دوشنبه 26 آذر 1397
گزارش مدون ترمیمی 4 مورخ 14اردیبهشت ماه 97

گزارش مدون ترمیمی 4 مورخ 14 اردیبهشت ماه 97

گزارش مدون ترمیمی 4 مورخ 14 اردیبهشت ماه 97
به نام خدا
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
برگزاری بازآموزی های جدید دندانپزشکی
ترمیمی (4) جمعه صبح 1397/02/14

 
دومین برنامه ‌بازآموزی مدون ترمیمی 4 در سال 97 در دومین هفته اردیبهشت با حضور اساتید متخصص ترمیمی در محل انجمن دندانپزشکان عمومی ایران برگزار گردید.
در ابتدای برنامه مدون دکتر شهنی زاده رئیس هیئت مدیره انجمن، بر لزوم یکسان سازی اطلاعات برای پیشگیری از پوسیدگی و سلامت و بهداشت دهان ‌و دندان احاد جامعه در  مطب های دندانپزشکی و سایر مراکز درمانی تاکید کردند. ایشان بر پیشگیری و آموزش بهداشت که زیربنای درمان های دندانپزشکی میباشد، با ارائه و برگزاری همایش و سمپوزیوم‌ سلامت‌، صحه ‌گذاشتند. امیدواریم ‌دندانپزشکان ‌عمومی ایران‌ که خط مقدم سفیران سلامت دندانپزشکی در کشور هستند و همواره به این ‌امر اهتمام ورزیده‌اند با شرکت در همایش کشوری سلامت ‌در تاریخ 27-29 تیرماه رسالت خود را در رسیدن به ‌استاندارد جهانی ضریب DMF برسانند.
اولین سخنران، دکتر حسین عصارزاده دندانپزشک و متخصص ترمیمی از اساتید جوان و توانمند کشوربودند. ایشان ملاحظات ترمیمی در دندان های اندو شده را با مثال و بطور شماتیک و براساس اصول و یافته ای مستند  تدریس نمودند. ایشان  کاربرد پست های ریختگی و پست های فلزی در دندان های اندو شده را به طور کامل توضیح دادند. ارزیابی نسج باقیمانده تاج دندان که تعیین کننده استحکام  آن پس از درمان ریشه می باشد، موارد مهم بحث امروز بود.
دکتر عصارزاده ضمن سخنرانی خود با تکیه بر لزوم بروز رسانی اطلاعات ‌و هشدار های مصرف آمالگام‌ در بعضی کشورها، به موارد تجویز استفاده از آمالگام در دندان های اندو شده، با رعایت اصول و حفظ موارد ایمنی محیط کار اشاره نمودند.
سخنران دوم، دکتر فریبا متوسلیان متخصص دندانپزشکی ترمیمی و از اساتید جوان و پرتلاش کشور، برنامه را بامروری بر کاربرد مواد بیواکتیو در دندانپزشکی ترمیمی  ادامه دادند. شناخت انواع گلاس آیونومرهای تغییریافته جهت آزاد سازی فلوراید وامکان شارژ آن پس از ترمیم ونیر کامپوزیت های دارای ترکیبات‌ آزاد کننده فلوراید که جذب دندان می شود در سخنرانی ایشان‌ بود. دکتر متوسلیان همچنین در خصوص استفاده از بیس و لاینرهای با ترکیبات محافظت کننده پالپ در نواحی عمیق حفره تراش ترمیمی و بر اساس توصیه کارخانه سازنده‌آنها ومواد تشکیل دهنده توضیحات کاملی ارائه دادند.
سخنران بعدی دکتر نیلوفر کیانوش راد متخصص دندانپزشکی ترمیمی و از اساتید گرانقدر کشور کاربرد مواد سرامیکی در دندانپزشکی ترمیمی را به طور کامل تدریس نمودند .ایشان در مورد ملاحظات تراش برای ساخت روکشهای تمام سرامیک و. لامینیت، نحوه تراش و حفظ نسج باقیمانده‌ ،جهت جلوگیری از شکست پرسلن، مطالب مهم و کاربردی را تدریس کردند. ایشان نحوه تراش در لامینیت وفول سرام بعد از تهیه قالب راهنماو آماده سازی میزان تراش وشکل نهایی پرسلن با همکاری لابراتوار را از نکات مهم در موفقیت در روکش های تمام سرامیک  میدانند .این موارد با اسلاید وتوالی مراحل توضیح داده شد .هر میزان وقت‌وارزیابی طرح نهایی در مرحله mockup در موفقیت درمان نقش بسزایی دارد.
 سخنران چهارم دکتر مرضیه روحانی نسب دندانپزشک و متخصص دندانپزشکی ترمیمی از اساتید جوان و توانمند کشورمان بودند.ایشان در مورد بایدها و نبایدها در بلیچینگ دندان ها مطالب کاربردی و مهمی را تدریس نمودند ونحوه انجام بلیچینگ ازابتدای طرح درمان وانتخاب بیمار تا  کنترل پس از  بلیچینگ را به طور کامل توضیح دادند.
همکاران دندانپزشک به کلاس های مدون ‌بصورتی که ‌امروزه ارائه میگردد به عنوان محلی برای  دستیابی به آخرین اطلاعات و چگونگی مواجهه با‌چالش های درمان،برخورد میکنند که البته این‌ روند با پرسش وپاسخ همکاران مشتاق تا ساعاتی از بعد از ظهر  ادامه داشت.
در انتهای سخنرانی اساتید، از سوی مسئولان انجمن به اساتید سخنران لوح تقدیری به پاس فعالیت های بسیار ارزمند در بازآموزی ها تقدیم گردید.
مسئول کل بازآموزی های مدون انجمن دندانپزشکان عمومی ایران دکتر شکوفه شیراندشت، مسئول اجرایی بازآموزی های جراحی دکتر صدیقه امجدی و مسئول دبیرخانه ای مهندس سمیرا باحجب تبریزی یان می باشند.
 
 
 

   1397/2/24 17:17


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما