سه شنبه 30 بهمن 1397

خمیر دندان نانوی فارمد

خميردندان نانوی فارمد
 محصولی چند منظوره برای ترمیم تدریجی مینای دندان، کنترل و درمان حساسیت، سفیدکننده و آنتی باکتریال
 
در سال‌هاي اخير و با گسترش فناوري‌هاي جديد، محصولات متنوع و گسترده‌اي براي مراقبت از بهداشت دهان و دندان به بازار عرضه شده‌اند. محصولاتي جهت جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها، بازدارنده‌هاي تشکيل پلاک ميکروبي، جرم و تارتار، خميردندان‌ها و ساير محصولات سفيدکننده دندان، خميردندان‌هاي ويژه افراد سيگاري، محصولات مراقبت همزمان از لثه و دندان، محصولات ضدحساسيت و غيره از اين دست فرآورده‌ها هستند. علي‌رغم بازار وسيع جهاني محصولات بهداشت دهان و دندان، در بسياري موارد مصرف‌کنندگان در انتخاب صحيح دچار مشکلاتي مي‌شوند و به راهنمايي متخصصين امر و به‌ويژه دندانپزشک معتمد خويش نياز دارند.
با توجه به محصولاتي که تاکنون در بازار موجود بوده‌اند، براي بيماراني که بطور هم‌زمان از دو يا چند عارضه رنج مي‌برند، دندانپزشکان ناچار به تجويز يک محصول براي بهبود عارضه مهم‌تر و يا دو يا چند محصول در کنار هم به بيمار هستند. براي مثال، انتخاب خميردنداني مناسب و کارآمد براي بيماري که هم از حساسيت دندان و هم تجمع رنگدانه‌ها روي دندان (Stain) رنج مي‌برد، کمي چالش‌برانگيز است.
 
حساسيت دندان و روش درمان آن
حساسيت دنداني، عارضه­ی شايعي است که به دليل آشکار شدن دهانه­ی توبول‌هاي عاجي در محیط دهان ایجاد می­ شود. در حال حاضر، محصولات مختلفي براي کنترل درمان اين وضعيت وجود دارد که از طریق غیر فعال کردن اعصاب دندانی یا با پر کردن جزئی یا کامل توبول­های عاجی از طریق مواد رسوب دهنده گوناگون اثرات خود را بر جای می گذارند.
 
شکل 1: تصوير اسکن ميکروسکوپ الکتروني از توبول‌ها که مورفولوژي استخوان مانند دارند
 
خميردندان ترميم کننده ميناي دندان با استفاده از هیدروکسی آپاتایت، نخستين‌بار در دهه 1970 ميلادي در ژاپن ابداع و در دهه 1980 با نام خميردندان طبي Singi به بازار عرضه شد. از سال 2003 ميلادي به بعد، با پيشرفت فناوري نانو و تصحيح ابعاد اين ماده جهت بهبود کيفيت ترميم مينا، نسل جديد خميردندان‌هاي نانو هيدروکسي‌آپاتيت (HAP) به عنوان خميردندان ترميم کننده مينا در اختيار همگان قرار گرفت. در تحقيقي که طي اين سال‌ها توسط محققان ژاپني انجام شد، اين محصول توانست مقدار 35 تا 56 درصد از پوسيدگي دندان کودکان دبستاني را بکاهد. اين در حالي ‌است که هيدروکسي‌آپاتيت ماده‌اي ايمن و سازگار با طبيعت بدن بوده و درصورت بلع، هيچ‌گونه عارضه‌اي ايجاد نمي‌کند. ضمنا عاري از اثرات نامطلوب زيست‌محيطي است.
«خميردندان نانوی فارمد» حاوي نانوهيدروکسي‌آپاتيت، پديده‌اي نو و بديع جهت برطرف کردن همزمان چندين عارضه دهاني/دنداني است. هيدروکسي‌آپاتيت در مقياس نانو و در فرمولاسيون منحصر به فرد « خميردندان نانوی فارمد» امکانات زير را بطور همزمان در دسترس جامعه دندانپزشکان و مصرف کنندگان قرار مي‌دهد:
  •  امنيت و سازگاري بالاي اين ماده با محيط دهان (هيدروکسي‌آپاتيت ماده سازنده ميناي دندان است)،
  •  جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها،
  •  از بين بردن حساسيت دندان بواسطه انسداد تدريجي توبول‌هاي عريان،
  • ترميم تدريجي ميناي دندان،
  •  سفيد کنندگي دندان،
  • خاصيت ضدميکربي و جلوگيري از التهابات لثه.        
 
نانو هيدروکسي‌آپاتيت: ماده­ای ایمن و ضدپوسیدگی دندان
70 درصد از ترکيبات شيميايي موجود در دندان و 97 درصد از ساختار مينا را هيدروکسي‌آپاتيت يا همان کلسيم فسفات طبيعي با فرمول شيميايي [Ca10(PO4)6(OH)2] تشکيل داده است. اين ماده از لحاظ فراواني سومين مرتبه را در بدن انسان دارد. بزاق انسان مايعي اشباع از هيدروکسي‌آپاتيت و مملو از يون‌هاي کلسيم و فسفات است که در شرايط ايده‌آل، بين دمينراليزاسيون مينا (هيدروکسي‌آپاتيت) ناشي از اسيدهاي حاصل از فعاليت باکتري‌ها و پلاک‌هاي ميکروبي و ميزان ري‌مينراليزاسيون اين ماده (که توسط مجاورت با بزاق سرشار از يون‌هاي کلسيم و فسفات رخ مي‌دهد) تعادل برقرار مي‌کند. اما افزايش ميزان اسيد در محيط دهان به معناي به‌هم خوردن اين تعادل و دمينراليزاسيون بوده و در نهايت سبب پوسيدگي دندان مي‌شود.
هيدروکسي‌آپاتيت يک نوآوري جديد و نوين در درمان حساسيت دندان است که حتي امروزه تنها عاملي است که در تحقیقات بالینی مورد آزمايش‌ و بررسی قرار مي‌گيرد. منطق استفاده از هيدروکسي‌آپاتيت ناشي از اين واقعيت است که به‌طور هميشگي توبول‌هاي عاجي باز را مسدود و با آنها ترکيب مي‌شود، زيرا شبيه ترکيب معدني دندان است و در نتيجه مي‌تواند به عنوان حساسيت‌زداي دائم عمل کند.
بررسي مقايسه‌اي نانو هيدروکسي‌آپاتيت و فلوئورايد
يون فلوئورايد
يون فلوئورايد شناخته شده‌ترين ماده ضدپوسيدگي است که از طريق ترکيب با ميناي دندان و ايجاد فلوراپاتيت به سخت‌تر و مقاوم‌تر شدن دندان در برابر اسيدها کمک مي‌کند ليکن افزايش بيش از حد مجاز اين ماده سبب فلوئوروزيس دنداني و استخواني شده و ضمن آنکه اين ماده به محيط زيست نيز آسيب مي‌رساند. از سوي ديگر، فلورايد به خودي خود اثر ترميم‌کنندگي مينا را ندارد.
يک مطالعه اخير نشان داده که مصرف روزانه هيدروکسي‌آپاتيت به‌جاي فلورايد مي‌تواند به پيشگيري از بروز خطرات سلامت دهان و دندان کمک کند. هدف از اين مطالعه، ارزيابي اثرات ذرات نانو هيدروکسي‌آپاتيت سنتزی و فلورايد سديم در ري‌مينراليزاسيون ضايعات اوليه­ی ايجاد شده در ميناي دندان بود. نمونه‌هاي درمان شده با سديم فلورايد حاکي از رسوب گويچه‌هاي فلورايد کلسيم در سطح املاح ميناي دندان بود (شکل 3). از سوي ديگر سطوح درمان شده با نانوهيدروکسي آپاتيت نيز نشان داد هسته­های کريستال‌هاي آپاتيت در منافذ ايجاد شده توسط فرآیند دِ‌مينراليزاسيون جای گرفتند (شکل 4). در واقع، ساختار متخلخل منشور(prismatic) و بين منشوري مانند (interprismatic) ميناي دندان به طور کامل توسط يک لايه­ی يکنواخت و ضخيم از کريستال‌هاي سوزني‌شکل هيدروکسي‌آپاتيت پوشانده شدند (شکل 5) که اين وضعيت، در نقطه مقابل نمونه‌هاي درمان شده با سديم فلورايد قرار داشت و شواهد حاضر نیز حاکي از پوشانده نشدن این سطوح متخلخل بوده­اند.

 
شکل 2: (a) سطح مینای دندان قبل از د‌مينراليزاسيون
(b) سطح مینای دندان بعد از د‌مينراليزاسيون

شکل 3: سطوح درمان شده با سدیم فلوراید، رسوب کلسیم فلوراید را نشان می­دهند.

شکل 4: لایه نانوهیدروکسی آپاتیت تشکیل شده روی سطح د‌مينراليزه شده


 

شکل 5: سطوح درمان شده با نانوهيدروکسي آپاتيت نشان می­دهد که هسته­های کریستال­های هیدروکسی آپاتیت در منافذ ایجاد شده روی مینا جای می­گیرند.
مکانیسم عمل ترمیم مینای دندان توسط ذرات نانوهیدروکسی آپاتیت
آنالیز تصویر ميکروسکوپی الکتروني سطح ميناي دندان پس از ري‌مينراليزاسيون توسط نانوهيدروکسي‌آپاتيت نشان می­دهد که نانوکريستال‌هاي هيدروکسي‌آپاتيت در خلل و فرج ايجاد شده توسط فرآیند دِمينراليزاسيون يافت مي‌شوند. اين نانوکريستال‌هاي چسبنده با تجمع و رشد به صورت ساختارهای ميکروکلاستری، تشکیل یک لايه یکنواخت از آپاتيت را روي سطح ِدمينراليز شده مي‌دهند و سطوح منشوري و بین منشوري ميناي دندان را به طور کامل مي‌پوشاند.
 
خواص سفيدکنندگي و روشن کنندگي ذرات نانو هيدروکسي‌آپاتيت
به‌منظور تعيين و ارزيابي خواص سفيدکنندگي و روشن کنندگي ذرات هيدروکسي‌آپاتيت، یک مطالعه باليني روي افراد داوطلب انجام شد که نمودارهای به دست آمده از این تحقیق در زیر نشان داده شده است. نتايج آزمايش نشان داد که خميردندان حاوي هيدروکس‌آپاتيت، دندان‌ها را سفيدتر و درخشنده‌تر مي‌کند. در واقع علت این امر، انجام فرآیند ري‌مينراليزاسيون توسط این ماده روی سطح دندان است که با صاف کردن سطوح دندان، به سفیدی و درخشندگی دندان­ها کمک می­کند. همانطور که در شکل­ 6 و 7 مشاهده می­شود، شدت و ميزان سفيدي و درخشندگي دندان­ها ارتباط مستقیمی با مقدار مصرفی ذرات هيدروکسي‌آپاتيت در خمير دندان­ها دارد.
 

شکل 6: تغییرات سفیدی و درخشندگی دندان­ها پس از مصرف خمیردندان حاوی 3% هیدروکسی آپاتیت
شکل 7: تغییرات سفیدی و درخشندگی دندان­ها پس از مصرف خمیردندان حاوی 15% هیدروکسی آپاتیت
 
اثر آنتی باکتریایی ذرات نانو هیدروکسی آپاتیت
علاوه بر خواص سفیدکنندگی، هيدروکسي‌آپاتيت، به عنوان عامل مهارکننده پاتوژن­های دهان نیز شناخته شده است. اثر ضد باکتریایی هیدروکسی آپاتیت، به طور گسترده توسط بسیاری از محققان با استفاده از روش های مختلف و به کارگیری موجودات زنده مختلف مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است که از جمله این تحقیقات می توان به اثر این ترکیب بر حذف و مهار انتخابی استرپتوکوکوس موتانس در حفره دهان اشاره نمود. از این رو، هیدروکسی آپاتیت با حذف عوامل باکتریایی متصل شده به سطوح دندان و ایجاد سطحی صاف بر روی مینا، از چسبندگي فيزيکي و مکانيکي پاتوژن­ها به سطوح دندان­ها که خود منبعي براي ايجاد مشکلات سلامت حفره دهان مانند پوسیدگی، التهاب و ژينژيويت می­باشند، جلوگیری می­کند.
با توجه به مطالب فوق، مي‌توان نتيجه‌گيري کرد که هيدروکسي‌‌آپاتيت به‌عنوان يک عامل کاهنده حساسيت دنداني عمل مي‌کند. براين‌اساس، «خميردندان نانوی فارمد» همراه با اين نانوذرات ارتقا يافته تا بتواند توبول‌هاي دنداني را مسدود کند. در حقيقت، هيدروکسي‌آپاتيت در مقياس نانو به خميردندان اجازه مي‌دهد تا به درون توبول‌هاي دنداني باز نفوذ و آنها را مسدود کند. همچنين لايه محافظي روي ميناي دندان ايجاد مي‌کند که آن را صاف، شفاف و سفيد کرده و چسبندگي عوامل باکتریایی را به سطح دندان محدود مي‌کند.
 
موارد مصرف:
«خميردندان نانوی فارمد» را می­توان در موارد زیر تجویز نمود:
  • ترمیم مینای دندان پس از هرگونه عملیات مکانیکی و شیمیایی پزشکی آسیب رسان بر مینا، اعم از بلیچینگ، جرم گیری و...،
  • درمان حساسیت دندان،
  •  و افرادی که بدلیل فرسایش اسیدی (بواسطه رفلاکس یا مصرف بیش از حد مواد غذایی اسیدی و نوشابه­های گازدار) دچار آسیب مینا شده اند.
 
طريقه مصرف:
خميردندان‌هاي فارمد را متناسب با نياز خود و يا دستور پزشک، 2 بار در روز (به ويژه صبح و شب) استفاده کنيد.
 
 
 
   1396/4/4 09:27


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما