پنجشنبه 03 خرداد 1397

تعیین مالیات مقطوع عملکردسال 1395 برخی از صاحبان مشاغل

تعیین مالیات مقطوع عملکرد

 سال 1395 برخی از صاحبان مشاغل

پرسش و پاسخ با اعضای کمیته حقوقی

   انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

سوال 1 : دکتر ذبیح ا... واحدی
 پرداخت مالیات بر پایه قانون مالیات‌های مستقیم چه مفهومی دارد؟

 پاسخ: دکتر ذبیح ا... واحدی : در حوزه حقوق مالی و عمومی، ‌مخصوصاً، مالیات یکی از بحث‌های اساسی است. امروز در دنیا حفظ منابع یک راهکار  استراتژیک و کاربردی است برای این‌که منابع جامعه و کشور حفظ شود. مدیران مالیات و جوامع دنیا به‌جای استفاده از منابع اساسی کشور از منابع مالی خود مردم استفاده می‌کنند و از آن‌چه از مردم بعناوین مختلف می‌گیرند استفاده کنند و منابع عمومی‌‌و انفال را هزینه تامین مخارج عمومی‌‌نکنند و حیف است در یک کشور مثل ایران بودجه عمده از نفت باشد .
چون مخاطبین ممکن است ایرادات ، اعتراضات و سوالاتی در زمینه پرداخت مالیات داشته باشند و بعضاً ایرادات اجرایی باشد و اساساً نسبت به مالیات شاید یک دیدگاه مناسبی نباشد من در واقع به شکلی نماینده افکار عمومی‌‌در حوزه مالیات از حیث همکاران گروه سلامت  این را مطرح کنم که اعتراضات به چگونگی اعمال و اجرای مقررات مالیات نسبت به پزشکان به‌معنی عدم پذیرش اعمال و حاکمیت مالیات نیست.

 

سوال2 :  دکتر  حسن دهقانی دولت‌آبادی
 عدالت مالیاتی، نرخ مالیات و دلیل تعیین آن، تفاوت مالیات و عوارض و منابع مصرفی هر یک از آن‌ها؟
 پاسخ: دکترحسن دهقانی دولت‌آبادی: یکی از ابزارهای مهم سیاست اقتصادی ابزار مالیات می‌باشد. در ایران علیرغم درآمدهای سرشار نفتی و درآمد‌های دیگر، مالیات در بودجه عمومی‌دولت نقش تعیین کننده ای دارد، با توجه به این‌که هیچ گونه توجیهی برای اخذ پول یا مال بدون عوض از دیگری وجود ندارد، لذا در قانون اساسی و قانون عادی تصریح شده است که اخذ مالیات به موجب قانون می‌باشد.
به نظر می‌آید دو خصلت در خصوص دریافت مالیات وجود دارد، یکی قانونی بودن دریافت مالیات و دیگری عدالت در اخذ  آن، مالیات است. مشکل تمام شاغلان حرف پزشکی در خصوص عدم دریافت و یا اخذ مالیات‌های عادلانه است
مالیات صرف نظر از نوع و اسم آن دارای دو جزء است، یک جزء نرخ مالیاتی و یک جزء پایه مالیاتی که معیار یا ارزشی است که مالیات بر آن وضع می‌شود که می‌تواند به صورت دستمزد، حقوق، درآمد ناخالص و یا خالص شرکتی باشد
نرخ مالیات تعیین کننده نسبتی از پایه مالیاتی است که همه باید به صورت مالیات پرداخت کنند. مثلا نرخ مالیات 20 درصد، یعنی از هر صد ریال درآمد 20 ریال باید بابت مالیات دریافت شود
البته یک اصطلاح عوارض است که عوارض و مالیات را مرز مشخصی بین آن‌ها نمی‌بینم. به عنوان مثال: برخی منابع درآمدی دولت که قانوناً از منابع مالیاتی دولت محسوب می‌شود به‌عنوان عوارض گمرکی یاد می‌شود، مانند حقوق گمرکی که بر واردات و صادرات کالا تعلق می‌گیرد یا صدور گذرنامه یا شماره گذاری اتوموبیل و مسائلی مانند تغییر کاربری، تراکم فروشی که به وسیله شهرداری اخذ می‌شود. قانونی بودن اخذ مالیات بر اساس اصل 51 قانون اساسی می‌باشد که تنها در یک جا آن هم در همان اصل به کار برده شده است. حتی عوارض در قانون هم اسمی ‌از آن به کار برده نشده است. تفاوت عوارض و مالیات در محل واریزی آن می‌باشد که مالیات را در خزانه کل و عوارض را  نهادهایی مثل شهرداری و یا اموزش و پرورش واریز می‌کنند.
در یک جمله تعریف مالیات: آن قسمت از درآمد اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی که دولت جهت جبران هزینه‌های خویش و به موجب قانون دریافت می‌کند مالیات گفته می‌شود.


سوال3 : دکتر  بهمن کریمی گلنار
 آشایی قانونی مؤدی با نحوه اخذ مالیات و دولت باز ممیزین دارایی؟


 پاسخ: دکتربهمن کریمی گلنار: بحث مالیات مهم است. چون در قانون بودجه سالانه کشور طبق تاکید نظام جمهوری اسلامی‌یا مجلس می‌خواهند درآمد کشور را بر مبنای مالیات ببندند. بنابراین اداره مالیاتی مکلف می‌شوند که مودیان خود را بیش‌تر تحت فشار قرار دهند و مودیان هم چون جهل قانون دارند بیش‌تر تحت فشار قرار می‌گیرند.  این‌که چرا ما اظهار نامه را الکترونیکی کردیم و هنگامی‌که شما به‌صورت حضوری  مراجعه می‌کنید یک برگه را به‌صورت دستی  پر می‌کنید و ممکن است اطلاعاتی که شما وارد می‌کنید با اظهارنامه تطابق نداشته باشد. یا سوالات را می‌پرسند که خیلی ارتباط نداشته باشد و  مثل یک چیز الحاقی شما مجبور هستید که  چیزهایی را پر کنید و امضاء نمایید و گاهی هم نمی‌توان از این قضیه استنکاف کرد.  به‌نظر من، آشنایی  قانونی مودی مالیاتی در همه اصناف، کما این‌که خیلی از همکاران من حقوقدان هم به آن دچار می‌شوند و علی الراس برایشان تعیین می‌کنند که مثلاً دفتر یا روزنامه  ندارند.  ولی متاسفانه این رویه همچنان حاکم است و یکی از مشکلات مشاغل بند ب ماده 95  نداشتن دفتر است که مهر مالیاتی نشده‌اند. یکی از  تخلفات اداره دارایی است که ممیز دست شان باز باشد و یکی از ظلم ها به مودیان مالیاتی همین نداشتن دفتر است.

سوال4: دکتر  حسن دهقانی دولت‌آبادی
چه هنگام آغاز فعالیت کنیم؟ و ماده 148 چه تاثیری در فعالیت ما دارد؟

 پاسخ: دکترحسن دهقانی دولت‌آبادی: چون اکثر همکاران اگاهی ندارند.باید به اطلاع برسانم حداکثر۴ماه بعد از شروع به حرفه پزشکی مخصوصاً در مطب داری، به اداره دارایی محل مراجعه و اعلام شروع به کار را ثبت کنیم و اگر غیر از این باشد و اداره متوجه شود جریمه ای معادل ۱۰درصد برای افراد حقیقی‌و ۳۰درصد برای افراد حقوقی در نظر می‌گیرد و امتیازهای دیگری را مانند بخشودگی و معافیت و جایزه پرداخت مالیات را در نظر نمی‌گیرند.
امسال به‌جای تیرماه از اول خرداد زمان پر کردن اظهار نامه مالیاتی برای ما شاغلین حرف پزشکی شروع و ۳۱ خرداد پایان می‌یابد. درضمن نیازی به پلمپ کردن دفتر هزینه ودرآمد برای تشخیص برآورد مالیات نیست و فرمی‌است که تنها با پرکردن قسمت درآمد و هزینه که آن هم ‌نزد خودمان نگهداری می‌شود تا در صورت اختلاف با دارایی بتوانیم به‌عنوان یک سند ابرازی  از ان استفاده کنیم و مخارجی که مربوط به شغل ما می‌شود مانند ، تعمیرات مطب ، وسایل و مواد مربوط به کار و حقوق منشی و خرید لوازم فرهنگی و پرداخت قسط وام‌ها و مخارج بیمارستان و مالیات بلیت‌های سفر برون مرزی.....و در نهایت در ماده ۱۴۸ احصاء شده ۲۹ مورد آمده است


سؤال 5: آقای رضا شیرزاد
زمان شروع اخذ مالیات و مطالبه عادلانه مالیات و عملکرد سندیکای پزشکان؟

 پاسخ: آقای رضا شیرزاد: براساس قانون از زمانی که پروانه اخذ می‌کنید، مالیات تعلق می‌گیرد. در بحث مالیات، متاسفانه بحث اصلی فرارهای مالیاتی است. بحث دیگر  مطالبه عادلانه مالیات است مثلاً یک ساختمان پزشکان که همه دندانپزشک هستند برگ تشخیص مالیات طبقه اول با دیگر طبقات متفاوت است( با فرض این‌که همه دندانپزشکان نعداد ویزیت یک‌سانی داشته باشند) این چرا متفاوت است و چرا آن‌قدر تفاوت فاحش وجود دارد؟   
به‌نظر بنده سندیکای  پزشکان و دندانپزشکان بایستی فعال باشند مثلاً طلا فروشان 9 درصد ارزش افزوده را به 3 درصد تغییر دادند در صورتیکه پرداخت کنندگان ارزش افزوده طلافروشان نبوده و آن‌ها واسط بین سازمان امور مالیاتی و مصرف کننده نهایی هستند. بایستی با رئیس سازمان مالیاتی یا معاونین جلسه بگذارید که چرا ممیزین مالیات ناعادلانه برای ما برگ تشخیص مالیاتی صادر می‌نمایند که برای دفاع کردن از خود باید هزینه‌هایی اعم از  وقت، پول و ...صرف  شود تا بتوان برگ قطعی مالیات به ماخذ منصفانه دریافت نمود.  بنظر من بایستی سندیکای دندانپزشکان این موضوع را مطرح کنند که این مالیات ناعادلانه را از همکاران مطالبه نکنند و مالیات واقعی را اخذ کنند. مثلاً یک همکار دو میلیون یکی دیگر بیست میلیون مالیات می‌دهند و این درست نیست. حداقل در محدوده آن حرفه یا صنف باید باشد.


سؤال 6: آقای رضا شیرزاد
سال مالیاتی از کی شروع و ختم می شود؟


 پاسخ: آقای رضا شیرزاد: سال مالیاتی در خصوص مشاغل، سال شمسی مد نظر می‌باشد. پس از پایان سال شمسی صاحبان مشاغل سه ماه فرصت دارند اظهار نامه مالیاتی ارائه دهند. کسانی که اظهارنامه مالیاتی ارائه نمی‌کنند، اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی تکالیف قانونی خود را انجام ندهند مشمول بخشودگی جرائم و معافیت‌ها نخواهد شد. عدم ارائه اظهارنامه تا پایان خرداد ماه، مطابق ماده 192 قانون مالیات‌های مستقیم مشمول جریمه غیرقابل بخشودگی معادل سی درصد می‌باشد و معافیت مالیاتی سالیانه هم، به شما تعلق نمی‌گیرد.


سؤال 7: دکتر ذبیح ا... واحدی
هنگام نوشتن اظهارنامه مالیاتی به چه نکته هایی باید توجه کرد؟

 پاسخ: دکتر باقر شهنی زاده: بحث ما در زمینه مالیات است و چالش‌هایی که در این کار هست بررسی کنیم و راهکار نهایی را برای آن مشخص کنیم. چالش‌هایی که در این کار وجود دارد مثلاً یک نفر دو روز مطب می‌رود فرد دیگری 5 روز می‌رود و شخص دیگری فقط شیفت صبح است و از این قبیل. اداره دارایی این‌ها را در نظر نمی‌گیرد و معیارهای خاص خود دارد. ما می‌خواهیم ببینم این معیار چیست و به‌قول آقای شیرزاد چرا آنقدر تفاوت در نوشتن مالیات در یک ساختمان و یا در یک شهر وجود دارد و این ذهنیت که یک کارشناس یک ممیز دارایی دارد در جاهای متفاوت خیلی متفاوت است.
بحث دیگر این‌که در خیلی از کشورهای دنیا، افرادی که  برای اشتغال وام می‌گیرند و وام خود اشتغالی می‌گیرند از مالیات معاف می‌شوند و  آن‌ها نظرشان این است که این فرد نمی‌تواند هزینه‌هایش را تامین کند و از طریق ما تامین می‌کند، ولی در کشور ما اداره دارایی نظرش این است که این شخص وقتی می‌تواند در ماه مثلا پنج میلیون قسط وام پس بدهد، پس خیلی درآمد دارد و مالیات بیش‌تری اخذ می‌شود و این باعث می‌شود که حتی افراد در تاسیس مطب مشکلات داشته باشند .

 پاسخ:دکتر ذبیح ا... واحدی: اولاً قانون مالیات‌های مستقیم در سال 94 اصلاح شد و گروه الف و جیم حذف شد یک مودی حقیقی و یک مودی حقوقی داریم  که براساس درآمد به سه گروه تقسیم شده اند، قراردارند که بعدها در ماده 131 ضریب مالیاتی آن‌ها تغییر می‌کند و کسانی‌که این اندازه درآمد دارند به این اندازه ضریب مالیاتی اضافه می‌شود که قبلاً 35 در صد بود و حالا 25 در صد کاهش یافته است و به‌نظر من اصلاح قانون سال 94 برای مودی‌ها بهتر شده است . دفتر یک سری مشکلات داشته که حذف شده است. دوم این‌که به‌صورت خود اظهاری و بی قید و شرط شدند.سؤال 8: دکتر آیرج کی‌پور
گروه بندی مالیاتی که حذف شد چه چیزی جایگزین آن گردید؟

 پاسخ: دکتر ذبیح ا... واحدی: گروه بندی حذف شده است .
اولاً براساس قانون مالیاتی در مورد افراد حقیقی خیلی سخت نیست و با مطالعه چند ماده می‌توان آگاهی یافت چه‌طوری به اداره مالیاتی رفت و فرم را چگونه پر کرد، بدون این‌که از ممیز سوال شود. از ماده 93 در فصل چهارم مالیات بر درآمد مشاغل می‌شود که این قانو ن مصوب 31/3/1394  است . خلاصه ماده 93این است: که درآمد دارد مشمول پرداخت مالیات می¬باشد
 دوما: ماده 94 بر این اساس است چه چیزی مشمول مالیات قرار می‌گیرد؟ و درآمد مشمول مالیات چیست ؟ درآمد مشمول مالیات عبارت است از تفریق کل دریافتی‌ها منهای هزینه‌ها که براساس مواد 147 و  148 قانون مالیات‌های مستقیم است. هزینه خیلی مهم است که باید تمام هزینه‌ها در اظهار نامه نوشته شود .

سؤال 9: دکتر ذبیح ا... واحدی
اهمیت و مشکلات خود اظهاری مالیاتی؟

 پاسخ: دکتر ذبیح ا... واحدی: نکته دیگر خود اظهاری مالیاتی است که در قانون مصوب سال 1394 اصلاح شده است. در ماده 158 قانون قدیم هم خود اظهاری مطرح شده بود منتهی بایستی در نیمه سال گروه‌های مشمول خود اظهاری برای سال بعد مودیان مشمول شخص شوند حذف شده است و اساساً بدون قید خود اظهار را به شرح ماده 97 پذیرفته است. یعنی این‌که به سازمان امور مالیاتی اجازه داده شده در اظهارنامه‌های مالیاتی را بدان رسیدگی بپذیرد ؟ اجازه دارد تعدادی از اظهارنامه‌ها را به‌طور نمونه انتخاب و مورد رسیدگی قرار دهد. هم اکنون رویه هم در سازمان امور مالیاتی همین می‌باشد. هم چنین دفتر حذف شده است. فقط لازم است اسناد مربوط به هزینه و درآمد نگهداری شود برای رسیدگی احتمالی.

سؤال 10:  دکتر ذبیح ا... واحدی
چرا دولت رسیدگی مالیاتی را به صورت رندم(تصادفی) را ایجاد کرده است؟

 پاسخ: دکتر ذبیح ا... واحدی:  دولت به این نتیجه رسید که ما با ضمانت اجرایی رسیدگی تصادفی (رندم) و جریمه می‌توانیم تضمین کنیم که افراد در حدود واقعی مالیات اظهار کنند که افراد واقعی مالیاتشان اظهارکنند و دولت افراد را آزاد گذاشته است و در دنیای مدرن اداری اینگونه است و ضمانت اجرایی جرم را بالا برده اند و مأمور اجرای مجازات را کم کرده است.  قانون گذار در این اصلاحات اخیر به این امر بدیهی مدیریتی و اخلاقی توجه داشته است. لذا درآمد مشمول اشخاص حقیقی موضوعی این قانون که  مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی می‌باشند  به استناد اظهار نامه مالیاتی مودی که با رعایت مقررات مربوطه تنظیم و ارائه شده و مورد پذیرش قرار گرفته است، سازمان امور مالیاتی می‌تواند، اظهارنامه مالیاتی  را بدون رسیدگی قبول نماید. وتعدادی از آن‌ها را براساس معیارها و شانس و یا به‌طور نمونه انتخاب و برابر مقررات مورد رسیدگی قرار دهد. پس بنابراین مبنای مالیات ما برای برآورد اظهار نامه است و طبق ماده 100 باید اظهارنامه را تسلیم کنیم ولی در این ماده بایستی افرادی را که مشمول مالیات هستند بایستی اسنادشان را نگهداری نمایند تا شاید رسیدگی مالیاتی شود. مثلاً شما ممکن است از فروشگاهی آمالگام بخرید که کد اقتصادی ندارد و اداره دارایی قبول ندارد اولاً شما از جایی خرید کنید که کد اقتصادی داشته باشد و ثانیاً اگر از این فروشگاهها خرید می‌نماید مبلغ را به‌صورت چک واریز نماید و فاکتور را با کپی چک یا کاغذ پوز ضمیمه نمایید و تحویل دهید. پس بنابراین اظهارنامه و خوداظهاری است که خیلی ساده می‌توانیم تنظیم کنیم و مشکلی هم ندارد.
ممکن است دندانپزشکی مقداری مواد دندانپزشکی بدون فاکتور و کد اقتصادی دریافت کرده که ممکن است اداره مالیات آن را قبول نکند، راه دیگر آن است که کپی چک یا قبض دستگاه پوز را ضمیمه فاکتور گرفته شده کنیم.

سؤال 11: دکتر جمشید زمان
 در مورد این موضوع که دفتر مالیاتی حذف شده و مالیات بر مبنای خود اظهاری دریافت می‌شود، طبق قانون جدید یک سری جداول به دندانپزشکان ارائه می‌شود که در موقع رسیدگی به مالیات هر سال اطلاعات مربوط به خرید و فروش آن سال در آن‌ها درج شود، آیا این جداول حکم معاملات فصلی را ندارد؟

 پاسخ:  دکتر ذبیح ا... واحدی:  این خلاف قانون است، می‌توانید در خواست ابطال بفرمائید. هیچ چیزی جز اظهار نامه مالیاتی، شما را مکلف نمی‌کند. حتی سامانه فروش خدمات به اجبار هم خلاف قانون است. من معتقد هستم ماده 169 مکرر سال 1394 هم شامل حال پزشکان نمی‌شود.
بر اساس ماده 94 قانون مالیات مستقیم، درآمد مشمول مالیات است. برای پر کردن اظهارنامه، آدرس محل سکونت باید درست باشد و نکته بعدی این‌که اگر در چند جا کار می‌کنیم یک اظهارنامه مالیاتی باید پر شود، چون شخص مهم است. برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی که در آن 8 صفحه است فقط دو ستون آن مهم است. یک بخش درآمد است، جمع دریافتی‌هایی که ما در مقابل ارائه خدمت از گیرندگان خدمت دریافت کردیم. بخش دوم هزینه است که در چارچوب ماده 148 بیان است.

سؤال 12: دکتر آرش رحیمی
همکاران باید آگاه باشند که امسال در سامانه جامع مالیاتی با توجه به دسترسی به اطلاعات حساب‌های بانکی هنگام اعلام درآمد در اظهارنامه مالیاتی به این نکته توجه داشته باشند و در صورت مغایرت با اطلاعات موجود در بانک‌ها صحت اظهارنامه شما زیر سوال می‌رود. دستگاه‌های پوز داخل مطب که برای حساب کاری است و با پروانه تحویل داده می‌شود، به عنوان درآمد تلقی می‌شود، پس خیلی مهم است که پرینت حساب گرفته شود و با توجه به آن در اظهارنامه ثبت شود. از سوی دیگر این بحث مطرح می‌شود که، بعضی تراکنش‌ها با دستگاه پوز مربوط به فعالیت شغلی نمی‌باشد. سوال من این‌جاست که بنده چه‌طور می‌توانم ثابت کنم این مبلغ جزو درآمد بنده از مطب نبوده است؟ و چه مدارکی نیاز دارد؟

 پاسخ: آقای رضا شیرزاد:  تاریخ در مبایعه نامه ثبت شده و تاریخ و ساعت در فیش دستگاه پوز هم وجود دارد. با ارائه این اسناد می‌توانید ثابت کنید که این تراکنش جزو فعالیت شغلی شما نبوده است.

 پاسخ:دکتر بهمن کریمی‌گلنار: در تئوریک خیلی صحبت‌ها شیوا و رسا است اما در عمل این طور نیست. چرا که شما دستگاه پوز یا حساب بانکی که هرکسی را به موجب سامانه مالیاتی موظف بوده معرفی کند، هر گردش مالی به منزله درآمد نیست. زیرا ماده 94 اعلام می‌کند که: درآمد مشمول مالیات مودیان موضوع این فصل عبارت است از کل فروش کالا و خدمات به اضافه سایر درآمدهای آنان. کل ماده یک تفسیر دارد، پس از کسر هزینه‌ها و استهلاک‌های مربوط طبق مواردی که در فصل هزینه‌هاآمده گفته شده، قابل قبول است.
ما در عالم حقوق یک سری ادله داریم، نکته بعدی این جاست که اداره مالیاتی توام با امور مالی و حسابرسی و یک سری امور حقوقی سرکار دارند. من اگر شناخت امور حقوقی داریم، شناخت امور مالیاتی ندارم، زیرا بر فرض: یک سال درآمد را اگر دفتر حذف شود و پوز نباشد و نقد دریافت می‌کنید.

سؤال 13: دکتر بهمن کریمی‌گلنار
کدام فاکتور از نظر حقوقی می تواند جزء هزینه‌ها باشد؟

 پاسخ:  دکتر بهمن کریمی‌گلنار:  در مورد فاکتور چه فاکتوری نشانگر هزینه است؟ آیا به‌صرف این‌که مهر داشته باشد؟ به‌صرف این‌که از چه کسی خریده‌ایم؟ شناسه اقتصادی ندارد؟ آیا دلیل این است که من برای سیصد هزار یا پانصد هزار، یک‌میلیون تومان چک نمی‌کشم؟ این‌طور حساب کنیم در سال باید یک دسته‌چک چند صدبرگی بگیریم. این‌که ما بخواهیم بدانیم اثبات این هزینه که در فراخور ماجرا این است که آن ممیز مالیاتی آن را می‌پذیرد یعنی می‌گوید قابل‌قبول و این مهر ندارد سربرگ، آدرس ندارد و گاهی این مشکلات است و یا مبایعه‌نامه شما عادی است یا اجاره‌نامه ملک شما عادی است؛ یعنی شما باید مالک را آنجا ببرید که شاهد قرار بوده، چون همه موجرها می‌خواهند از این ماجرا فرار کنند و عادی بنویسند و حتی کدرهگیری دار هم نمی‌نویسند. این‌یک مقدار به نظر بنده مؤدی را در اثبات آن‌چه درآمد هست و آن‌چه که هزینه است در عمل دچار مشکل می‌کند.

سؤال 14: دکتر آرش رحیمی
منابع ثبت درآمد کدام است؟

 پاسخ: دکتر آرش رحیمی:  درآمد را باید از دو ورودی اثبات کنیم. یکی ورودی دستگاه پوز و دیگری نقدی‌ها است. اگر به اداره مالیاتی بگویید صد هزار تومان نقد دریافت کرده ام به هیچ وجه قبول نمی‌کند مگر این‌که رسید دریافت پول داشته باشیم و آن هم یک سری مشخصات شامل شماره سریال چاپی و مشخصات کامل گیرنده خدمات و حتی کد ملی شخص را باید داشته باشیم و حتی رسیدهای پوز مطب شما باید ضمیمه رسید حاوی این اطلاعات باشد. در حقیقت همکاران باید مطلع باشند که اگر مبلغ پوز من این مبلغ و نقدینگی من انقدر است حتما باید اسناد دریافتی داشته باشند یعنی به خودی صرف این‌که بنده این مقدار دریافت کردم اداره دارایی قبول نمی‌کند. مگر این‌که اسناد دریافتی شما دارای رسید باشد.

 پاسخ: آقای رضا شیرزاد: مأمور تشخیص مالیات نمی‌تواند بدون ادله قانونی مالیات مطالبه کند و این تخلف انتظامی‌است. باید اسناد و مدارک موجود یا اطلاعیه‌هایی که از سامانه مالیاتی اخذ می‌کند به آن‌ها ترتیب اثر دهد. می‌توانید به دادیار مالیاتی مراجعه کنید و وی از مأمور تشخیص مالیاتی بخواهد که چه‌طور به این عدد رسیده است. یک نمونه مثال بیاورم که یک شرکت سرمایه گذاری در سال گذشته مبلغ هنگفتی درآمد مشمول مالیات و معاف داشته است، آن شرکت چون کارش سرمایه گذاری در سهام است سودی که از سرمایه گذاری در سهام کسب می‌کند مطابق تبصره 4 ماده 105 قانون مالیاتهای مستقیم مشمول مالیات نخواهد بود در سال گذشته معامله‌ای را انجام داده بود و مبلغ زیادی از این بابت سود کسب کرده و مشمول پرداخت مالیات بوده است، در سال جاری مأمور تشخیص، مبلغی را از خودش نوشته بود که با توجه به این‌که سال گذشته درآمد مشمول مالیات بالایی داشته و امسال مشمول مالیات نیست حالا به خاطر این‌که حقوق دولت تضییع نشود مبلغ چند میلیاردی برایش نوشته بود و این‌یک تخلف انتظامی‌است و دوستان باید مدنظر داشته باشند.

سؤال 15: دکتر آرش رحیمی
آیا منطقه های مختلف شهر ضریب مالیاتی متفاوت دارند؟

 پاسخ: دکتر آرش رحیمی:  یک نکته‌ای هم است که بنده از ممیزهای مختلف شنیده‌ام که ما برای هر منطقه یک ضریبی داریم. بنده می‌خواهم بدانم آیا ما برای هر منطقه‌ای یک همچنین ضریبی داریم ؟ فرضاً شما در محله X تهران هستید باید در این حجم باشید و اگر در منطقه Y هستید برای علی الراس شدن باید این ضریب برای شما بخورد. آیا چنین چیزی وجود دارد یا خیر؟

 پاسخ: آقای رضا شیرزاد: در بحث ضریب دوستان سوال فرمودند. به‌عنوان‌ مثال: دندان‌پزشکی صد عدد ایمپلنت می‌خرد و در ظرف یک‌سال نیمی‌ از آن استفاده می‌شود و مابقی در آن سال استفاده نشده باقی می‌ماند برای مامور مالیات باقی‌مانده را نشان دهید و اثبات کنید که باقی‌مانده همان خرید می‌باشد. مامور مالیاتی اگر قانع نشود می‌تواند آن خرید را تبدیل به فروش کند و از آن مالیات مطالبه کند. کتابچه‌ای وجود دارد که هرساله برای هر صنفی جهت ارایه خدمات و خرید و فروشی که ارائه می‌دهند یک ضریبی را بابت آن تعیین می‌کنند و براساس آن خرید را تبدیل به فروش می‌کنند و این بحث منطقه‌ای هم در آن منطقه قید شده است.

 پاسخ: خانم مینا نادری: یک نکته در مورد مناطق قابل ذکر است که مناطق در تهران ضریب تفاوتی ندارد. به طور مثال یک دندانپزشک که در مهرآباد و ظفر مطب دارد مالیات مطب مهرآبادش بیش‌تر است. این تفاوت درآمد را بازرس مالیاتی با مراجعه به مطب متوجه می‌شود ولی شهرستان فرق می‌کند. شاید ضریبی که اعمال می‌شود یکی باشد ولی تفاوت یک درآمد با مالیات‌های متفاوت را در شهرستان و تهران به وضوح می‌توان دید.

 پاسخ: دکتر ذبیح ا... واحدی:  بنابراین در خصوص درآمد با ملاحظاتی که مطرح شد، درآمد به معنای مجموع دریافتی از افرادی که خدمت گرفته‌اند و در مقابل آن هزینه‌هاست، هزینه‌هایی که این شغل برای ما ایجاد کرده است. این‌ها در ماده 148 قانون مالیات‌های مستقیم که اصلاحات جدید در آن صورت گرفته آمده است.
بنابراین در خصوص درآمد با ملاحظاتی که مطرح شد، درآمد به معنای مجموع دریافتی از افرادی که خدمت گرفته‌اند و در مقابل آن هزینه‌هاست، هزینه‌هایی که این شغل برای ما ایجاد کرده است. این‌ها در ماده 148 قانون مالیات‌های مستقیم که اصلاحات جدید در آن صورت گرفته آمده است.سؤال 16: دکتر آرش رحیمی
چه هزینه هایی را اداره دارائی می پذیرد؟

 پاسخ: آقای رضا شیرزاد: در خصوص هزینه‌هایی که انجام می‌دهید، باید مدارک را داشته باشید: اعم از بیمه (گروهی یا تک نفره)، و هر آن‌چه که انجام می‌دهید. حداقل به مدت پنج سال باید مدارک را نزد خود نگه دارید. زیرا اداره امور مالیاتی طبق ماده 157 قانون مالیات‌های مستقیم تا 5 سال فرصت دارد هر اطلاعات جدیدی که به دستش می‌رسد می‌تواند برای شما متمم مالیاتی بکشد.

 پاسخ: دکتر بهمن کریمی‌گلنار: ما دو بحث درآمد وهزینه داریم. اولا درآمد چیست؟ دوما هزینه چیست؟ به نظر بنده از دوستان می‌خواهم در ماده 94 که یکی از مواد خیلی مهم است، بحث درآمد و بحث هزینه‌هایش را یک مقداری بحث کنند. وقتی مجلس قانون گذاری می‌کند عبارت به عبارت، کلمه به کلمه معنی خود را دارد. سوال بنده این‌جااست که آیا پرداخت نفقه افراد واجب النفقه از درآمد باید کسر شود؟ چون شما به غیر از آن شغل‌تان، درآمدی ندارید که نفقه فرزند خود را بدهید. این جزء هزینه‌ها محسوب می‌شود. زیرا ماده 94 از لحاظ هزینه و ماده 48 به کرات آمده از کتب اموزشی، هزینه‌های درمانی، مسائل جانبی آورده است و کما این‌که هزینه موبایل هم جزئی از هزینه است.

 پاسخ: خانم مینا نادری: به نظر من، آوردن کل هزینه‌ها در اظهار نامه صحیح نیست، وقتی ما همه هزینه‌ها را می‌نویسیم باید درآمد بزرگی داشته باشیم که هزینه‌ها را پوشش دهیم. و یا برابر باشد. شاید دارایی در سال مالیاتی جاری این هزینه‌ها را بپذیرد و مالیات تشخیص باب میل باشد اما برای سال بعد درآمد سال قبل را پایه و مبنا قرار می‌دهد و این‌طور می‌شود که به خاطر یک سال مالیات کم، باقی سال‌ها با درآمد بالا که خودمان ابراز و اعلام کرده ایم و پایه گذاری شده، افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

 پاسخ: دکتر ذبیح ا... واحدی: بیان هزینه‌های بالا دراظهارنامه موجب بالا رفتن درآمد بالا می‌شود. البته این یک نوع ظرافت دفتری و حسابداری است. دوستان گاهی درآمد را آن‌چه در مقابل ارائه خدمت دریافت می‌کنند تلقی می‌کنند، اما این نیست. بدانند که می‌توانند در هزینه‌ها تعدیل کنند، هزینه‌هایی که قانون گذار تجویز کرده که درآمد مشمول مالیات شود.

سؤال 17: دکتر جمشید زمان
 دارایی برای مودی‌ها پیامکی فرستاده مبنی بر این‌که مشخصات خرید ایشان از فروشنده‌های مربوطه در سیستم دارایی موجود می‌باشد، بنابراین در مورد هزینه‌ها و درآمد‌ها یک سری اطلاعات نزد دارایی محفوظ می‌باشد، بنابراین آیا بهتر نیست که هزینه‌های مطب به میزان واقعی درج شود؟

 پاسخ:  آقای رضا شیرزاد:  این‌جا بحث ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم مطرح می‌شود و هزینه‌هایی چون سرویس خودرو در نمایندگی‌های مجاز و خرید و فروش ارز و آیتم‌هایی که شما ثبت نمی‌کنید، اگر ممیز مالیاتی کد ملی شما را در سیستم بزند و شما درآمدی داشته باشید که اظهار نکرده باشید و هم‌چنین در زمان نقل و انتقال ملک و هر زمانی که به اداره امور مالیاتی جهت مفاصا حساب مراجعه کنید در سامانه مالیاتی فعالیت‌های شما را چک کرده و اگر آثار درآمدی داشته باشد از شما مالیات مطالبه می‌شود.

 پاسخ: دکتر آرش رحیمی:  آیا دندان‌پزشکان هزینه اجاره، هزینه‌ی قولنامه‌های غیررسمی‌که کد رهگیری نداشته باشد می‌توانند به آن استناد کنند یا خیر؟

 پاسخ:آقای رضا شیرزاد:   بله می‌شود استناد کرد. اما در دفاتر اسناد رسمی‌‌هر عددی که شما  تا پایان سال 94 قید می‌کردید ممیز مالیاتی می‌توانست قبول کند، اما مطابق قانون مالیات‌های جدید تلورانس( تفاوت) بین 20 درصد اختلاف منطقه ای را از شما قبول می‌کنند. تا پایان سال 94‌، مثلاً اجاره آپارتمانی ماهی یک‌میلیون تومان بوده است، اگر طرف هزار تومان در دفاتر اسناد رسمی‌‌‌تنظیم می‌کرد. ممیز مالیاتی حق ورود نداشت باید آن هزار تومان را قبول می‌کرد. هزار تومان برای کسی که کسب درآمد ارائه می‌کند، منفعت است، اما برای کسی که بخواهد هزینه ارائه بدهد به ضررش است.


سؤال 18:  دکتر بهمن کریمی‌گلنار
موضوع قرارداد مطب های دندانپزشکی با ارگان ها و نهادهای مختلف چگونه در مالیات محاسبه می شود؟
 پاسخ::  دکتر بهمن کریمی‌گلنار: دو تا مبحث هست که باید دقت کنیم، یکی بحث این‌که ما به جهت این‌که با بعضی از ارگآن‌ها مثل مدارس، شرکت، نهادهای عمومی‌‌‌و خصوصی یا دولتی یک سری قراردادها برای ارائه خدمات می‌بندیم. مثلاً اداره فلان من این خدمات را هم به شما ارائه می‌دهم. یک روز میایم آن‌جا یا شما بیایید قرارداد باهم ببندیم. بعد شما کارکنان و کارمندت را محل کار من بفرستید خدمات می‌دهم.
 متأسفانه گاهی یک‌ وقتی شخصی خریدهایی انجام می‌دهد و در قراردادهایشان دقت نمی‌کنند. می‌نویسند: این مبالغ به‌صورت خالص بوده و ناخالص و طبق توافق طرفین مالیات تکلیفی درست است و هرکسی باید پرداخت کند ولی مالیات متعلق به این قرارداد بر عهده مثلاً خریدار است. بر عهده مثلاً مشاور دندان‌پزشک ما است. این ‌یکی از نکاتی هست که به نظر من در عمل هم اتفاق می‌افتد و خیلی وقت‌ها ما وکلا قرارداد می‌نویسیم این را هم ذکر می‌کنیم. شما طرفین باید مالیات متعلقه همدیگر را بدهید. یا می‌گویند قرارداد ما غیررسمی‌‌است و ما نمی‌خواهیم اعلام کنیم. شما نباید زیر بار قرارداد غیررسمی‌‌بروید. آن‌ها نمی‌خواهند اعلام کنند ولی شما ممکن است از این قرارداد با هزینه‌هایی که برایتان دارد می‌توانید جزو دلایل اثباتی استفاده کنید. دوما ماده 148 که در فصل دوم آمده است هزینه‌های قابل‌ قبول و استهلاک است. عرض کردم خدمتتان ما در مورد ادله‌های اثبات ادعا صحبت می‌کنیم و در واقع که اصل مشکل هم همین‌ جااست که شاید نظریه شخصی، شاید غرض‌ورزی در ممیزی اعمال می‌شود. ما در قانون تعریف مشخصی برای فاکتور و رسید به چه شکل باشد نداریم و او نظر شخصی‌اش را اعمال می‌کند.

سؤال 19:دکتر ذبیح ا... واحدی
اهمیت استراتژیک ماده 144و بندهای بیست گانه آن چیست؟

 پاسخ:دکتر ذبیح ا... واحدی: به دوستان و همکاران عزیز توصیه می‌کنم بندهای بیست‌گانه ذیل ماده 144 مالیات‌های مستقیم را خودشان بخوانند. خیلی مبهم نیست. حتی شامل هزینه درسی و کتاب فرزندان شما هم هست. شما وقتی یک کتاب گران‌قیمت یا یک کلاس آموزشی پرهزینه‌ای برای تحصیل فرزندتان هزینه می‌کنید، این هم جزو هزینه‌هاست. ما هم می‌توانیم ممیزی که بخواهد به شکل نادرست از ما مالیات مطالبه کند با همین عناوین بپیچانیم. بعد از هزینه‌ها اگر نکته‌ای به لحاظ تشریفاتی هست از دوستانی که در جمع هستند و سابقه و تجربه تنظیم قرارداد دارند می‌توانند اضافه کنند، ولی به‌هرحال ماده 148 ثابت است.


سؤال 20: دکتر باقر شهنی زاده
تکلیف مالیات حقوق پرسنل چگونه است؟و تکلیف قرداداجاره چگونه است؟
 پاسخ: دکتر باقر شهنی زاده: اداره دارایی از هر فعالیت اقتصادی، چه شخصی چه حقوقی، چه فردی و چه جمعی مالیات می‌گیرد. پرسنلی که در مطب شما هستند وقتی استخدام می‌شوند آن‌ها از حقوقشان باید مالیات بدهند درصورتی‌که آن حقوق نسبت به پایه حقوق مشمول مالیات بیش‌تر باشد. ولی ابلاغ آن هم اگر کم‌تر از آن حد باشد، به دارایی الزامی‌است و این به نفع شما است، چون پولی که شما بابت حقوق می‌دهید جزو هزینه‌های شما حساب می‌شود، اما اگر ندهید جریمه شامل حال شما می‌شود؛ یعنی اگر پرسنل شما فرضاً نهصد هزار تومان حقوق می‌گیرد و چون تا زیر 2 میلیون تومان است معاف از مالیات می‌باشید اما اگر لیست ندهید جریمه خواهید شد ولی این معافیت مالیاتی دارد. اگر شما کسی را بیمه کنید، مشمول قوانین مالیاتی می‌شود. در مورد اجاره ملک، معمولاً مالکان می‌گویند شما ده هزار تومان قرارداد ببندید و پنج یا سه میلیون شما اجاره می‌دهید و به ثبت‌اسناد می‌روید و آن را رسمی‌‌ می‌کنید و به دارایی می‌دهید ولی مالیات نمی‌دهید و این به ضرر شماست. اغلب این کار را می‌کنند که خیلی مشکلات ایجاد می‌شود. هرچند اکنون نرخ اجاره براساس عرف محل محاسبه می‌گردد.

سؤال 21:دکتر حسن رمضانی
  از هزار و صد و چند نفر دندانپزشک در البرز ، حدود هزار نفر از آن‌ها اطلاعات اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق کافی نت‌ها و شرکتهای حسابداری و حسابرسی پر می‌کنند که اطلاعات زیادی ندارند و مغایرت‌هایی به وجود می‌آید که اداره مالیات به علت پر کردن اظهارنامه مالیاتی غیرقابل قبول، اظهارنامه را مردود اعلام نموده و می‌تواند مشمول جریمه نیز واقع گردد ، ما چگونه می‌توانیم به دندانپزشکان آگاهی دهیم؟ راهکار چیست؟

 پاسخ:   آقای رضا شیرزاد:   راهکار این است که تکالیف قانونی را درست انجام دهید، بابت تمام خریدهایتان و هزینه‌هایتان صورت حساب چاپی بگیرید، چک‌هایتان را در وجه شرکت  یا شخصی صادر کنید که در صورت‌حساب نامش قید شده، کپی و امضا بگیرید.

 پاسخ: دکتر حسن دهقانی دولت آبادی: تنها را ساده پرکردن اظهار نامه این است که به کافی نت مراجعه و اظهارنامه سال ۹۴ را با اضافه کردن 8 درصد به فرم قبلی می‌توان براحتی  ان را پر کرد. البته در غیر این‌صورت اشکال از پزشک است .

سؤال 22 : دکتر جمشید زمان
 در مورد هزینه‌ها بحث تمام‌شده است اما من سؤالی دارم در مورد مالیات حقوق پرسنل که صحبت کردیم و چون زیر مبلغ معافیت هستند از مالیات معاف می‌شوند، منتها برای عیدی، پاداش و این‌ها، یک‌سری مشمول مالیات می‌شود. درست است؟

 پاسخ: خانم مینا نادری: عیدی هم سقف مالیاتی دارد، مشمول مالیات نمی‌شود ولی باید به اداره مالیات اعلام شود. اگر اعلام نکنید جریمه می‌شوید

 پاسخ:   آقای رضا شیرزاد:  برای سال 1395 معافیت مالیاتی مطابق ماده 84 قانون مالیاتهای مستقیم 156.000.000 ریال می‌باشدکه ماهانه 13.000.000 ریال می‌شود. هر سال در کل بابت حقوق و مزایا و پاداش 15 معافیت در نظر گرفته شده که 12 ماه مربوط به حقوق ماهانه، یک ماه مربوط به عیدی پایان سال و دو معافیت مربوط به مزایای غیرنقدی می‌باشد.

سؤال  23 : دکتر جمشید زمان
 فاکتورهایی که ما به اسم تعمیرات می‌دهیم. مثلاً برای تعمیرات ساختمانی یا وسیله‌ها، قانونی است که ما باید 3 درصد از مالیات کسر کنیم و به‌حساب دارایی از طرف کسی که فاکتور گرفتیم واریز کنیم. آیا این قانون همچنان هست؟

 پاسخ:  خانم مینا نادری: بله هست

 پاسخ:  دکتر ایرج کی پور: بنا به گفته شما،  همکاران باید هزینه‌های بیمارستانی ناشی از کارشان را  با ارائه سند تایید شده از درآمد سالانه کم کنند. کارشناس مالیاتی این هزینه را می‌پذیرد.

سؤال 24 آیا حقوق منشی و دستیار جزو هزینه‌های مطب است؟

 پاسخ: خانم مینا نادری: هزینه‌های قابل قبول هزینه‌هایی هستند که اولاً متکی به مدارک باشد و ثانیا مربوط و خاص درآمد باشد. در این جا راجع به هزینه‌هایی که در جداول اظهارنامه وجود دارد اشاره می‌کنیم که هزینه اجاره مطب، حقوق و دستمزد پرسنل، هزینه استهلاک اثاثیه و منسوبات، هزینه آب و برق و گاز و تلفن و شارژ و ... خرید مواد مورد مصرف دندانپزشکی و در سرفصل سایر هزینه‌ها، هزینه‌هایی قرار می‌گیرند که در هزینه‌های ذکر شده نیستند. مثل هزینه درمان و پزشکی، بیمه‌ها، هزینه‌های مربوط به خسارت و ....

 پاسخ:  دکتر ایرج کی پور: زمانی که منشی مطب بیمه است و به وزارت کار هم اعلام می‌شود، حقوق پرداختی را اداره مالیات به عنوان هزینه قبول می‌کند؟

 پاسخ:  خانم مینا نادری: بله قبول می‌کند ولی باید هر ماه از طریق سامانه لیست حقوق را به دارایی اعلام کنید.

 پاسخ: دکتر آرش رحیمی: بیمه داشته باشیم، اما مالیات حقوق را اعلام نکرده باشیم

 پاسخ: خانم مینا نادری: این باعث می‌شود که مالیات حقوق را با احتساب جریمه از شما بپذیرند.

 پاسخ:  دکتر ایرج کی پور: پس اگر ما به اداره مالیات حقوق منشی را اعلام نکرده باشیم اما به اداره کار اعلام کرده باشیم، اداره مالیات حقوق پرداختی را به‌عنوان هزینه از ما قبول می‌کند ولی با جریمه.

 پاسخ:  خانم مینا نادری: بله ، شما در اظهارنامه می‌آورید و از شما قبول می‌کنند ولی بابت عدم ارائه لیست حقوق به دارایی جریمه هم می‌شوید.

 پاسخ:  دکتر آرش رحیمی: اگر بیمه داشته باشیم ولی مالیات حقوق را اعلام نکرده باشیم

 پاسخ:  دکتر لیلا صدقی: ولی وقتی حقوقشان یک حقوق پایه باشد چه‌طور؟ اصلاً مشمول مالیات نباشند

 پاسخ: خانم مینا نادری:  اگر مشمول مالیات هم نباشد باید به دارایی اعلام کنید. ممکن است از سازمان بیمه استعلام بگیرد. به هر حال تکلیفی برای پرسنل است که هم نسبت به بیمه و دارایی باید یک‌سان عمل شود.

 پاسخ:  دکتر ذبیح ا... واحدی: دارایی در موقع اظهارنامه و رسیدگی می‌گوید شما از تأمین اجتماعی صورت پرداخت را بیاورید

 پاسخ:  دکتر لیلا صدقی: وقتی مشمول مالیات نشود می‌تواند مشمول جریمه شود؟
 پاسخ:  خانم مینا نادری: بله می‌شود، تکلیف مودی اعلام حقوق با هر مبلغی که هست . عدم اعلام مشمول جریمه است.

 پاسخ:  آقای رضا شیرزاد: مشمول جریمه می‌شود و بعد می‌گوید ماخذ مشمول جریمه‌ات چه عددی است ؟ مطابق ماده 197 قانون مالیات‌های مستقیم، جریمه متعلق در مورد حقوق عبارت خواهد بود از 2% حقوق پرداختی و مطابق ماده 199 قانون مالیات‌های مستقیم مشمول جریمه¬ای معادل %10 مالیات پرداخت نشده در موعد مقرر می‌باشد. در خصوص ماده 147و148، شما آن‌چه که در راستای فعالیت شغل تان، حالا چه حقیقی باشد و چه حقوقی، می‌توانید هزینه بیاورید. مثلاً کمک به بهزیستی، کمک به مدرسه‌سازی. این هزینه‌ها بایستی با مجوز یا اختیار آن سازمان باشد. مثلاً سازمان بهزیستی باید آن هزینه‌ای که شما کردید را قبول کند یا اگر مدرسه ساخته‌اید، وزارت آموزش پرورش باید آن را تائید کند، نه این‌که بگویید مدرسه را ساخته‌اید صرفاً با این گفته تایید نخواهد کرد و مثلاً هزینه‌های آموزشی. این‌جا انجمن دندانپزشکان اگر شما مجوز وزارت بهداشت را  نداشته باشید هزینه‌های انجمن جزو هزینه‌های غیرقابل قبول می‌شود. باید مجوزهای لازم را اخذ کنید.

سؤال 25 : معافیت مالیاتی چیست؟

 پاسخ:  دکتر ذبیح ا... واحدی: بعدازاین قضیه، درآمد و هزینه را گفتیم و می‌رسیم به این‌که اگر جمع و تفریق کنیم به بحث دیگری به‌عنوان معافیت مالیاتی می‌رسیم؛ که معافیت مالیاتی هرساله در قانون بودجه مشخص می‌شود. در مورد ما در سالی که الآن می‌خواهیم اظهارنامه را تنظیم کنیم مبلغ 15 میلیون و ششصد هزار تومان است. پس وقتی درآمد و هزینه‌ها را نوشتیم، معافیت هم کسر می‌کنیم به ماده 131 می‌رسیم که ماده 131 تا 50 میلیون تومان 15 درصد این درآمد، درآمد ما می‌شود. خیلی ساده است فقط نکته این است اگر کسی درآمد مشمول مالیاتش شصت میلیون شود ضربدر بیست درصد نباید کنیم، چون در قانون گفته است از پنجاه میلیون به بالا 20 درصد است . پنجاه میلیون را ضربدر 15 درصد می‌کنیم و هرچه اضافه باقی ماند در 20 درصد ضرب می‌کنیم و این کل اظهارنامه می‌شود و سپس تسلیم می‌کنیم. بعد از آن در اداره دارایی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. برگ تشخیص مالیاتی برای ما ارسال می‌شود که با برگ قطعی تفاوت دارد و ما می‌توانیم ظرف یک ماه به برگ تشخیص اعتراض کنیم.

سؤال 26 : دکتر حسن رمضانی
آیا ماده 169 مکررهنوز مؤثراست؟

 پاسخ: خانم مینا نادری: ماده 169 مکرر نیست، همان طور که می‌دانید این ماده برای پزشکان منتفی شد. در حالت کلی برای رسیدگی سال 95 به نظر می‌رسد جدول یا فرمت خاص به مودی ارائه می‌دهند که تمامی‌هزینه‌ها، خرید‌ها، و درآمد در آن منعکس شود. در واقع باید قبل تنظیم اظهارنامه خریدها و هزینه‌ها و درآمد‌ها را با مستندات جمع بندی و براساس آن اظهارنامه اعلام کنیم. فرقی که مودی باید تنظیم کند همانند دفاتر سابق خواهد بود با این تفاوت که عدم تحریر مشمول جریمه نمی‌شود ولی برای تشخیص مالیات و رسیدگی بهتر موثر خواهد بو

 سؤال 27 : دکتر ذبیح ا... واحدی
اختیاری بودن اظهارنامه یعنی چی؟

 پاسخ:  دکتر ذبیح ا... واحدی: ماده 97 قانون اظهارنامه می‌گوید هیچ چیزی لازم نیست، فرم اختیاری است. بخش نامه‌هایی در این حوزه توسط دیوان عدالت باطل شد، به عنوان مثال، بخش‌نامه زده بودند که قبول خود اظهاری افزایش مالیات نسبت به سال قبل است که این بخش‌نامه توسط دیوان عدالت ابطال شد.
در داخل اظهارنامه صورت درآمد و هزینه را ذکر کنید، معافیت تان را اعمال کنید. مابه‌التفاوت این‌ها درآمد مشمول مالیات می‌شود. با ماده 131 هم حساب کنید تا اداره مالیات بداند که شما می‌دانید و این‌که اسناد را نزد خود نگه‌داری کنید. اگر اختلافی پیدا شد، به عنوان بحث تئوری دیوان عدالت باطل می‌کند. 
 


 

 


   1396/3/12 14:36


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


Curl error: Couldn't resolve host 'pipes.yahoo.com'
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما