دوشنبه 03 آبان 1400

اطلاعیه شماره هفتاد و دو

اطلاعیـه شماره هفتاد و دو

 

کارپول دندان پزشکی، نقش بخش دولتی، خصوصی و تشکیلات رانتی!

 

در مورد کارپول بی حسی دندان پزشکی آنچه تحت عنوان بحران تولید، ناکارآمدی توزیع و تصمیمات جناحی و رانتی بوده است، شرایط را بحرانی تر کرد واوضاع توزیع کارپول با بازسازی روند تولید و توزیع و اصلاح سیاست بخش دولتی و خصوصی آرامش پیدا کرد.
در این میان داستان های جالبی اتفاق افتاده است. بخصوص بعد از اظهارنظر رئیس امور دندان پزشکی!!! در تاریخ ١٣٩٨/٠۵/١٣ (اطلاعیه شماره ٧١) در خصوص اینکه اظهارنظر کرده بود که: "توزیع کارپول در داروخانه ها خطر قاچاق معکوس و نشت داروی بی حسی دندان پزشکی به بازار آزاد را بهدنبال دارد."
(البته یادآور می شویم معلوم نیست این عنوان رئیس امور دندان پزشکی، جایگاه آن کجاست و از کجا وارد سیستم اداری شده است؟)
اما چرا در مورد داروخانه ها این اظهارنظر شده است؟ برای اینکه دکتر قاسم صادقی بتواند در همان مصاحبه این ادعا را بکند که: " اگر توزیع کارپول دراختیار جامعه دندان پزشکی قرار گیرد بسیاری از چالش ها برطرف خواهد شد."
حال سوال این است که اگر داروخانه ها احتمال خطر نشت قاچاق کارپول بیحسی داشته اند پس باید قاعدتاً از گردونه توزیع خارج شوند. ولی ایشان درتاریخ ١٣٩٨/٠٩/٢٣ مصاحبه ای کرده اند، باعنوان: " سامانه توزیع کارپول در کشور به وسیله سازمان غذا و دارو طراحی شده است." که در ادامهاظهارنظر کرده اند:
" سازمان غذا و دارو سامانه‌ای را جهت ثبت نام کارپول ویژه دندانپزشکان طراحی کرده است که همکاران با ثبت اطلاعات خود و گرفتن تاییدیه از سازمانغذا و دارو میزان سهمیه کارپول خود را از نزدیک‌ترین داروخانه دریافت می‌کنند و خوشبختانه مشکل توزیع کارپول در کشور برطرف شده است."
این چه سرنوشتی است که برای این مملکت رقم می زنند!؟ چگونه شد که یک مرتبه داروخانه ها مورد اعتماد و اطمینان قرار می گیرند و در چرخه توزیع بعداز ماه ها چالش غیرضروری دوباره مسئول توزیع کارپول بیحسی می شوند و خطر قاچاق و نشت داروی بیحسی از بین می رود!؟
آیا چون شرکت های تجاری رقیب را از صحنه خارج کرده اند! مگر این شرکت ها مطابق باقانون و نظارت سازمان های مسئول فعالیت نمی کنند؟
اگر کسی دیگری کارپول به داروخانه ها بدهد اثر قاچاق  بوجود می آید ولی اگر جریان ایشان را به داروخانه ها بدهند، داروخانه ها محل امن توزیع میشوند!! بالاخره چی؟ سر دندانپزشکی بی کلاه! ما به بخش خصوصی و بخش دولتی کاری نداریم.
موضوع یک بام و دو هواست!
اخیراً که مشکل توزیع کارپول نداشتیم! ولی واقعاً امروز که کارپول دوباره به داروخانه ها داده می شود، چه شد که یکمرتبه مشکل داروخانه ها حل گردید!؟چقدر باید تفکرات رانتی بجای صلاح مملکت، در تامین منافع یک جریان جناحی اعمال شود.
آیا حالا اتهام قاچاق از داروخانه ها برداشته شد؟
چه کسی یا کسانی می توانند به یک جریان صنفی اتهام بزنند و به همین راحتی از پاسخگویی در امان باشند.
در چنین شرایطی آیا داروخانه ها مسئول توزیع کارپول هستند یا خیر؟
این رفت و آمدها ومشغول شدن یک دستگاه بزرگ اداری واظهار نظرهای غیرمسئولانه و هدر دادن فرصت های ثبات اجتماعی و حرفه ای دندانپزشکان چهضرورتی دارد؟چه نگاهی باعث اعمال اینگونه اقدامات و بازگشت به نقطه اول می شود؟


 
 
enlightenedمتن کامل مصاحبه:
     رییس اداره دندان‌پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت:
سامانه توزیع کارپول در کشور به وسیله سازمان غذا و دارو طراحی شده است
رییس اداره دندان‌پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: سازمان غذا و دارو سامانه‌ای را جهت ثبت نام کارپول ویژه دندانپزشکان طراحی کرده است که همکاران با ثبت اطلاعات خود و گرفتن تاییدیه از سازمان غذا و دارو میزان سهمیه کارپول خود را از نزدیک‌ترین داروخانه دریافت می‌کنند و خوشبختانه مشکل توزیع کارپول در کشور برطرف شده است.
سامانه توزیع کارپول در کشور به وسیله سازمان غذا و دارو طراحی شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم صادقی با اشاره به آخرین وضعیت توزیع کارپول در کشور اظهار کرد: در حال حاضر بازار کارپول در کشور آرام شده و از تب و تاب چند ماه گذشته کاسته شده است. تقریبا هیچ مشکلی در زمنیه تهیه و توزیع کارپول در بازار‌های کشور وجود ندارد.
  رییس اداره دندان‌پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت ادامه داد: سازمان غذا و دارو سامانه‌ای را جهت ثبت نام کارپول ویژه دندانپزشکان طراحی کرده است که همکاران با ثبت اطلاعات خود و گرفتن تاییدیه از سازمان غذا و دارو میزان سهمیه کارپول خود را از نزدیک‌ترین داروخانه دریافت می‌کنند و خوشبختانه مشکل توزیع کارپول در کشور برطرف شده است.
وی افزود: توزیع کارپول در داروخانه‌های منتخب انجام می‌گیرد و ارز دولتی جهت خرید مواد اولیه آن از سوی دولت در نظر گرفته شده است، اگر مشکلی در زمینه توزیع کارپول وجود داشته باشد همکاران باید از طریق معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور آن را گزارش کنند، اما به طور کلی ما هیچ مسئله‌ای در زمینه تولید کارپول در کشور نداریم و ۲ شرکت کارپول مورد نیاز بازار کشور را تولید و تامین می‌کنند.
 صادقی گفت: کارپول با قیمت مصوب دولتی توزیع می‌شود و هیچ تغییری قیمتی در این زمینه نداشته ایم، سیستم توزیع کارپول به صورت سامانه‌ای است و به دلیل شروع این سیستم شاید همکاران در ابتدای کار با مشکلاتی رو به رو بشوند که در کمترین زمان این موارد برطرف می‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت در پایان با اشاره به بودجه وزارت بهداشت گفت: نیاز‌های واقعی ما بیشتر از ۱۵ درصد است، اما باید شرایط اقتصادی کشور را مد نظر قرار داد. وزارت بهداشت تمام تلاش خود را می‌کند که کمترین آسیب در شرایط کنونی به مردم وارد شود، رئیس جمهور و وزیر بهداشت تاکید جدی بر ادامه طرح تحول نظام سلامت دارند و امیدوارم مسائل حوزه سلامت و درمان بیماران به بهترین نحو انجام شود.
   1398/10/2 16:46


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )