پنجشنبه 02 فروردین 1397

تشکیل مجمع عمومی فوق العاده برای تغییرات اساسنامه بر اساس دیکته دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

موضوع اعمال نظرات و دیکته کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی پس از انتصاب دکتر سید جلیل حسینی در مدت کوتاهی مواردی را به وجود آورد که لازم است حقوق دانان، وکلاء و قضات به‌خصوص اعضای محترم کمیسیون و مسئولان ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را از این عملکرد آگاه کرد تا درصورت ضرورت، اقدامات باز دارنده را منظور کنند. در غیر اینصورت قطعاً هشدار می دهیم مقامات محترم قضایی الزاماً در احقاق حق ذینفع ها دخالت خواهند کرد.

در اولین روزهای انتصاب دبیر جدید کمیسیون، پس از اثبات اشکالات جدی حقوقی انتخابات الکترونیک و شائبه از نقص فنی اجرائی آن و به خصوص مغایرت جدی با قوانین جاری ثبت حقوقی انجمن ها، جلسه کمیسیون تشکیل شده و مصوبه ای را در یکصد و شصت و هشتمین جلسه مورخ 24/9/1396 مصوب نمودند که متن ابلاغیه آن بشرح ذیل است: "ضروری است انجمن های علمی گروه پزشکی حداکثر ظرف مدت شش ماه نسبت به برگزاری مجمع عمومی فوق العاده انجمن بر طبق روال مرسوم و با دستور جلسه اصلاح فصل چهارم (ارکان انجمن) و ذیل بند (ب) هیات مدیره و نیز بند (ج) بازرس انجمن اقدام و انتخاب هیئت مدیره و بازرس انجمن را به صورت الکترونیک تصویب نمایند. دبیر خانه مخیر است نسبت به حل مشکل آن دسته از انجمن‌هائی که ظرف شش ماه فوق انتخابات هیات مدیره دارند، تمهیداتی اتخاذ نماید."

در این رابطه موارد ذیل جهت بررسی حقوقی حوزه منافع و اختیارات انجمن ها طرح می گردد:

1-در مورد آئین نامه انتخابات انجمن های علمی گروه پزشکی، علاوه بر این‌که حاوی تضادهای گوناگون حقوقی است، این سوال مطرح است که آیا کمیسیون یا حتی وزیر محترم یا معاون ایشان می توانند آیین نامه انتخابات که با اساسنامه های موجود انجمن ها و نحوه انتخابات مغایرت دارد، تصویب کنند؟ قطعاً این اعتقاد را اعضای کمیسیون و دبیر کمیسیون دارند که این ابلاغیه را صادر کرده اند، ولی در پیش‌نویس آیین‌نامه به شماره نامه 1097/500 مورخ 05/10/1396 مشخص است که این آیین‌نامه انتخابات مصوب کمیسیون  های انجمن های علمی گروه پزشکی نمی باشد بلکه اعلام شده است: باتوجه به بند 1 ماده 3 مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی آیین نامه انتخابات و انجمن های علمی گروه پزشکی، در برگزاری جلسات متعدد با صاحب نظران بازنگری شد و به تایید وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده است. مفهوم آن این است که عده ای موظف غیرمسئول آیین نامه را نوشته و معاون آموزش وزیر و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی و رئیس کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی امضا و ابلاغ کرده اند. خوب، قطعاً این خلاف حوزه اختیارات است. ممکن است این نوشته و اعلام نظر برای ما گران تمام شود ولی گران تر از آن، اجحافی است که به کیان انجمن های علمی می شود و هزینه ای که به دولت جمهوری اسلامی و شخص وزیر محترم تحمیل خواهد شد.

2-وقتی ما به دفعات اعلام کردیم که انتخابات الکترونیک سازوکار خود را می‌خواهد و دادن شعارهای تبلیغاتی که این شیوه انتخابات، افزایش مشارکت افراد در انتخابات و قس علیهذا را داشته یا نداشته، از نظر حقوقی با مقررات اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تطابق ندارد، ابتدا نپذیرفتند. حالا که پذیرفته اند، طبق نامه مورخ 10/10/96 به شماره 191/503 کمیسیون مصوب می‌کنند که انجمن های علمی خودشان مجمع عمومی فوق العاده تشکیل دهند و انتخابات الکترونیک را مصوب کنند!

الف- اولاً وقتی مسائل ثبتی انتخابات الکترونیک هنوز حل نشده و خود دبیر کمیسیون و دستگاه وزارت بهداشت نتوانستند مسائل آن را حل کنند، چرا مشکل را به گردن انجمن ها احاله می کنند که آن‌ها تصویب کنند و بعد مجبور شوند یک تصمیم نادرست را مجدداً اجرا کنند؟

ب- طبق قانون کمیسیون به انجمن ها نمی‌تواند دیکته کند که مجمع عمومی فوق العاده تشکیل دهند و فلان موضوع را مصوب کنند. اگر امکان پذیر بود  همین ابلاغیه را خودشان لازم الاجرا می کردند.روشن است که نمی توانستند. اولاً چون قانونی نیست، ثانیاً اجرایی نیست! در عین حال نمی‌توان به یک انجمن ها دستور داد که نحوه انتخابات خود را با حذف موادی از اساسنامه انجام دهید.

ج- در متن همین نامه، نوشته شده است که کمیسیون مصوب نمودند که انجمن ها در مجمع عمومی فوق العاده انتخابات الکترونیک را با تغییرات اساسنامه تصویب نمایند. این چه مجمعی است که دستور جلسه آن را کمیسیون مشخص می کند و چه اجتماعی است که از قبل به اعضا دیکته شده که انتخابات الکترونیک را مصوب کنید؟! پس اختیارات و آزادی اعضاء و حقوق مردم در پذیرش یک ماده در مجمع عمومی کجااست؟ خوب، پس این مجمع فرمالیته و مصوبه اجباری است، این چه معنایی دارد؟ استقلال نهادهای مدنی و حقوق اساسنامه ای چه می‌شود؟ یک جای کار بدجوری عیب دارد.

د- اگر مجمع عمومی فوق العاده اعضاء پیوسته تشکیل شد، آیا اختیار دارد که این دستور کمیسیون را تصویب نکند و بگوید که سازوکار انتخابات الکترونیک فراهم نیست یا ما کلاً مایلیم انتخابات حضوری باشد و حضور حداکثری مشارکت را به طریقی دیگر فراهم می کنیم؟ قطعاً اختیار دارد. اگر انتخابات الکترونیک تصویب نشد، برخورد دبیر کمیسیون یا کمیسیون چیست؟

در تاریخ 11/10/96 در ملاقات حضوری که رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با دبیر محترم کمیسیون جناب آقای دکتر سید جلیل حسینی داشته است، به ایشان تمام موارد فوق را اعلام کردند. در جواب این‌که اگر مجمع عمومی فوق العاده، انتخابات الکترونیک را مصوب نکند چه خواهد شد؟ ایشان صریح گفتند: "می تواند مجمع مصوب نکند. ولی اگر انتخابات حضوری برگزار شود ما پروانه فعالیت علمی نمی‌دهیم". این دیکتاتوری و استبداد محض است.

البته در سرمقاله این شماره خبرنامه انجمن ما تمام ماوقع این‌گونه برخوردها را بازبینی و موشکافی کرده ایم. بهرحال طبق مصوبه کمیسیون برای طرح این نامه و تصویب انتخابات الکترونیک، در مجمع عمومی فوق العاده نوبت اول را در تاریخ 21/12/96 و در صورتی که به حد نصاب (نصف + یک اعضا) نرسد، نوبت دوم را در تاریخ 23/1/1397 اقدام خواهیم کرد. امیدواریم تا آن‌موقع دستگاه دولتی وزارت بهداشت برای جلوگیری از این تنش‌ها و سوء تعبیرها و سوءمدیریت ها و ایرادات قانونی این نامه چاره ای بیاندیشد.
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

   1396/12/21 17:07


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )