یکشنبه 02 اردیبهشت 1397

گزارش برگزاری هفته اول دوره جامع زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران - مشهد


گزارش برگزاری اجرایی هفته اول  از اولین  دوره جامع زیبایی

انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

استان خراسان رضوی (مشهد)

12و 13 اسفند ماه  1395

اولين دوره جامع يكصد ساعته زيبايي انجمن دندانپزشكان عمومي ايران شعبه خراسان با حضور استاد گرامي جناب آقاي دكتر محمد حسین پدرام برگزار شد.
دكتر محمد حسین پدارم دوره دندانپزشکی عمومي خود را در مشهدگذرانده‌اند و با عشق و علاقه خاصي كه نسبت به شهر مشهد دارند با وجود سفر قريب الوقوع‌شان در مشهد حضور پيدا کردند. ايشان فارغ التحصيل رشته پروتزهاي دنداني از دانشگاه تهران هستند و یکی از تسلط ایشان، توانایی ویژه در مبحث زيبايي در كنار دانش‌ گسترده‌شان در حوزه پروتز مي‌باشد.
اين دوره صبح روز پنجشنبه 95/١٢/12در هتل سي برگ با حضور حدوداً٤٠ نفر از همكاران دندانپزشك شروع شد، ابتداي بحث به تعاريف علمی از جمله تفاوت بين esthetic وcosmetic  در تعریف زیبایی و سپس بحث در مورد معيارهاي زيبايي در اقوام مختلف گذشت. در ادامه به ارتباط بين انواع شخصيت‌ها و فرم‌هاي صورتي با فرم‌هاي دنداني پرداختند.
ایشان در مورد اصول اولیه  زیبایی در دندانپزشکی که شامل بررسی مؤلفه‌های تقارن در زوایای مختلف صورت اعم از خطوط عمودی و افقی قبل از رویت دندان‌ها مطالب مهمی ارائه کردند. ارزیابی تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی بیمار و خواسته اصلی او و انطباق آن با درمان‌های ممکن مورد بررسی قرار گرفت. اعتماد بیمار از نحوه درمان چه از شرایط قبل از درمان بیمار و یا مقایسه با درمان‌های انجام شده بر روی سایر بیماران و یا پوستر‌های مدنظر بیمار، همه باید در فضای صمیمانه ارزیابی شود که چشم‌انداز درمان آینده بیمار جهت اعتماد به پزشک معالج رکن اساسی درمان می‌باشد .سپس آنچه بهترین گزینه درمان است پیشنهاد شده تا با خواسته بیمار به نتیجه منطقی دست یافت.
دکتر محمد حسین پدرام سپس مبحث نور و رنگ در دندانپزشکی را منطبق با آنچه هنر رنگ‌ها در طبیعت  نشان می‌دهد، ارائه نمودند. و براساس ساختار دندان و انعکاس نور چه نکاتی در پرسلن لامینیت‌ها و یا در ترمیم نهایی کمپوزیتی رعایت شود . اصول طراحی خط لبخند که برگرفته از مؤلفه‌های دندان‌ها و فونتیک و عضلات اطراف دهان می باشد،  از مبحث مهم این دوره بود. فاکتورهای ایجاد لبخند ، منطبق با نژاد، سن، جنس  و فرم صورت بیمار  باید در دستور کار قرار داده شود تا علاوه بر زیبایی حس طبیعی لبخند را در  افراد ایجاد کند.
روز دوم خصوصیات انواع سرامیک‌ها و تعاریف پرسلن و سرامیک آغاز مبحث بود. تقسیم‌بندی پرسلن‌ها در ناحیه esthetics که بحث پیچیده‌ای بود، با سخنرانی شیوای دکتر محمد حسین پدرام بطور گسترده تدریس شد. ایشان در این بخش براساس دسته‌بندی سرامیک‌ها و ساختار شیمیایی آنها  و نحوه استفاده آنها در لابراتوار، موارد استفاده هر سرامیک را در درمان‌ها ی زیبایی برشمردند.
استفاده از پرسلن‌ها از یک واحد روکش تا ساخت بریج های پرسلن وبازسازی کامل دندانها با انواع تراش متناسب با نوع سرامیک بکار رفته، اصلاح بدرنگی‌ها و انواع سمان‌ها و کاربرد انواع تراش در لامینیت‌ها و سرامیک‌ها بررسی شد.
دکتر محمدحسین پدرام سپس ترمیم  لامینیت‌های کامپوزیتی را در موارد  مختلف بطور کامل شرح دادند . و در ادامه مبحث کاربرد استفاده از لامینیت‌های مصرفی در بازار شرح کامل دادند. دوره جامع زیبایی در مشهد همچنان با حضور اساتید دندانپزشکی کشور ادامه خواهد یافت.
دکتر مریم رحمانی

 
 
   1395/12/14 12:04


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )