیین نامه‌ای داریم که دانشجویان #دامپزشکی که پدرشان هیات‌ علمی است با امتیاز ۹۲ و نیم می‌توانند به پزشکی تغییر رشته دهند. این آیین‌نامه امضای وزیر علوم، رئیس #دانشگاه_آزاد و وزیر بهداشت را دارد و براساس آیین‌نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. متوجه شدیم که حدود ۲۰۰ مورد در دانشگاه آزاد در حال استفاده از این آیین‌نامه‌ هستند در حالی که شرایطش را ندارند. از ما خواستند امضا بگیرند ولی ما قبول نکردیم اما متوجه شدیم در گذشته این تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی انجام گرفته است. برای این کار باید امضای دو وزیر و رئیس دانشگاه انجام می شد که لااقل وزیر_بهداشت آن را امضا نکرد.
 
پی‌نوشت: لاریجانی توضیح نداد اساسا نقش وزارت بهداشت به عنوان متولی آموزش پزشکی کشور در برخورد و رسیدگی به این تخلف آشکار چیست و سرنوشت آقازاده‌های #دامپزشک متخلفی که با سوء استفاده از این #آیین‌نامه_ناعادلانه در حال تحصیل پزشکی هستندچه می‌شود؟
 
وزارت بهداشت فروش صندلی را تایید کرد! فعلا ۳ کارمند متخلف و عوامل فروش ۲۱۱ صندلی شناسایی و تحویل مراجع قضایی شدند.
دکتر جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت: در پی گزارش هایی مبنی بر بروز برخی تخلفات در مسیر انتقال دانشجویان به داخل، با دستور #وزیر_بهداشت و با همکاری ضابطین قضایی تاکنون ۲۱۱ نفر افراد در حال انتقال یا پذیرفته‌شده که با همکاری ۳ نفر از کارکنان متخلف #وزارت_بهداشت، ۵ نفر کار چاق‌کن خارج از مجموعه وزارت بهداشت و ۳۸ نفر از همین دانشجویان که به دلالی مشغول بودند و همچنین یک آژانس مسافرتی و ۵ مدرسه متخلف که با این افراد همراهی داشتند، شناسایی شده که همگی جهت برخورد قانونی، تحویل مراجع قضایی شدند.
 
صادقی، عضو #کمیسیون_آموزش مجلس : ما گزارش‌هایی داریم که تخلفات گسترده‌ای در حال انجام است و فروش صندلی در رشته پزشکی وجود دارد، حتی گزارش‌ها نشان می‌دهد، با افزایش نرخ ارز، قیمت این کرسی‌ها نیز افزایش پیدا کرده و هر صندلی پزشکی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. البته این فروش صندلی مختص کسانی که از خارج بازگشته اند، نیست و به صورت کلی است؛ یعنی کسانی در داخل این مبالغ را به کمک برخی شرکت‌ها و به واسطه فساد در زیرمجموعه‌های #وزارت_بهداشت می گیرند و این کار‌ها را انجام می‌دهند. متأسفانه پس از افزایش نرخ ارز، زندگی برای افرادی که در خارج از ایران مشغول تحصیل بودند، سخت شد و طبیعی است، برای برگشت به کشور انگیزه ایجاد شود؛ اما اینکه گرایی از داخل به این افراد داده شود، مشخص نیست و ما هنوز در حال تحقیق در این باره هستیم.
 
این اخبار در مورد نحوه اشغال صندلی های پزشکی و دندانپزشکی و جابجایی سهمیه های هیات علمی است. ما با گروهی فارغ التحصیل در گروه پزشکی مواجه خواهیم بود که فاقد شرایط پذیرش در دانشگاه ها بوده اند و باید دید آینده خدمات پزشکی آنها چه می شود؟!
 
علل بوجود آمدن چنین پدیده هایی در ساختار مدیریتی آموزش پزشکی کشور چیست؟

   1398/8/13 10:02


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )