شنبه 03 فروردین 1398

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، مهدی نصیبی

عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران:

5 درصد سرطان‌های بدن از بیماری‌های دهان و دندان سرچشمه می‌گیرد

عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به اپیدمیک بودن بیماری‌های دهان در کشور گفت: حدود ۱۰۰ درصد مردم ما به نوعی دچار پوسیدگی دندان و یا دیگر بیماری‌های دهان هستند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، مهدی نصیبی، متخصص پزشکی اجتماعی و دندان پزشکی اجتماعی، عضو کمیته سلامت دهان اظهار کرد: نزدیک به یک قرن از دانشگاهی شدن علم دندان پزشکی در کشور ما می‌گذرد که با تاسیس دانشکده دندان پزشکی در دانشگاه تهران آغاز شده است.

وی افزود: در یک قرن گذشته دندانپزشکی در کشور ما بر روی حوزه درمان متمرکز بوده است و بنابراین عموماً سلامت دهان را مترادف با درمان‌های دندان‌پزشکی تلقی کرده و برداشت عام بر این بود که تنها راه رسیدن به سلامت دهان از راه درمان بیماری‌های دهان است.

این متخصص پزشکی اجتماعی تصریح کرد: امروزه در کشورهای توسعه یافته این واقعیت جا افتاده است که راه سلامت دهان الزاماً از مسیر درمان نمی‌گذرد و راه‌های ساده‌تر و کم هزینه‌تری هم برای رسیدن به سلامت دهان وجود دارد. متاسفانه هنوز عموما در کشور ما حوزه سلامت حول محور درمان می‌چرخد و کمتر به ارتقای سلامت و پیش گیری توجه می‌شود.

نصیبی ادامه داد: گرچه کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی تا کنون یک سمپوزیوم در دوازدهمین کنگره این انجمن برگزار کرده است، اما همایش تیرماه اولین همایش سراسری انجمن است که در سطح عمومی و برای عموم برگزار می‌شود و کلاً بر روی سلامت دهان متمرکز است.

وی گفت: امیدواریم این گامی باشد که سایر انجمن‌‌ها نیز توجه‌شان به پیش گیری و ارتقای سلامت دهان جلب شود. البته انجمن علمی سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی قبلا سه کنگره سلامت دهان و اپیدمیولوژی در سطح تخصصی برگزار کرده است.

عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: در حال حاضر چون بیماری‌های دهان در کشور ما حالت اپیدمیک دارد. غریب به صد در صد مردم به نوعی به آن مبتلا هستند، لذا این بیماری‌ها در شرایط موجود بعید است که قابل بیمه باشد و هیچ بیمه و دولتی از پس پرداخت خسارت آن‌ها بر نمی‌آید.

نصیبی بیان کرد: حتی اگر بیمه‌گری بخواهد این بیماری‌ها را بیمه کند تعرفه بیمه به قدری بالا خواهد بود که عملاً بیمه کننده توان پرداخت آن را نخواهد داشت. تنها راه بیمه کردن این بیماری‌ها از طریق ارتقای سلامت دهان و کاهش فراوانی این بیماری‌ها به سطح محدود است، تا درمان این بیماری‌ها با تعرفه معقولی قابل بیمه شود. فقط در این صورت است که درمان بیماری‌های دهان قابل بیمه شده و سازمان‌های بیمه‌گر نیز خواهند توانست که خسارت بیماری برای آن پرداخت کنند.

وی افزود: پوسیدگی دندان و بیماری لثه دهان عمده‌ترین مشکل دهان در کشور ما هستند. سرطان‌ها و سایر بیماری‌های دهان شیوع کم‌تری دارند. شاید 4 و 5 درصد از کل سرطان‌های بدن منشاء دهانی داشته باشند.

نصیبی یادآور شد: دو مشکل پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه مطمئناً قابل پیشگیری بوده و هستند و جایی که امکان پیشگیری وجود دارد نباید مردم را به حال خود رها کرد تا مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین مالی و روحی برای درمان بعدی این بیماری‌ها شوند.

لینک خبر : http://www.ana.ir/news/384744

 


   1397/2/24 16:03


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما