دوشنبه 03 آبان 1400

آئین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 169 مصوبه هیات دولت برای گروه پزشکی تصویب نشده بود!


آئین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 169 مصوبه هیات دولت برای گروه پزشکی تصویب نشده بود!

همکار گرامی
امروز چالش های مالیاتی جامعه ارائه کنندگان خدمات سلامت را دچار تکدر خاطر نموده است . نظام اجرایی دولتی سلامت نیز نقش موثری در کنترل این تلاطم اجتماعی ایفا ننمود و لااقل تعامل سازنده ای را نیز با شاغلین حِرَف پزشکی و سازماهای مردم نهاد پزشکی جهت گذار مدبرانه و منطقی از این تنگنای غیرضروری اجتماعی برقرار نکرد .
 سازمان امور مالیاتی دولتی در محوریت این چالش ، با اطلاعیه ای ضرب الاجل ثبت نام در سامانه ، برخلاف آیین نامه اجرایی بند 2 تبصره 169 هیات دولت و علیرغم همه ابهامات قانونی آن نصب پایانه فروشگاهی را برای تنها صنف علمی -نه تجاری- کشور اجباری اعلام کرد . توجه شما را به نص صریح قانون جلب میکنم .
 بند "ت" آئین نامه اجرائی تبصره (2) ماده 169 اصلاح قانون مالیات های سیستم:
ت - سامانه صندوق فروش: سامانه ای اعم از صندوق فروش یا رایانه یا نرم افزار کاربردی شامل سخت افزار و نرم افزار با امکان اتصال به سامانه سازمان که قابلیت لازم برای ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات واحد کسب و کار را دارد. این سامانه براساس استانداردهای نرم افزاری و سخت افزاری که توسط سازمان و با همکاری وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود طراحی و مدیریت می گردد. این استانداردها شامل ضمیمه هایی است که پیاده سازی اطلاعات را در محیط های سیستم عامل های مختلف فراهم می نماید.
 در ماده ۴ این آیین نامه آمده است که:
ماده ۴- اشخاص مشمول مکلفند پس از انتشار آگهی فراخوان، حداکثر تا پایان دی ماه همان سال نسبت به ثبت
 درخواست تخصیص شماره شناسه در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان با ذکر ویژگی و مشخصات سامانه صندوق فروش اقدام نمایند.
 سؤال اینست که : سازمان امور مالیاتی طبق کدام مجوز قانونی چنین ضرب الاجلی را تعیین کرده که در آن عدم مغایرت با آیین نامه اجرایی فوق احراز شده باشد ؟ در این ماده صراحتاْ اعلام شده که پس از انتشار فراخوان، حداکثر تا پایان دی ماه همان سال نسبت به ثبت و درخواست تخصیص شماره شناسه در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان با ذکر ویژگی و مشخصات سامانه صندوق فروش اقدام نمایند .
 لازم به ذکر است با توجه به اینکه ثبت شماره حساب بانکی در اظهارنامه مالیاتی گروه پزشکی جزو اطلاعات خواسته شده است ، پس این همه هیاهو و تشنج برای نصب و ثبت پایانه فروشگاهی در مطب ها ، آزمایشگاه ها ، و رادیولوژی های گروه پزشکی برای اخذ مالیات و دسترسی به حساب بانکی چه هدفی را دنبال میکند ؟! اکنون نیز اعلام شده که کارتخوان های موجود در مطب ها کافیست ! اما چون ثبت در سامانه فروش چون با عملیات و اقدامات گروه پزشکی همخوانی ندارد ، غیرضروری است . نباید یک دوراندیشی از سازمان امور مالیاتی انتظار داشت ؟! کدام حوزه اجرایی یا قانونی کشور باید در این خصوص اظهار نظر و تصمیم گیری کند ؟ کدام حوزه اجرایی یا قانونی کشور باید هزینه و تبعات این تصمیمات و فرا فکنی ها را به به جامعه خدوم پزشکی باید بپردازد ؟ آیا این اقدامات و تهدیدها واقعا در جهت ارتقاء خدمات سلامت مردم انجام شده است ؟ یا هدف ایجاد جو بی اعتمادی مردم به ارائه کنندگان خدمات سلامت و نظام سلامت کشور -که حداقل حقوق شهروندی است- میباشد ؟! آئین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 169 مصوبه هیات دولت برای گروه پزشکی تصویب نشده بود.

 بهرحال گروه پزشکی کماکان ارائه خدمت به مردم را وظیفه مقدس خود دانسته ، و این حملات نادرست و ساختارشکنانه خللی در عزم آنان ایجاد نمی نماید .


enlightenedکلیه موارد قانونی، آئین نامه ها، اعلام مواضع ها را در لینک ذیل مطالعه فرمائید:
https://igda.ir/_6658.html

enlightenedپایگاه خبری انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
https://t.me/igdanews

 

   1398/6/22 14:46


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.7/10 (تعداد آرا 56 نفر )