پنجشنبه 11 آذر 1400

اطلاعیـه شمـاره چهـل و یک

اطلاعیـه شمـاره چهـل و یـک
 
همکاران گرامی دندان پزشک و گروه پزشکی کشور
پرسش های استراتژیک!

 باسلام و احترام؛
پس از بحران افزایش صعودی قیمت دلار از اردیبهشت ماه سال 1397 و رشد غیر منتظره قیمت کالاهای دندان پزشکی و فضای ورود ارز دولتی 42.000 ریال، مدت ها طول کشید تا بازار به یک تعادل با افزایش نرخ تورم و ثبات قیمت سه برابری دلار برای مدت چندماهه اخیر دست یابد.
در چنین شرایطی ارزش پول موجود در جیب مردم از یک طرف کاهش یافته و از طرف دیگر قیمت مواد، وسایل و هزینه دندان پزشکی افزایش پیدا کرده است، این عدم تراز و تعادل باعث گردیده است که مردم از سبد هزینه های خانوار خود شروع به حذف برخی نیازهای خود کنند. در این میان عموماً اولین قربانی تأمین هزینه درمان دندان پزشکی می باشد. در نتیجه سلامت دهان و دندان مردم بیش از پیش به مخاطره می افتد و آمار پوسیدگی یا از دست دادن دندان ها افزایش می یابد.
همکاران دندان پزشک سراسر کشور با مدارا در مقابل افزایش قیمت ها سهم درآمدی خود را از هزینه درمان هرروز بیش تر کاهش دادند تا مردم بتوانند از خدمات دندان پزشکی همچنان استفاده کنند.
در این میان، بخش هایی از دولت حتی رسانه ملی و عوامل مشکوک طبل مال اندوزی و فرار مالیاتی گروه پزشکی را در رسانه های اجتماعی کوبیدند، تا هر چه بیش تر فضای تفاهم و همکاری که سالیان طولانی بین سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی به نفع دولت و مردم وجود داشته، کم رنگ تر و مخدوش کنند. سازمان امور مالیاتی هر ساله به عنوان نماینده دولت طرف مذاکرات بوده و آن چه توافق می شد در حوزه اعمال قانون مالیاتی بوده است. و هر سال پرداخت مالیات تعداد نه چندان کمی از گروه پزشکی را که بسیار بیش از ده درصد ادعایی سازمان امور مالیاتی بوده است مجدداً بازبینی می شد، که اکثریت مطلق بررسی شده ها افزایش مالیات داشته اند.
سازمان نظام پزشکی در امضاء تفاهم نامه با سازمان امور مالیاتی در تاریخ 1398/05/07 به شماره 894/200/ص باید قبل از اعلام در شفاف سازی عملکرد پایانه فروشگاهی یا سامانه فروش که با نحوه پرداخت هرساله مالیات تفاوت اساسی دارد، اطلاع رسانی موظف می کرد. به همین دلیل پس از اعتراض گسترده و سراسری پزشکان اعلام کرد که این تفاهم نامه نیست و اطلاع رسانی است. البته گروه های پزشکی این ادعا را نپذیرفته و بدنه سازمان های نظام پزشکی و انجمن ها در مقابل آن، موضع گیری کردند. هرچند سازمان نظام پزشکی اکنون دولتی عمل می کند.
پرسش هایی که بیش تر مطرح شده اند:

1-  دستور نصب کارت خوان های ویژه پایانه فروشگاهی در ضرب الاجل دارایی به چه دلیل بوده است؟ در حالیکه اعلام شد کارت خوان های موجود در مراکز درمانی کفایت می کند.
2-  سازمان امور مالیاتی که از قبل امکان دسترسی به کلیه حساب های بانکی را داشته است. اعلام این موضوع و طرح آن در نصب و ثبت پایانه فروشگاهی به چه دلیل بوده است؟
3-  آیا قرار است این پایانه فروشگاهی یا سامانه فروش در هزینه درمانی مراکز پزشکی و غیرپزشکی نقش داشته باشند؟
4-  آیا از هر تراکنش پایانه فروشگاهی ده درصد علی الحساب به عنوان مالیات بر درآمد به حساب دارایی واریز می شود؟
5-   آیا پایانه فروشگاهی یا سامانه فروش برای اصناف و مراکز خدماتی درمانی تفاوتی دارد؟
6-  آیا کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیسیون برنامه و بودجه، کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، دولت و سازمان نظام پزشکی در روند اضافه کردن بند "ی" تبصره "6" در قانون بودجه سال 1398 هماهنگ بوده اند؟

 در این میان باید راه چاره ای پیدا کرد و از این شرایط تنش و تقابل به نفع منافع و مصالح ملی که حقوق قانونی گروه پزشکی در آن نهفته است، خارج شد.

enlightenedکلیه موارد قانونی، آئین نامه ها، اعلام مواضع ها را در لینک ذیل مطالعه فرمائید:
  
   1398/8/13 09:25


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )