شنبه 03 فروردین 1398

سخنرانی آقای دکتـر ذبیـح ا... واحـدی پیرامون آیین نامه انتخابات انجمن‌های علمی گروه پزشکی


متن سخنرانی دکتر ذبیح ا... واحدی، دندانپزشک و قاضی

 چهارشنبه 96/10/20  ساعت 13-11

دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


ساقی به جام عدل بده باده تا گدا                            غیرت نیاورد که جهان پربلا کند
 
 
enlightened... آئین‌نامه انتخابات انجمن های علمی گروه پزشکی برخلاف قانون و اصلاً اجازه این آئین نامه را وزارت بهداشت و کمیسیون نداشته است به عقیده بنده.

enlightenedدر قانون اساسی ما آن­قدر این بحث محدودیتِ تصمیمات و اقدامات مدیران اداری به قانون قویاً مطرح شده است که شما اصل 170 قانون اساسی را که می­خوانید می­گوید: قضات دادگاه­ها مکلف هستند، نمی­گوید مجازند، نمی‌گوید می ­توانند، می­ گوید مکلف هستند از اجرای تصویب نامه ­ها و آئین‌نامه‌های دولتی که مخالف با  قوانین و مقررات اسلامی یا خارج از حدود اختیارات قوه مجریه هست، خودداری کند و هر کسی می‌تواند ابطال این‌گونه مقررات را از دیوان عدالت اداری تقاضا کند.

enlightenedاساسنامه این انجمن­ ها و هرگونه تغییر در موارد آن باید به تصویب وزارت مربوطه برسد، پس اشکال ندارد. نگفته است اساسنامه را باید وزارت خانه بنویسد.
 به‌هرحال نشان می­دهم که وزارتخانه دارد دخالت می­کند. یعنی وارد جزئیاتی می­شود که من نمی­دانم معاونت محترم آموزشی وزیر که شخصیت ممتازی هم هستند حالا چه­طور و کی نگاه کرده؟ واقعاً انسان نگران می­شود و کم توقعیش می­شود نسبت به این‌که این آئین­نامه را معاونت مهمی از وزارت بهداشت بدون مداقه در مصوبات بالادستی است. این است که باید بهش اعتراض کرد. اعتراض مدنی است. اعتراض حقوقی است. ایشان هم حتماً خوشحال می­شوند وقتی ببیند که ما به عنوان کسانی که نقد می­کنیم که آقا، ریاست محترم، معاون محترم، وزیر محترم باید در چارچوب مخصوصاً دولت، دولتی است که ادعای خاصی دارد و بنابراین ما از این دولت انتظار بیشتری داریم.


enlightenedپس دو تا ماده داریم. مصوبه شورای انقلاب فرهنگی سلمنا روی چشممان، ولی خودش گفته است که کمیسیون باید چه‌کار کند. اول به صلاحیت مؤسسین، هیئت‌مدیره و ترکیب مجمع و بعد هم گفته بایستی این کمیسیون بیاید چگونگی رسیدگی به تخلفات و مجازات را تعیین کند. آیا در انتخابات می­تواند دخالت کند؟ اینجا گفته نشده است که می­تواند بگوید مجمع باید کی تشکیل شود، انتخابت کی باشد، چند نفر باشند.
همه این موادی که در مورد شورای انقلاب است می­گوید اساسنامه که شامل چگونگی تشکیل مجمع عمومی و عادی، فوق‌العاده، هیئت‌مدیره و بازرس همه این­ها که خودشان قبلاً تصویب کردند بعد چند سال یادشان رفته است در این مصوبه همان­طور که عرض کردم آگهی دعوت جهت برگزاری مجمع عمومی به شما چه ارتباطی دارد برادر عزیز؟ شما می­توانید اساسنامه را تأیید کنید در اساسنامه در موقع تأیید می­توانید شرایطی را مذاکرتاً با تبادل نظر وارد کنید.


enlightenedببنید همه این­ها، شیوه­های رأی‌گیری، زمان برگزاری مجمع عمومی این­ها در آن اساسنامه است. برگزاری مجمع عمومی، دستور انتخابات در مجمع، بایستی بر اساس اساسنامه مطرح شود.  این­ها آمده‌اند در آئین­نامه ماده 2 نگاه کنید. در ماده 3 نوشتند شیوه رأی‌گیری، به شما چه ربطی دارد شیوه رأی‌گیری؟ یک انجمنی می­خواهد دستی رأی‌گیری کند، یک انجمنی می­خواهد الکترونیکی رأی‌گیری کند. می­خواهم این را در این بحث جا انداخته باشم که مدیران مربوطه، مراجع اداری حق ندارند برخلاف قانون و خارج از حوزه اختیارات‌شان تصمیم بگیرند این برای نظام ما شایسته نیست.


 
پرسش: آقای دکتر واحدی – شما در کنگره 12 سخنرانی مفصلی داشتید، موضوع سخنرانی چه بود؟
پاسخ: ادامه مطلب...

 فیلم کامل سخنرانی دکتر ذبیح ا... واحدی
 

 


 


 
   1396/10/29 17:01


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما