شنبه 03 فروردین 1398

ضربه به سر در کودکی امکان ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

مدیر عامل انجمن آلزایمر ایران گفت:یکی از فاکتور های ابتلا به آلزایمر ضربه به سر در دوران کودکی است که منتهی به بیهوشی کودک می شود که این وضعیت امکان ابتلا به آلزایمر را در آینده افزایش می دهد.

بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود و بارزترین تظاهر زوال عقل و اختلال حافظه است.

اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند.

معصومه صالحی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: بر اساس آمارهای جهانی تخمین زده می شود که در حال حاضر 500 تا 600 هزار نفر ایرانی از بیماری آلزایمر رنج می برند.

وی ادامه داد:با توجه به جمعیت سالمندی ایران این بیماری در آینده افزایش خواهد داشت.

مدیر عامل انجمن آلزایمر ایران اظهار کرد:رشد سالمندی ایران نسبت به جهان رده سوم را به خود اختصاص داده است و با این شرایط با رشد روز افزون این بیماری مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد:بر اساس گزارش انجمن جهانی آلزایمر تخمین زده می شود که تا سال 2050 تعداد مبتلایان به آلزایمر و دمانس به 135 میلیون نفر برسد. حال حاضر 44 میلیون نفر در جهان به آلزایمر مبتلا هستند.

وی ادامه داد: آلزایمر بیماری خاموشی است که باید مسئوولان حوزه سلامت برای پیشگیری از افزایش این بیماری در جامعه برنامه های اساسی را به اجرا در بیاورند.

صالحی با بیان اینکه انجمن جهانی آلزایمر اعلام کرده است که هر چهار ثانیه یک نفر در جهان به بیماری آلزایمر دچار می شوند گفت:در ایران هر هفت دقیقه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.

وی اضافه کرد :بیماری آلزایمر در دهه 60 سالگی به بالا پنج درصد افراد را مبتلا می سازد و در سن 85 سالگی به 45 درصد افزایش پیدا می کند.

وی یادآور شد:طبق برآوردی که در سال 2010 صورت گرفته، هزینه درمان و مراقبت از این بیماری در جهان 604 میلیارد دلار معادل یک درصد تولید ناخالص داخلی کشورها است.

به گفته وی اطلاع رسانی در مورد این بیماری و توجه به شیوع آن در میانسالی و کهنسالی از ضروریاتی است که باید به طور جدی مورد توجه مسوولان و خانواده ها قرار گیرد.

مدیر عامل انجمن آلزایمر ایران اظهار کرد:یکی از تحقیقاتی که اخیر در جهان صورت گرفته است نشان داده است که دخانیات در ابتلا به دمانس و آلزایمر تاثیر دارد.

صالحی گفت:تغذیه مناسب، دوری از فست فودها ، ورزش ، فعالیت های فکری و اجتماعی مناسب ،عدم استعمال دخانیات از عواملی است که این بیماری را کاهش می دهد.

وی یاد آور شد:انجمن جهانی آلزایمر بیماری دمانس و آلزایمر را در اولویت های بهداشتی کشور ها قرار داده است و در این زمینه این انجمن طرح هایی را برای پیشگیری از این بیماری به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارایه کرده تا در کشور اجرایی شود.

صالحی گفت:آموزش و اطلاع رسانی در باره این بیماری باید از دوران کودکی آغاز شود و در این راستا از دو سال گذشته در پایه کلاس پنج ابتدایی 4500 دانش آموز را آموزش داده که نتایج مقاله و نتایج آن در مجله بین المللی انجمن جهانی آلزایمر به چاپ رسید .

صالحی افزود:امسال انجمن جهانی آلزایمر'آیا می توانیم عوامل خطرساز را کاهش دهیم را به عنوان شعار امسال خود تعیین کرده و با توصیه هایی همچون از قلبتان محافظت کنید، ورزش کنید، از تغذیه سالم استفاده کنید، مغز خود را به چالش بکشید و در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید، از مردم خواسته است برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر تلاش کنند.

   1393/7/1 09:46


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
1.5/10 (تعداد آرا 2 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما