شنبه 03 فروردین 1398

اولین جلسه کمیته راهبردی صنفی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

اولیـن جلسـه کمیتـه راهبـردی (صنـفی) انجـمن دندانپزشـکان عمـومی ایران

در تاریخ یـکم تیـرماه 1397 برگزار شد


 

دکتر باقر شهنی زاده دکتر محمد خورسند دکتر میرجبار ارجمند دکتر علی سیدین دکتر حسن رمضانی دکترصابر سید گوگانی
دکتر حسین نادری دکتر علی کاظمی دکتر عماد رفعتیان دکتر زینب مستوری دکتر هاله ذکایی دکتر شکوفه شیراندشت

همکاران گرامی،
تغییرات و تحولات اجتماعی کشور می طلبد که بعنوان انسان های دارای خرد فردی و جمعی آگاهانه در روند سرنوشت حرفه ای خود موثر باشیم و بدنبال آن بتوایم جایگاه اجتماعی مان را در فرآیند جریانات مردمی تعمیم و گسترش دهیم.
عوامل موثر در جایگاه هر فرد و همینطور ما دندانپزشکان بسیار متنوع و متفاوت می باشد. اما آنچه در این میان بیشتر از پیش خودنمایی می کند، تاثیر جمعی ما بر روند قضایا می باشد. اغلب واکنش های ما انفعالی است و بیشتر بصورت مخالفت یا
گله مندی و گاهی اعتراضات ناپایدار خودنمایی می کند.
از آنجائیکه مابعنوان دندانپزشک، هم خودمان در فعالیت جامعه دخالت داریم و هم وضعیت و هم جایگاه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، هنری و فرهنگی دولت و مردم در زندگی ما دخالت دارد، باید در روند شکل گیری اصولی آن بتوانیم تاثیرگذار باشیم. بدین طریق امید به آینده و آینده قرین موفقیت های سازمان یافته دست یابیم. امروز آنچه برخی موارد در زندگی ما تأثیر می گذارد به اجمال مطرح می کنیم:

  1. قوانین و مقرراتی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود و عامل تعیین کننده نحوه حیات اجتماعی ما می باشد.
  2. اقدامات و آئین نامه اجرایی بخش دولتی است که هر کدام بطریقی در فعالیت ما نقش دارند مانند قوانین مطب داری، مالیات بر درآمد، تأمین اجتماعی، بیمه مشاغل، فعالیت دانشگاه ها و دانشکده های دندانپزشکی از طریق برنامه های آموزشی و نظارت ها، اداره کل تجهیزات پزشکی، سازمان غذا و دارو و ...
  3. سازمان های واسطه ای نیمه دولتی، نیمه خصوصی و مردمی؛ سازمان نظام پزشکی، شهرداری ها، انجمن های گروه دندانپزشکی، مراکز فرهنگی
  4. شرکت های تجاری دندانپزشکی و غیر دندانپزشکی، تولید کنندگان و واردکنندگان کالاهای دندانپزشکی و اتحادیه صنف شرکت های تجاری دندانپزشکی
  5. مقررات مربوط به آب و برق و گاز و تلفن و ...
  6. فعالیت های آموزشی توسط مراکز مختلف دولتی و غیردولتی در اشاعه دانش دندانپزشکی
  7. مشکل عام بهداشت دهان و دندان و موضوع کلان سلامت دهان و نقش سازمان های مختلف دولتی و غیردولتی در آن
  8. خدمات رفاهی، فرهنگی، پشتیبانی و ...
در تمام این فرایند بخصوص هویت حرفه ای ما به عنوان یک دندانپزشک اغلب قوانین، مقررات، آئین نامه در حوزه شغلی ما دخالت می کند. همین طور در زندگی مردم و بهره پذبران از توان تخصصی ما نیز موثر است. در این مسیر مهم باید نقش خودمان را به طریقی آغاز، پایه گذاری، سازمان دهی، توسعه  و گسترش دهیم تا به تأثیر تعیین کننده برسیم.
 
این گروه همکاران امروز تحت عنوان کمیته راهبردی که در مرحله اول با گرایش حرفه ای صنفی در عرصه وارد خواهند شد در تمام موارد فوق می خواهد تأثیرگذاری اجتماعی داشته باشد که تمام مبانی آنها ارتباط تنگاتنگ با موقعیت حرفه ای  ما در صحنه  اجتماعی دارد.
همکارانی که مایل هستند در این مورد به بحث و تفحص پرداخته و برای ایجاد تحول در حضور اجتماعی در مقابل ناهنجاری ها، شرایط اعاده حقوق حرفه ای، ترویج تفکر اجتماعی تأثیر در سرنوشت حرفه ای در تمامی مواردی که در حوزه جایگاه حرفه ای مان نقش دارد، دخالت کنند در این مجموعه در کنار هم خواهیم بود. براین اساس طرح همکاری را با بررسی نظرات همکاران برای همگرایی اندیشه های یکدیگر را پایه گذاری و آغاز می کنیم.

 

کمیته راهبردی( تأمین منافع صنفی دندانپزشکان)
حوزه مسائل اجتماعی و صنفی از زمره ضرورت های مهمی است که بسیاری از بخش های دولتی و غیردولتی در آن نقش دارند و بعضاً دخالت می کنند. بررسی این مسائل قاعدتاً باید توسط سازمان بزرگ صنفی گروه پزشکی کشور یعنی سازمان نظام پزشکی پوشش داده شود. سازمان نظام پزشکی باید از چنان جایگاه قدرتمندی برخوردار باشد که بتواند با متکی بر حمایت بزرگ گروه های پزشکی سازمان های مختلف منافع گروه پزشکی را در راستای تأمین منافع صنفی در جهت اهداف مردمی اقدام کند.
در مجموعه گروه پزشکی کشور، دندانپزشکان به طور اعم و دندانپزشکان عمومی به طور اخص از نیازها و ضرورت های بزرگ اجتماعی برخوردار هستند که لازم بوده و هست که به طور سازمان یافته در این مورد در تأمین منافع صنفی وارد عرصه شد. نطفه اولیه آن سال هاست که انسجام یافته و اکنون برخی از فعالان صنفی هم دندانپزشکان عمومی و هم متخصصین دعوت شده اند تا با تدبیر و اندیشه حول محورهای کلان صنفی، در قالب یک کمیته صنفی راهبردی تأثیر گذار و تعیین کننده باشند. در این مورد پروتکل اولیه برای هم گرایی و هم اندیشی آماده شده که انتشار یافته است ( پروتکل کمیته راهبردی). این مجموعه علاوه بر اهداف صنفی سایر نیازهای راهبردی دندانپزشکان را نیز پیگیری خواهد کرد.
برنامه های این کمیته راهبردی بزودی در حوزه های مختلف برای جلب همکاری و تعاون همکاران دندانپزشک در سراسر کشور اعلام خواهد شد.
همکاران در زمینه موضوعات صنفی، حرفه ای و مشکلات اجتماعی می توانند دیدگاه های خود را از طریق نشانی ذیل به آدرس: بزرگراه مدرس شمال، بلوار میرداماد، بن بست قدوسی، پلاک یک یا ایمیل irangda@gmail.com و یا آی دی تلگرام @igda1 , @igda2 ارسال نمایند.
اعضای اولیه کمیته راهبردی:
دکتر باقر شهنی زاده دکتر محمد خورسند- دکتر میرجبار ارجمند - دکتر علی سیدین دکتر حسن رمضانی دکتر صابر سیدگوگانی دکتر حسین نادری دکتر علی کاظمی-دکتر عماد رفعتیان- دکتر زینب مستوری-دکتر هاله ذکایی- دکتر شکوفه شیراندشت

 

enlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightened

اولین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


27-29 تیر ماه 1397   تهران هتـل المپیـک
 
"سـلامت دهـان، رویکـردی نـوین"

www. 1sthealth.igda.ir
 
   1397/4/2 15:27


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما