چهارشنبه 30 خرداد 1397

نامه سرگشاده انجمن دندانپزشکان عمومی ایران پیرامون نتایج هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی

 

به نام خدا


همکار محترم جناب آقای دکتر محمد آقاجانی
معاون درمان وزارت بهداشت و رئیس ستاد مرکزی اجرایی انتخابات نظام پزشکی

همکار محترم جناب آقای دکتر محمد حسین قربانی
رئیس محترم هیات مرکزی نظارت بر هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی

با سلام و احترام، انتخابات سازمان های نظام پزشکی کشور در روز 30 تیرماه 1396 در سراسر کشور برگزار گردید. روش برگزاری الکترونیک انتخابات نتوانست راهگشا باشد و ناکارآمد گردید و انتخابات بصورت سنتی با حضور در محل انجام پذیرفت. در این میان تضییع حق رأی دهندگان یا برخی نامزدهای انتخاباتی در بین جمعیت کثیری از گروه پزشکی بر صحت انتخابات یا عدم مشروعیت آن سایه افکنده است. انجمن دندانپزشکان عمومی ایران تقاضای تمدید 24 ساعت انتخابات را اعلام که همزمان دبیر و رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور و برخی گروه ها نیز این درخواست را مطرح کردند. اینجانب بر اساس مسئولیت حرفه ای مستقیم با آقای دکتر زالی رئیس محترم سازمان نظام پزشکی و جناب آقای دکتر قربانی رئیس محترم هیات نظارت بر انتخابات تلفنی صحبت کرده و حساسیت موضوع را مطرح نمودم. ابتدا مطرح شد که اختیار تمدید انتخابات متکی بر آئین نامه اجرائی مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده است که بعداً معلوم شد در اختیار شورای عالی نظام پزشکی است. در این آئین نامه حداکثر زمان انتخابات را 14 ساعت تعیین کرده و تمدید باید در دستور کار آنها قرار می گرفت. در هر حال این اقدام صورت نپذیرفت.
در چنین شرایطی آنچه می تواند و باید بررسی گردد و نیازمند اظهارنظر رسمی قانونی و حقوقی مسئولان می باشد، به استحضار می رساند:
باتوجه به دریافت کد رمز و رأی دادن برخی همکاران در سامانه الکترونیک در اولین ساعات رأی گیری و عدم شرکت ایشان در رأی گیری حضوری،  اعتماد کردن جمعیت کثیری از همکاران گروه پزشکی به روش رأی گیری الکترونیک و خروج ایشان از حوزه موظف رأی دادن، حضور گروه کثیری از شاغلین حرفه پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی، کاهش مشارکت در انتخابات بصورت حضوری که قطعاً تفاوت فاحشی با مشارکت الکترونیک دارد و مهم تر از همه بسیار دیر هنگام اعلام کردن لغو امکان رأی گیری الکترونیک،  باعث گردید امکان رأی دادن بسیاری از اعضای جامعه پزشکی به علت  اعتماد به سیستم رأی دهی الکترونیک مورد وثوق هیات اجرایی و نظارت  بر انتخابات و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سلب گردد. هرچند برخی برگزیدگان در شهر های کوچک، متوسط و برخی مراکز استانها، حتی در صورت انتخابات الکترونیک تغییری در نتایج آراء ایشان ایجاد نمی شد ولی بیشترین اخلاق مداری در صیانت از آراء در رسانه ها و فضای مجازی از سوی همین منتخبین هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی به چشم می خورد.
 عنایت فرموده نسبت به پاسخگویی مسئولانه مطالبات عام گروه پزشکی، بخصوص اعتماد سازی نسبت به دستگاه دولتی بعلت ناکارآمدی سیستم الکترونیک رأی گیری که موجب حذف امکان رأی دادن عده زیادی از همکاران گردیده و در نتایج انتخابات تاثیر داشته است، بذل توجه کرده و تصمیم گیری فوری خود را اعلام فرمائید.  آیا در چنین شرایطی اصل تغییر در نتایج آراء محرز نمی باشد؟ چنانچه این نتیجه حاصل گردد برگزاری مجدد انتخابات یا امکان رأی گیری بازماندگان از رأی دادن را در دستور کار قرار دهید. برای آن جنابان آرزوی موفقیت و سلامتی داریم.
دکتر باقر شهنی‌زاده
رئیس هیات مدیره
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

رونوشت:
جناب آقای دکتر سید حسن هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر علیرضا زالی رئیس کل محترم سازمان نظام پزشکی
جناب آقای دکتر اسماعیل ایدنی، رئیس محترم شورای عالی نظام پزشکی

   1396/5/1 18:32


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )