چهارشنبه 30 خرداد 1397

اولین هفته از دهمین دوره جامع اندو

آغاز دهمین دوره جامع اندو

انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

 6در تاریخ و 7 آبان ماه 95دهمین دوره جامع اندو ساعت 8:30 صبح روز پنجشنبه 6 آبان ماه 95 با سخنرانی آقای دکتر باقر شهنی زاده و معرفی دوره جامع اندو و اهداف این دوره برگزار شد.
اولین جلسه با سخنرانی دبیر علمی دوره جامع اندو انجمن، دکتر اروند مالک (اندودنتیست) از اساتید پرتلاش، به نام و برجسته میهن‌مان آغاز شد. ایشان مبحث تشخیص و طرح درمان را به شیوه بسیار جالب و با نشان دادن کیس‌های متفاوت از بیماران و توضیح تک‌به‌تک آن‌ها و روش تشخیص درست و طرح درمان مناسب در  هر کیس همراه با پرسش و پاسخ از شرکت‌کنندگان تدریس کردند.


 
از ساعت 15:30-14 دکتر احسان اثناعشری از اساتید جوان و بنام، مبحث تشخیص طول کانال و کاربرد Apex Locator را آموزش داده و طرز کار با اپکس لوکیتور را به‌صورت Demo با استفاده از یک  دستگاه اپکس لوکیتور نشان دادند.

 

 
بعد از استراحتی کوتاه دکتر ناهید اخلاقی (اندودنتیست) از اساتید صاحب نام و پیش‌کسوت کشورمان مبحث تهیه حفره دستی را بابیانی شیوا تدریس کردند همان‌طور که می‌دانید اصل مهم در موفقیت درمان‌های اندو، تهیه حفره دستی، مناسب برای دید و دسترسی می‌باشد، در صورتیکه دسترسی خوبی به  مدخل کانال دندان نداشته باشیم، درمان مشکلی پیش روی دندانپزشک خواهد بود بنابراین تمییز کردن ناقص کانال‌ها به دلیل نداشتن دسترسی مناسب بروز خواهد کرد که در نتیجه همه این موارد شکست درمان را در آینده خواهد داشت.


 
روز جمعه 07/08/95 دومین جلسه دوره جامع اندو با سخنرانی دکتر امیرعباس مشاری (اندودنتیست ) از اساتید جوان و برجسته‌ اندودنتیکس پیرامون مبحث خطاهای حین کار در درمان اندو آغاز شد.
بی‌شک درکلیه درمان‌های دندانپزشکی اعم از ترمیمی، جراحی، درمان ریشه و ... بروز خطا  اجتناب‌ناپذیر است. اما در صورت داشتن آگاهی بالا از خطاهایی که ممکن است در طی درمان به وجود آید می‌توان جلوگیری کرد. دکتر امیرعباس مشاری این مبحث  را با تسلطی بالا و به زبانی ساده برای شرکت‌کنندگان تدریس کردند.
 
 
از ساعت 13- 10:45 دکتر سهراب سوادکوهی (اندودنتیست) از دیگر اساتید جوان اما بسیار متبحر موضوع کنترل درد و بی‌حسی موضعی را بابیانی شیوا و گیرا به‌صورت دقیق و با ذکر نکاتی کلیدی آموزش دادند.
 

 
 شاید برای بسیاری از همکاران این سؤال پیش آید که آیا CBCT  می‌تواند در درمان ریشه جایگاهی داشته باشد و کمک‌کننده باشد؟ در بعضی مواقع کیس هایی  وجود دارد که با رادیوگرافی‌های معمولی پری اپیکال قادر به تشخیص و ارزیابی جایگاه بعضی از کانال‌ها نمی‌باشیم ،در اینجا CBCT  می‌تواند بسیار کمک‌کننده  باشد و از زوایا و ابعاد دیگر دندان موردنظر و موقعیت آن را ارزیابی کرد. دکتر فرزانه مؤمنی (رادیولوژیست) بابیانی بسیار روان و ساده کاربرد CBCT در اندو را تدریس کردند و طرز کار با CBCT  را به‌صورت عملی بر روی لپ‌تاپ به همکاران شرکت‌کننده آموزش دادند، هرکدام از شرکت‌کننده‌ها نیز خود بر روی لپ‌تاپ‌های شخصی‌شان CD های آموزشی را نصب و طرز کار آن‌ها را تمرین کردند.
 


 
مسئول اجرایی و  برنامه‌ریزی دکتر نیوشا نیکفر هستند که پر تلاش و موفق دوره‌های جامع اندو را مدیریت می‌کند و مهندس ایران ملکشاهی با مدیریت مهندس زهره جلالی با فعالیت مضاعف خود این دوره را بسیار پرثمر برگزاری می‌کنند.
 
   1395/8/10 14:03


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )